W artykule znajdziesz najważniejsze informacje o śwince morskiej sheltie. Przedstawimy także porady dotyczące żywienia oraz pielęgnacji.
Świnka morska rasy sheltie – najważniejsze informacje
Najbardziej charakterystyczną cechą świnki morskiej sheltie są bardzo długie włosy, które u niektórych osobników mogą osiągać nawet 60 centymetrów długości. Powinny być one proste, tak jak ma to miejsce w przypadku świnek morskich peruwianek, jednak u sheltie włosy do złudzenia przypominają grzywę dzikiego lwa.
Z powodu podobnej długości owłosienia świnki morskie sheltie często są mylone ze swoimi kuzynkami peruwiankami. Jednak w rzeczywistości więcej je dzieli, niż łączy. Przede wszystkim włosy tych zwierzaków mają zupełnie odmienny wzór, poza tym u sheltie są one nieco dłuższe z przodu, a krótsze z tyłu, co sprawia, że ich ciała przybierają formę łzy. U peruwianki z kolei owłosienie zasłania twarz oraz szyję, czego nie spotyka się u jej bardziej wymagającej kuzynki.
Obie rasy, podobnie jak pozostałe świnki morskie występują w różnych kolorach.
Sheltie nie będą dobrym wyborem na pierwszego zwierzaka tego gatunku. Problemy może stwarzać nie tylko pielęgnacja ich długiej sierści, ale także charakter. Przedstawiciele tej rasy są zdecydowanie bardziej delikatni, a według ich miłośników także znacznie trudniejsi do oswojenia niż inne świnki morskie. Zdrowe, rasowe futrzaki osiągają długość od 18 do 25 centymetrów i przy odpowiedniej opiece dożywają do 5, a nawet 7 roku życia.
Świnka morska sheltie – jak zadbać o dietę?
Podstawą opieki nad wszystkimi zwierzętami domowymi jest zapewnienie im dobrze zbilansowanego i wysokiej jakości pokarmu. Z czego musi składać się jadłospis świnki morskiej sheltie? Takich informacji powinien udzielić ci przede wszystkim hodowca, od którego zakupiłeś swojego pupila. W ten sposób unikniesz problemów trawiennych. Jednak jeśli zwierzak trafił do ciebie z nieznanego źródła, zastosuj powszechnie zalecaną dietę. Jej podstawą powinny być oczywiście zioła oraz siano.
Oczywiście jadłospis składający się jedynie z tych składników byłby bardzo monotonny, dlatego warto dodać do niego nieco dodatków. W tej roli sprawdzi się:
- gotowa, sucha karma przeznaczona dla świnek morskich;
- zielone warzywa liściaste, a zwłaszcza jarmuż, sałata rzymska i nać pietruszki;
- warzywa korzeniowe, między innymi pietruszka, seler, burak czy marchew;
- owoce z niską zawartością cukru, jak na przykład jabłko.
Pamiętaj, żeby dokładnie umyć i osuszyć wszystkie świeże produkty, ponieważ świnki morskie sheltie są dosyć wrażliwe na zatrucia pokarmowe.
Opieka nad świnką to też pielęgnacja włosów i pazurów
Włosy u świnek morskich sheltie nie ulegają wymianie, za to stale rosną, co sprawia, że na ich pielęgnację trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeśli dojdzie do powstania kołtunów, u zwierzaka mogą pojawić się trudności z chodzeniem oraz dyskomfort. Dlatego niezwykle ważne jest regularne mycie, rozczesywanie oraz pielęgnowanie włosów u świnek długowłosych.
Kolejnym istotnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest przycinanie pazurków. To zabieg, który należy wykonywać nie tylko u przedstawicieli rasy sheltie, ale wszystkich świnek morskich. Trzeba to zrobić starannie, tak by pazury nie były za długie ani za krótkie. Jeśli nie masz doświadczenia, najlepiej udaj się z tym do weterynarza.
Hodowla świnek morskich sheltie to niełatwe zadanie dla początkujących. Ze względu na trudność ich oswajania oraz wymagającą regularnej pielęgnacji sierść rasa ta powinna być wybierana jedynie przez osoby doświadczone.