Zapamiętaj!
- Dieta świnki morskiej powinna być bogata w błonnik, witaminy i minerały, a sianko powinno dostępne przez cały czas.
- Kiedy świnka morska nie chce jeść, brak apetytu może wynikać z czynników zdrowotnych (chorób, problemów z uzębieniem, niedoborów i zaburzeń pokarmowych) oraz z niewłaściwego pokarmu czy stresu spowodowanego zmianami w otoczeniu.
- Ważne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to m.in. picie mniejszej lub większej ilości wody, nagła i szybka utrata wagi, zmiany w zachowaniu, problemy z wyglądem sierści oraz wypróżnianiem.
- W przypadku niepokojących oznak (gwałtowny spadek masy ciała, problemy z oddychaniem, ból itp.) należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.
- Leczenie świnki morskiej z zaburzeniami apetytu zależy od zdiagnozowanej przyczyny. Stosuje się m.in. antybiotyki, leki różnego typu, zabiegi stomatologiczne czy suplementację witaminami i minerałami.
Zalecana dieta, normalna częstotliwość jedzenia zdrowej świnki morskiej
Kawie domowe, czyli świnki morskie, to zwierzęta roślinożerne, które naturalnie żywią się różnorodnymi roślinami. Ich dieta powinna być bogata w błonnik, witaminy i minerały. Podstawę pożywienia gryzonia powinny stanowić:
- siano – za najlepszy uważa się typ timothy, ale można także podawać inne gatunki (np. z lucerny, z koniczyny);
- zielenina – liście, łodygi, natki;
- warzywa – powinny stanowić około 20-30% diety, dostarczając witamin, minerałów i błonnika. Szczególnie ważne jest podawanie warzyw bogatych w witaminę C;
- owoce – cenne źródło mikroelementów, z uwagi na dużą ilość cukrów powinny pełnić rolę przysmaku. Nie powinno się podawać awokado, winogron i owoców z dużą liczbą pestek.
Siano powinno być świeże, suche, pachnące i dostępne przez cały czas. To stałe źródło błonnika i zachęca świnkę morską do żucia, co jest ważne dla utrzymania zdrowych zębów. Specjalistyczna karma (zwykle granulki) to uzupełnienie podstawowej diety – powinno się ją podawać w niewielkich ilościach, ok. ⅛ szklanki dziennie dla dorosłego gryzonia. Jeśli świnka morska nie chce jeść niektórych rzeczy, prawdopodobnie nie lubi konkretnego pożywienia. Być może pokarm jest nieświeży. Jeśli kawia w ogóle się nie pożywia, problem jest poważniejszy.
Dlaczego świnka morska nie chce jeść? Możliwe przyczyny
Zaburzenia apetytu u świnek morskich mogą być wynikiem wielu czynników, zarówno związanych z ich zdrowiem, jak i otoczeniem. Najczęstsze powody niechęci do jedzenia to:
- stres – zdenerwowanie nowym otoczeniem, przemieszczeniem, hałasem, nowymi domownikami;
- choroby – głównie infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, zapalenie układu pokarmowego, pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia gryzonia i zaleci odpowiednie leczenie;
- problemy z zębami – nadmiernie wyrośnięte uzębienie, zęby, złamane, uszkodzone lub wrastające w policzek zęby utrudniają żucie pokarmów, co pogarsza apetyt.
Jeśli starsza świnka morska nie chce jeść tyle samo, co wcześniej, być może nie ma powodów do niepokoju. Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm, ale jednocześnie zwiększa się podatność na problemy z trawieniem czy schorzenia stomatologiczne. Trzeba uważnie monitorować reakcje gryzonia. Dodatkowo należy zadbać o dostarczenie wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Niedobory pokarmowe, brak witamin czy błonnika również zniechęcają do jedzenia i mogą mieć dalsze konsekwencje.
Kiedy świnka morska nie je normalnie, zwróć uwagę na te objawy
Najistotniejsze sygnały i symptomy towarzyszące zaburzeniom apetytu to:
- zmiany w spożyciu wody – zmniejszenie lub zwiększenie ilości wypijanych płynów może świadczyć o różnych chorobach. Spadek spożycia wody może być objawem m.in. cukrzycy, zaburzeń pracy nerek i infekcji, do tego stwarza ryzyko odwodnienia;
- utrata wagi – nagły spadek masy ciała sygnalizuje problemy zdrowotne. Dlatego warto regularnie ważyć swojego małego pupila;
- nietypowe zachowanie – letarg, brak reakcji na pokarm, słaba reakcja na bodźce zewnętrzne, zwiększona agresja etc.;
- niektóre oznaki ogólne – np. matowa, szorstka lub wypadająca sierść (przez niedobory lub stres), zabrudzenia w okolicy odbytu, biegunka lub zaparcia (problemy z układem pokarmowym).
Jeżeli świnki morskie nie chcą jeść i jednocześnie występują dodatkowe objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Uważne monitorowanie stanu zdrowia swojej kawii domowej oraz szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące sygnały zwiększa szanse na szybkie wykrycie problemów zdrowotnych i ich skuteczne wyleczenie.
Kiedy zgłosić się do weterynarza z kawią domową, która nie je?
Do najbardziej niepokojących objawów, które należy uważać za konieczność zgłoszenia się do weterynarza, należą:
- brak pożywiania się i nawadniania przez ponad 24 h;
- niekontrolowany, niespodziewany spadek wagi;
- częste rozwolnienia i problemy z wypróżnianiem;
- zaburzenia oddychania, duszności, częsty kaszel i kichanie;
- wyraźne oznaki bólu – np. jęki, skowyt, zgrzytanie zębami.
Kiedy świnka morska nie chce jeść, właściciel powinien zwiększyć czujność i w miarę możliwości poświęcić zwierzątku więcej czasu. Choćby na monitorowanie stanu i zachowań domowego pupila. Nie należy zwlekać z zasięgnięciem pomocy lekarza weterynarii, gdyż to może doprowadzić to poważnych komplikacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do kondycji czy stanu zdrowia kawii domowej nie wahaj się skontaktować ze specjalistą od gryzoni!
Leczenie chorób powodujących obniżenie apetytu
Terapia świnki morskiej, która nie chce jeść, zależy od rozpoznanej przyczyny. Poniżej kilka przykładów schematów leczenia:
- infekcje bakteryjne – odpowiednie antybiotyki;
- pasożyty – leki dopasowane do infestacji;
- choroby zębów – zabiegi stomatologiczne, np. przycięcie nadmiernie wyrośniętych kłów, usuwanie uszkodzonego uzębienia i protetyka;
- niedobory pokarmowe – suplementację witaminami i minerałami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb gryzonia;
- choroby układu pokarmowego – m.in. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, probiotyki, specjalistyczna dieta.
Naturalnie duże znaczenie ma prawidłowe dawkowanie i czas podawania przepisanych preparatów. W każdym przypadku trzeba utrzymywać stały kontaktu z lekarzem weterynarii, monitorować zmiany zgłaszać ewentualny brak poprawy czy wszelkie nieprawidłowe sygnały ze strony zwierzaka. To pozwoli na odpowiednie modyfikowanie terapii oraz szybsze ustabilizowanie stanu zdrowia domowej kawii. Współpraca z weterynarzem oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla poprawy stanu zdrowia gryzonia.
Jak pobudzić apetyt świnki morskiej, która nie chce jeść?
Na brak apetytu u świnki morskiej można wypróbować następujące metody
- zapewnienie komfortowego i spokojnego otoczenia – usunięcie wszystkich stresorów, np. źródeł hałasu i silnego światła;
- podawanie ulubionych przysmaków – najlepiej warzyw i owoców, co do których masz całkowitą pewność, że smakują zwierzakowi;
- zwiększenie ilości i dostępności wysokiej jakości siana – błonnik pozytywnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu;
- zmielenie karmy, grunulek i podawanie ich na morko – papka może być łatwiej przyswajalna przez wiekowe gryzonie i osobniki z problemami stomatologicznymi.
Ewentualną suplementację witaminą C, która może zachęcić do częstszego jedzenia, należy uzgodnić ze specjalistą. Jeśli świnka morska nie chciała jeść, ale udało się pobudzić jej apetyt, mimo wszystko warto jeszcze skonsultować się z weterynarzem. Należy wykluczyć ewentualne przyczyny chorobowe. Tym bardziej trzeba zgłosić się z kawią domową do lekarza, jeśli domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanych efektów. Reszta zależy od wyników badań, diagnozy oraz wybranej metody leczenia.