Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które pasożytują na ssakach. Chętniej od ludzi wybierają zwierzęta. Na ich atak najbardziej narażeni są mieszkańcy lasów, a także psy i koty. Ugryzienie kleszcza bywa niezauważalne i samo w sobie nie jest groźne. Pasożyt może być jednak wektorem wielu bardzo niebezpiecznych chorób – przede wszystkim babeszjozy i boreliozy. W tym artykule szerzej omówimy tę ostatnią. Borelioza u kota – co należy o niej wiedzieć?

Choroby odkleszczowe u kotów

W przeciwieństwie do psów koty bardzo rzadko chorują na choroby odkleszczowe. Najczęściej pojawia się u nich babeszjoza, anaplazmoza czy zakaźna anemia kotów (FIA), chociaż trzeba zaznaczyć, że i tak są to przypadki sporadyczne. Nie ma zbyt wielu danych na temat tego, jaka jest skala zachorowań kotów na boreliozę. Jeżeli w ostatnich latach takie odnotowano, to było ich zaledwie kilka.

Mimo wszystko nie oznacza to, że domowe mruczki są całkowicie odporne na zakażenia tymi chorobami. Trzeba robić wszystko, żeby chronić kota przed ukąszeniami kleszcza. Istotna jest także wiedza właściciela na temat tego, jakie są objawy boreliozy.

Czym jest borelioza?

Borelioza (morbus Lyme) jest wieloukładową chorobą zakaźną, która powodowana jest przez bakterie, których rezerwuarem są niewielkie zwierzęta, przede wszystkim gryzonie. Bakterie (krętki Borrelia) przenoszone są przez kleszcze i umieszczane w organizmie żywiciela podczas jego żerowania w skórze.

Wśród ludzi jest to najczęstsza choroba odkleszczowa, tymczasem borelioza u kota występuje bardzo rzadko. Nie można jednak jej lekceważyć, ponieważ jest bardzo groźna dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Borelioza u kota – objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Objawy choroby przenoszonej przez kleszcze są raczej nieoczywiste, dlatego czasami bardzo łatwo je przeoczyć. Zazwyczaj są to postępujący brak apetytu i apatia. Charakterystyczna jest także wysoka gorączka – nawet przekraczająca 40°C (prawidłowa temperatura ciała u kotów wynosi od 38,1°C do 39,2°C).

Jeżeli na tym etapie ta groźna choroba nie zostanie zdiagnozowana, to wkrótce mogą pojawić się objawy takie jak:

  • kulawizna;
  • zapalenie stawów;
  • problemy z poruszaniem się.

Jeżeli zauważysz u swojego kota te objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj też, że w większości przypadków borelioza u kota przebiega bezobjawowo.

Borelioza u kota – leczenie

Diagnozowanie boreliozy opiera się przede wszystkim na badaniu krwi w kierunku odpowiednich przeciwciał. Jak już zostało powiedziane, koty bardzo rzadko zarażają się chorobami odkleszczowymi. W Polsce od wielu lat nie odnotowano takich przypadków, dlatego leczenie boreliozy u kota nie zostało szeroko opisane.

Gdyby jednak doszło do zdiagnozowania tej choroby w stadium zagrażającym zdrowiu i życiu kota, to leczenie opierałoby się przede wszystkim na podawaniu antybiotyków, które pomagają w zwalczaniu patogenów.

Profilaktyka – jak chronić kota przed kleszczami?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, że inwazja kleszczy przestała być sezonowym problemem. Obecnie sezon na kleszcza trwa cały rok, dlatego zwierzęta powinny być chronione cały czas.

Trzeba jednak zaznaczyć, że z kleszczami stykają się niemal wyłącznie koty wychodzące. Domowe mruczki mają kontakt z pasożytami niezwykle rzadko, dlatego można śmiało powiedzieć, że najlepszą formą profilaktyki chorób odkleszczowych u kota jest ograniczenie wypuszczania tych zwierząt samopas na dwór.

Jeżeli jednak twój kot jest wychodzący albo spacerujesz z nim w szelkach, pamiętaj, by zadbać o zabezpieczenie zwierzęcia przed pasożytami zewnętrznymi. W tej roli najlepiej sprawdzają się preparaty typu spot-on, zakraplane na sierść w okolicach karku. Działają nie tylko przeciwko kleszczom, ale także świetnie sprawdzają się w roli przeciwpchelnej. Musisz jednak pamiętać, że takie środki działają stosunkowo krótko (zazwyczaj do czterech tygodni) i ich aplikacje trzeba powtarzać.

Stosowanie u kota obroży przeciwpchelnej nie jest najlepszym pomysłem. Zwierzę podczas skakania może się na niej powiesić, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. O ile nie masz pewności, że dana obroża odpina się przy szarpnięciu, zdecydowanie zrezygnuj z tej metody.

Kleszcz u kota? Działaj szybko

Nosicielem boreliozy jest kleszcz. Im dłużej pasożyt tkwi w skórze zwierzęcia, tym większa szansa na wywołanie przez niego groźnej choroby. Jak najczęściej przyglądaj się więc skórze kota i w razie konieczność staraj się usunąć kleszcza pęsetą lub przeznaczonym do tego narzędziem.

Jeżeli masz wątpliwości czy sobie z tym poradzisz, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu weterynarza, gdzie pomoc zostanie wam udzielona szybko i sprawnie. Czas ma tu olbrzymie znaczenie, ponieważ szansa na transfer niebezpiecznych bakterii wzrasta po 48 godzinach od ugryzienia.

Borelioza u kota – podsumowanie

Kleszcz pospolity jest pasożytem, który może wywoływać groźne choroby u wielu ssaków. Na szczęście koty wydają się dosyć odporne na przenoszone przez te pasożyty schorzenia. Mimo wszystko bardzo ważna jest profilaktyka. W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dostępne są skuteczne spraye i preparaty, które działają nie tylko na kleszcze, ale także na pchły.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.