Czujesz, że twój pies urodził się z instynktem ciągnięcia i nie wiesz, w jaki sposób możesz spożytkować jego ogromne pokłady energii? Prawdopodobnie bikejoring to doskonała dyscyplina sportu dla was. Istnieje wiele poradników na temat tej aktywności, a w naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które pozwolą ci zacząć wspólne treningi.

Czym jest bikejoring? Poznaj wyjątkową dyscyplinę sportu!

Bikejoring (wymawiane baik-jawr-ing) to norweska dyscyplina sportu ekstremalnego wywodząca się z psich zaprzęgów. Swoje korzenie ma w mushingu, gdzie psy ciągną maszera na saniach. Jest to unowocześniona wersja sportu zaprzęgowego, która zamiast sań wykorzystuje rower. W czasie wyścigu przewodnik jest ciągnięty przez jednego lub dwa psy. W takim zespole zwierzaki nadają szybkości, a zadaniem człowieka jest odpowiednie ich nawigowanie. Dystans zwykle liczy od 4 do 10 kilometrów, a trasa przeważnie prowadzi przez trudne tereny pełne wzniesień i podjazdów.

Podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny, istnieją wyścigi dedykowane zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów. By zakwalifikować się do oficjalnych zawodów bikejoringowych, twój zespół musi spełniać dwa warunki. Wymagana waga psa to minimum 12 kilogramów, a minimalny wiek przewodnika to 15 lat. Oczywiście oboje musicie być w pełni zdrowi, ponieważ średnia prędkość osiągana w takim wyścigu to 40 km/h, a przy zjeździe z górki nawet 60 km/h.

Wybierasz się na bikejoring, a czy wiesz już jak się ubrać na rower? Kliknij: https://modnywieszak.pl/jak-sie-ubrac-na-rower

W przypadku hobbystycznych tras biegu nie ma żadnych wymagań, ale należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz nie przeceniać możliwości swojego psa. Liczy się dobra zabawa, podczas której możecie zbliżyć się do siebie, a także wspólnie zadbać o wasze zdrowie i dobrą kondycję.

Kto może uprawiać ten psi sport?

Bikejoring to sport dla psów wszystkich ras, zarówno dużych, jak i małych. Jednak nie zaleca się ciągnięcia roweru przez szczenięta, których układ kostny jeszcze w pełni się nie ukształtował, by nie zaburzyć ich rozwoju. Długość trasy hobbystycznych tras powinna liczyć maksymalnie 8 kilometrów, ale w przypadku niektórych osobników również takie dystanse mogą okazać się zbyt długie. Dlatego pracując z psem, najlepiej zawsze uważnie go obserwować i indywidualnie dostosować poziom trudności szlaku do jego możliwości.

Oficjalne zawody bikejoringowe wiążą się z dodatkowymi wymaganiami. Jeśli marzysz o ustanawianiu rekordów, czy zdobyciu tytułu mistrza świata i Europy, musisz zadbać o odpowiedni plan treningowy oraz skrupulatnie się go trzymać. Chociaż regularne ćwiczenia pozwolą poprawić osiągane wyniki, to zwierzak bez odpowiednich predyspozycji nie stanie się sportowcem. Najszybsze psy mogą biegać nawet z prędkością 50 km/h. Zwykle są to greystery – specjalne mieszanki greyhoundów i wyżłów niemieckich. Jednak nierzadko zawody w bikejoringu wygrywają przedstawiciele ras, takich jak husky czy samojed.

Od czego zacząć treningi?

Na początku warto oswoić swojego pupila z akcesoriami niezbędnymi do wspólnej jazdy na rowerze. Jeśli twój pies już to umie, czas przejść do nauki niezbędnych komend. Bardzo ważne jest, by zwierzak rozpoznawał polecenia głosowe, ponieważ podczas biegu nie będzie cię widział. Do najważniejszych zalicza się komenda „haw” (po lewej) oraz „gee” (po prawej). To minimum, które jest niezbędne do ruszenia w teren.

Idealny szlak na pierwszy wspólny bieg nie powinien prowadzić przez tereny o nierównej powierzchni. Najlepiej ćwiczyć w spokojnym lesie, w którym nie spotkasz innych ludzi lub psów, by nie rozpraszać swojego podopiecznego. Z tego samego względu warto zaplanować treningi w godzinach porannych podczas dni pracujących. Absolutnie nie biegaj z psem po asfalcie, ponieważ to bardzo szkodliwe dla jego stawów i może szybko skończyć się ich uszkodzeniem.

Pierwsze treningi bikejoringu powinny trwać maksymalnie 10 minut, by nie przeciążać możliwości fizycznych i psychicznych psa. Z czasem, gdy oboje poczujecie się pewniej w trakcie biegów, możecie stopniowo zwiększać czas ich trwania.

Potrzebujesz roweru i akcesoriów do bikejoringu

Przede wszystkim należy zadbać o wspólne bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniego roweru do bikejoringu nie jest łatwy, ponieważ zależy od poziomu trudności wybieranych przez ciebie tras, ale zawsze musi on mieć sprawne hamulce. Jako zawodnik masz również obowiązek nosić kask, a szczególnie podczas pierwszych treningów przydatne mogą okazać się ochraniacze na kolana czy łokcie.

Najważniejszym wyposażeniem dla psa jest oczywiście dobrze dobrana uprząż. Nie może być zbyt ciasna ani za duża. Najlepiej w tej roli sprawdzają się szelki typu sled dobrze dopasowane do wielkości czworonoga. Niezbędna jest także lina z amortyzatorem, który niweluje nagłe szarpnięcia, dzięki czemu zmniejsza ryzyko upadku i poważnej kontuzji. Taki ekwipunek to podstawa w przypadku jakiegokolwiek psiego sportu uprawianego w terenie.

Do bezpiecznego uprawiania bikejoringu potrzebujesz również innych akcesoriów. Linki amortyzującej nie przypina się bezpośrednio do roweru, a do wysięgnika nazywanego też anteną rowerową. To rozwiązanie, które nie tylko pozwoli ci mieć wolne ręce podczas jazdy, ale zapobiegnie również wplątywaniu się smyczy w przednie koło roweru.

Dlaczego warto ćwiczyć z psem?

Odpowiednia ilość ruchu to ważny element zdrowego trybu życia zarówno człowieka, jak i psa. Bikejoring będzie doskonałą formą aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza dla opiekunów, którzy czują, że nie mają wystarczająco dobrej kondycji, by spożytkować ogromne pokłady energii swojego podopiecznego. Poza tym treningi stanowią doskonały sposób na zacieśnienie więzi między psem i człowiekiem, a umiejętności nabyte podczas nich ułatwiają ich życie codzienne.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.