Szczeniaki są wyjątkowo słodkie i bardzo absorbujące! Mimo wszystko wychowanie małego pieska niezależnie od rasy to bardzo odpowiedzialne zadanie. Pierwszy rok życia jest kluczowy, dlatego powinieneś traktować go jak inwestycję. Odpowiednie żywienie zapewni psu zdrowy rozwój, a wychowanie i socjalizacja pozwolą mu stać się zrównoważonym i pewnym siebie zwierzakiem. Zobacz, o czym pamiętać, kiedy do twojego domu trafi szczenię.

Szczenię poznaje świat, czyli socjalizacja

szczenię

Okres socjalizacji jest kluczowym momentem w życiu każdego psa. Od 4 do 12 tygodnia życia szczenię najmocniej chłonie otaczający go świat. Bodźce, z którymi wtedy się zetknie i które odbierze pozytywnie, nie będą potem przerażały go w dorosłym życiu. W tym szczególnym okresie życia warto pozwolić zwierzęciu na zetknięcie się:

  • z ludźmi w różnym wieku;
  • dorosłymi i zrównoważonymi psami;
  • z kotami i mniejszymi zwierzętami;
  • z jazdą samochodem i komunikacją miejską;
  • wizytą u lekarza weterynarii;
  • działaniem domowych sprzętów, takich jak suszarka, pralka, czy odkurzacz.

Oczywiście to tylko przykłady. Pamiętaj, że nawet jeżeli mieszkasz na wsi, powinieneś zadbać o to, aby twój szczeniak przynajmniej na chwilę znalazł się w warunkach miejskich. To pozwoli mu lepiej zaadaptować się do nagłych sytuacji w przeszłości.

Prawidłowe żywienie szczeniąt

Karmienie w pierwszych miesiącach życia ma ogromne znacznie. Szczenię ma inne potrzeby żywieniowe niż dorosły pies, dlatego zawsze wybieraj karmy dla szczeniąt. Liczy się nie tylko stopień rozdrobnienia, czy wielkość granulek. Kluczowa jest przede wszystkim wartość energetyczna oraz stosunek wapnia do fosforu. Szczeniaki ras dużych i olbrzymich w okresie intensywnego wzrostu mogą wymagać dodatkowej suplementacji. Zawsze jednak powinna być to decyzja przemyślana i skonsultowana ze specjalistą.

szczenię

Możliwa jest także dieta BARF, jednak z reguły nie jest ona polecana dla szczenięcia do pierwszego roku życia, jeśli nie korzystasz z opieki zoodietetyka. W tym czasie pieski rosną tak intensywnie, że wyliczanie dawek suplementów może okazać się problematyczne.

Szczenię u weterynarza – odrobaczenie i kalendarz szczepień

W okresie szczenięctwa niezwykle istotny jest kalendarz szczepień. Ten trzeba zastosować do indywidualnych potrzeb psa. Wszystko zależy od tego, kiedy szczenię do ciebie trafiło i jaki jest jego stan zdrowia.

Suka karmi swoje młode mniej więcej do 6–8 tygodnia ich życia. W tym czasie otrzymują one od niej niezbędne przeciwciała. Po odstawieniu młody układ odpornościowy potrzebuje szczepień! W przeciwnym razie maluchy są narażone na bardzo poważne choroby zakaźne. Szczepi się zazwyczaj 3–4 razy na:

  • parwowirozę,
  • nosówkę,
  • chorobę Rubartha.

Mniej więcej tydzień przed każdym szczepieniem pies powinien zostać odrobaczony przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego.

szczenię

Pierwsze miesiące życia małego psa są bardzo ważne. W tym czasie musisz zadbać o szczenię zarówno w kontekście dobrego karmienia i socjalizacji, jak i o profilaktyki chorób zakaźnych. To na pewno zaprocentuje w jego dorosłych latach.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.