Ugryzienie przez psa, niezależnie od okoliczności zdarzenia, wymaga natychmiastowej pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeśli rany są głębokie lub/i duże, szarpane, obficie krwawią, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Kiedy pierwsza pomoc zostanie udzielona i nie ma już np. ryzyka krwotoku, koniecznie trzeba zebrać podstawowe informacje na temat psa. Najistotniejszą z nich jest to, czy został zaszczepiony przeciw wściekliźnie i czy szczepienie nadal jest ważne. Zgodnie z programem szczepień ochronnych każdy opiekun psa ma obowiązek prawny wykonywać je co rok. Sprawdź, co musisz wiedzieć o pogryzieniu przez psa!

Ugryzienie przez psa – procedura przedmedyczna

W przypadku ugryzienia przez psa najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie poszkodowanej. Jeśli nie ma już ryzyka, że agresywny pies ponownie zaatakuje, bo np. właściciel go zabrał lub pies uciekł, należy przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. To, jak powinna przebiegać, uzależnione jest od rodzaju obrażeń, a mianowicie:

  • powierzchowna rana – w przypadku, gdy jest to lekkie ugryzienie przez psa, nie doszło do przerwania ciągłości skóry lub rana jest płytka, nie jest rozległa i nie krwawi obficie, warto przez chwilę pozwolić na wypływ krwi. Dzięki temu lepiej oczyści się z uszkodzonych tkanek i przeniesionych przez psią ślinę i zęby drobnoustrojów, co zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia. Jednocześnie miejsce urazu koniecznie trzeba zdezynfekować. Jeśli nie masz pod ręką środka odkażającego, solidnie polej miejsce ugryzienia wodą. Następnie opatrz ranę jałowym opatrunkiem i pomóż osobie poszkodowanej uzyskać pomoc medyczną;
  • głęboka, szarpana rana – jeśli ugryzienie przez psa było dotkliwe, uszkodzenia ciała są poważne i występuje krwotok (jasnoczerwona barwa krwi może wskazywać na uszkodzenie tętnicy), należy go jak najszybciej zatamować. Wykonaj w tym celu opatrunek uciskowy, przewiązując coś (np. pasek, opaskę, fragment ubrania) powyżej miejsca zranienia.

Kiedy osoba pogryziona jest już bezpieczna i otoczona należytą opieką, czas ustalić podstawowe fakty dotyczące psa. Jeżeli nie jest to pies bezdomny, łatwo będzie ustalić, czy posiada ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. 

Ugryzienie przez psa – leczenie i możliwe powikłania

Im szybciej osoba ugryziona uda się do lekarza i otrzyma profesjonalną pomoc, tym większe prawdopodobieństwo tego, że leczenie przebiegnie sprawnie i nie wystąpią powikłania. Lekarz, na podstawie oceny zdrowia pacjenta, zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Jeżeli w wyniku pogryzienia doszło do przerwania ciągłości skóry, z pewnością zleci podanie szczepionki przeciwko tężcowi. Może ponadto zlecić szczepienie przeciwko wściekliźnie, jeśli nie da się ustalić, czy pies był szczepiony. Czasem konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. Bywa, że proces gojenia po ugryzieniu jest długotrwały. Trzeba o nie bardzo dbać, by nie doszło do zabrudzenia i zakażenia. 

Odszkodowanie za ugryzienie przez psa

Osoba, która została pogryziona, zgodnie z przepisami prawa jak najbardziej może żądać odszkodowania od właściciela psa. Odszkodowanie może obejmować m.in. zwrot środków wydanych na leczenie, w tym kosztów związanych nawet z operacją plastyczną, a także szkody materialne, jak np. zniszczenie odzieży czy telefonu w czasie ataku. Oczywiście poszkodowany musi przedstawić w sądzie stosowne dowody. Zdarza się, że odszkodowanie za pogryzienie przez psa jest regulowane między stronami poza sądem, np. są to osoby sobie bliskie, jak rodzina czy sąsiedzi. Wówczas opiekun psa najczęściej sam wyraża chęć pokrycia wszelkich kosztów związanych z leczeniem i powrotem do pełnej sprawności.

Dlaczego psy gryzą?

Pies nigdy nie jest agresywny „bez powodu”. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną agresji u psów jest strach. To, że pies gryzie, nie musi zatem od razu oznaczać, że jest niezrównoważony. Nawet bowiem najspokojniejszy, najbardziej cierpliwy i przyjazny czworonóg może pokazać zęby, jeśli poczuje się zagrożony i jednocześnie nie będzie widział możliwości ucieczki z trudnej sytuacji. Tego typu sytuacji zaś ludzie tworzą naprawdę sporo – zazwyczaj zupełnie nieświadomie.

Oczywiście, jeśli pies dopuści się ataku na człowieka, innego psa lub zwierzę, odpowiedzialność za ten stan musi wziąć na siebie właściciel, bo to on powinien zadbać o bezpieczeństwo psa i jego otoczenia. 

Jak przeciwdziałać ugryzieniu przez psa?

Profilaktyka jest bardzo prosta – jeśli nie chcesz doświadczyć dotkliwego ugryzienia przez psa, nie zbliżaj się do czworonogów, których nie znasz. Nie pozwalaj sobie na spoufalanie z obcym psem nawet wówczas, gdy właściciel zarzeka się, że jego pupil jest łagodny niczym baranek. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku psów prawdopodobnie bezdomnych, które poruszają się na zewnątrz bez opieki człowieka. Nie zbliżaj się do takiego psa, nie wołaj go, nie zachęcaj do przyjścia. Ale co w sytuacji, gdy wcale tego nie chcesz, a pies sam podchodzi do ciebie i – co gorsza – ewidentnie nie ma przyjaznych zamiarów?

Choć bez wątpienia nie jest to proste, postaraj się zachować przysłowiową zimną krew. Jeśli nie masz pewności, że szybka reakcja i ucieczka pozwoli ci uniknąć konfrontacji, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie uciekaj, jeśli i tak nie masz dokąd, bo tylko w ten sposób sprowokujesz psa, co może skutkować atakiem.

Staraj się osłonić głowę, jeśli w wyniku ataku się przewrócisz – połóż ręce na kark, spleć palce, by nie odstawały, osłoń łokciami okolice szyi i twarzy. Jeśli pies oceni, że nie stanowisz dla niego zagrożenia, istnieje szansa, że odejdzie. Walka z psem, szczególnie tym dużych rozmiarów, gołymi rękoma raczej z miejsca stawia cię na przegranej pozycji.

Gdy nie masz drogi ucieczki, a pies ewidentnie szykuje się do ataku, możesz zrobić jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze możesz stworzyć barierę pomiędzy sobą i psem z tego, co akurat masz pod ręką. Po drugie, jeśli masz do dyspozycji kurtkę, bluzę czy jakikolwiek inny obszerny materiał, możesz spróbować narzucić go na głowę psa. „Oślepiony” pies powinien na chwilę być zdezorientowany – być może na tyle długo, że zdążysz uciec. Część psów, doświadczając tak nagłej, nieprzyjemnej sytuacji, sama zrezygnuje z ataku i ucieknie. 

Jeśli jesteś właścicielem psa, zadbaj o wszelkie środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, aby nie doszło do przykrej i niebezpiecznej sytuacji, w której pies ugryzie kogokolwiek. Pamiętaj, że osoba ugryziona przez twojego pupila ma prawo do roszczeń, w tym do zadośćuczynienia. Jeśli to ty jesteś osobą, która została pogryziona, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Leczenie po ugryzieniu przez psa musi być nadzorowane przez lekarza. Jeśli zaniedbasz rany po ugryzieniu, może dość do poważnych konsekwencji zdrowotnych!

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.