Zapamiętaj!

 • Infekcja oka u chomika to problem, który wymaga szybkiej interwencji weterynarza. 
 • Najczęstszą przyczyną infekcji są zakażenia bakteryjne, ale mogą ją również wywołać obrażenia lub podrażnienia. 
 • Objawami infekcji oka u chomika są m.in. zaczerwienienie, podrażnienie, ból i swędzenie powiek oraz spojówek. 
 • Leczenie powinno być przeprowadzane przez weterynarza, który dobierze odpowiednie leki, takie jak antybiotyki lub krople do oczu. 
 • Aby zapobiegać infekcjom oka u chomika, ważne jest utrzymywanie czystości w klatce i właściwa dieta, a także regularne badania u weterynarza.

Najczęstsze choroby oczu u chomika

Choroby oczu u chomika to częsty problem, z którym mierzą się opiekunowie tych zwierząt. W większości przypadków wymagają natychmiastowej opieki weterynaryjnej, aby uniknąć dalszych powikłań i utraty wzroku. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w okolicy oczu swojego chomika, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Infekcja oka u chomika to tylko jedna z przypadłości, które dotykają gryzoni. Weterynarze diagnozują również między innymi:

 • zapalenie spojówek, charakteryzujące się obrzękiem spojówek oraz nadmiernym łzawieniem;
 • wrzody rogówki spowodowane urazami gałki ocznej;
 • wytrzeszcz, który może zostać wywołany na przykład nowotworem.

Objawy infekcji oka u chomika

Najbardziej charakterystycznymi objawami infekcji oka u chomika są zaczerwienienie, podrażnienie, ból i swędzenie powiek oraz spojówek. Bardzo często towarzyszy jej ropna wydzielina. Infekcja może objawiać się również przez wytrzeszcz gałki ocznej. Zwierzak często mruży oczy, a także czuje przymus przecierania ich.

Wszystkie wymienione wyżej symptomy powinny skłonić opiekuna do złożenia wizyty weterynarzowi.

Przyczyny infekcji oka u chomika

Przyczyny infekcji oka u chomika mogą być różnorodne. Najczęstszymi powodami problemów są infekcje bakteryjne. Można wyróżnić również niezakaźne infekcje. Mogą je wywołać obrażenia w wyniku ugryzień lub walki z innymi zwierzakami w klatce, przerośnięte zęby lub wady zgryzu, lub podrażnienia spowodowane nadmiarem pyłu w klatce.

Infekcja oka u chomika – jak leczyć, kiedy do weterynarza?

Co robić, kiedy opiekun zauważy infekcję oka u chomika? Jak leczyć tę chorobę? Terapia jest bardzo ważna i powinna być przeprowadzana przez weterynarza, który dokładnie zbada zwierzę i dobierze odpowiednie leki. Próby samodzielnego leczenia, takie jak przemywanie oczu różnymi domowymi specyfikami, mogą być bardzo ryzykowne i pogorszyć stan gryzonia. 

Weterynarz może przepisać antybiotyki lub inne leki, takie jak krople do oczu, które pomogą wyleczyć infekcję. Ważne jest również, aby zapewnić chomikowi odpowiednie warunki, takie jak czystość w klatce i właściwą dietę, aby wzmocnić jego układ odpornościowy.

Zapobieganie infekcjom oka u chomików. Higiena i pielęgnacja

Infekcje oczu u chomików są dość częstym problemem. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc zapobiegać im w przyszłości:

 • właściwe żywienie i dostarczenie chomikowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest bardzo ważne dla jego zdrowia;
 • ważne jest, aby utrzymywać czystość w klatce chomika oraz często wymieniać ściółkę;
 • jeśli chomik ma infekcję oka, należy go izolować, aby nie zarażał innych małych zwierząt;
 • regularne badania u weterynarza mogą pomóc w wykryciu infekcji oczu u chomika na wczesnym etapie, co ułatwia ich leczenie.

Mimo że infekcja oka u chomika to dosyć częsty problem nie należy go bagatelizować. Jeśli podejrzewasz, że twój zwierzak zmaga się z tą chorobą, od razu skonsultuj się z weterynarzem. Oszczędzisz mu cierpień, a także zapobiegniesz przeniesieniu infekcji na inne osobniki.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.