W artykule opowiemy o pochodzeniu świnek tego typu oraz naturalnych potrzebach rasy. Znajdziesz tu też informacje dotyczące prawidłowej opieki. Dowiedz się, jakich warunków potrzebuje twoja świnka morska gładkowłosa.
Świnka morska gładkowłosa – pochodzenie rasy
Świnka morska gładkowłosa nazywana jest także świnką morską amerykańską (american), ponieważ pochodzi z Ameryki Południowej. Niestety w jej ojczyźnie hoduje się ją przede wszystkim w celach konsumpcyjnych, rytualnych czy do badań laboratoryjnych. Jednak w Europie rasa ta zyskała ogromną popularność nie ze względu na smak mięsa, a swoje przyjacielskie usposobienie i uroczy wygląd.
Gładkie i gęste futro odmian krótkowłosych (również takich jak rex lub rozetka, czyli świnka abisyńska), sprawia, że zwierzę nie wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych tak jak odmiany długowłose. To znacznie ułatwia opiekę nad nią.
Umaszczenie świnki morskiej gładkowłosej
Świnki morskie występują w wielu typach umaszczeń. Do najpopularniejszych jednokolorowych należą:
- biały;
- kremowy;
- buff;
- stale blue;
- czarny;
- sable.
Z kolei wśród dwubarwnych największym uznaniem cieszy się:
- aguti;
- dutch;
- dalmatyńczyk.
Kawia domowa – co musisz wiedzieć przed wybraniem się do hodowli?
Wiele osób marząc o doskonałym pupilu dla siebie lub swojego dziecka, decyduje się na zakup pojedynczej świnki morskiej gładkowłosej. Trudno się temu dziwić, ponieważ to zwierzaki o cudownym charakterze, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety sprzedawcy gryzoni nastawieni na zysk, często nie informują swoich klientów o tym, że kawie domowe są zwierzętami silnie stadnymi.
Warto mieć świadomość, że nawet duża dawka czułości i zabaw z człowiekiem nie jest w stanie wynagrodzić gryzoniowi braku kontaktu z drugim przedstawicielem swojego gatunku. Świnki morskie gładkowłose zawsze należy kupować lub adoptować w dwupaku, podobnie jak króliczki. Jeśli nie chcesz decydować się na opiekę nad dwójką zwierzaków, lepiej wybierz inny gatunek, na przykład chomika, który może szczęśliwie żyć samotnie.
Łączenie świnek
Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba wiedzieć przed zakupem kawii domowej, jest to, że należy łączyć ze sobą jedynie pary jednopłciowe, chyba że jeden z gryzoni przeszedł zabieg kastracji. Płeć wybranych zwierzątek nie ma znaczenia, ponieważ podobnie jak u psów czy kotów, charaktery czworonogów mogą znacznie różnić się niezależnie od niej. Zaleca się, by w przypadku pary samców wybrać nieco większą klatkę, ponieważ mogą być one trochę bardziej terytorialne niż samiczki i potrzebować przestrzeni tylko dla siebie. Oczywiście możliwa jest także opieka nad większym stadkiem gryzoni, ale w tym przypadku również lepszym wyborem będą samice. Poproś hodowcę o wybór dopasowanych pod kątem charakteru osobników.
Podstawy opieki – przygotowanie klatki
Kompletowanie wyprawki dla swoich nowych podopiecznych najlepiej zacząć oczywiście od zaopatrzenia się w klatkę lub kojec. Minimalna wielkość dla dwóch świnek morskich gładkowłosych to 120 × 60 centymetrów, chociaż oczywiście może być większa, by gryzonie miały więcej przestrzeni na wspólne zabawy. Absolutnie nie należy wybierać mniejszych pojemników, ponieważ często prowadzi to do konfliktów między zwierzakami, a nawet rozwinięcia się zaburzeń psychicznych u mieszkających w zbyt małej klatce gryzoni.
Zrezygnuj z klatek z kondygnacjami, ponieważ świnki morskie nie potrafią się wspinać, a próby takich aktywności mogłyby zaszkodzić ich kręgosłupom. Gryzonie naziemne powinny mieszkać w niskich pomieszczeniach o dużej szerokość oraz długości. Zdecydowanie unikaj także akwariów, które nie gwarantują odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wentylacji.
Wyposażenie klatki
Jeśli masz już odpowiednią klatkę lub kojec, możesz przejść do jej wyposażenia. W roli podłoża najlepiej sprawdza się drewniany pellet. Wierzchnią warstwę mogą stanowić trociny, jednak coraz więcej opiekunów decyduje się na wybór mat łazienkowych lub miękkich kocyków, które są wprost uwielbiane przez świnki morskie. Polarowe tkaniny można wykorzystać także do tworzenia hamaków, norek czy tuneli, należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio często je prać.
Świnki morskie nie należą do zwierzątek, którym radość sprawiałoby bieganie bez celu, dlatego należy wystrzegać się pozostawiania pustej przestrzeni w klatce. Postaraj się, by gryzoń miał do dyspozycji jak najwięcej kryjówek, mostków, półeczek czy innych atrakcji. Zrezygnuj z kołowrotków i szelek, ponieważ kawie domowe nie mają dostosowanych kręgosłupów do tego typu aktywności. Lepiej unikać również drucianych kul na sianko, ponieważ głowa zwierzaka może w nich utknąć.
Czym żywić świnkę morską gładkowłosą?
Zapewnienie odpowiedniego żywienia to podstawa dbania o każde zwierzę domowe. Przodkowie świnki morskiej gładkowłosej prawie całe swoje życie spędzali na łąkach, gdzie przez większość dnia skubali trawę czy zioła. Chociaż kawie zostały udomowione setki lat temu, ich układy pokarmowe nie zmieniły się znacznie przez cały ten czas. Twoi pupile powinni mieć stały dostęp do paśnika ze świeżym, ale nie mokrym sianem.
Absolutnie nie wolno wydzielać gryzoniowi porcji jedzenia, tak jak robi się to w przypadku psów czy kotów. U gryzoni procesy trawienne trwają cały czas, a nawet kilkugodzinna przerwa w jedzeniu sprawia, że żołądek oraz jelita pozostają puste, a tym samym narażone na działanie kwasów. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, która prowadzi do powstania owrzodzeń w przewodzie pokarmowym, co z kolei może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.
Uzupełnienie diety
Oczywiście świnka morska gładkowłosa nie może być żywiona jedynie siankiem. Co warto jeszcze włączyć do codziennej diety twoich podopiecznych?
- świeże zioła – na przykład powszechnie rosnący mniszek lekarski lub babka lancetowata;
- gotowe mieszanki dedykowane dla świnek morskich – przed zakupem należy sprawdzić, czy zawierają one witaminę C i jednocześnie są wolne od szkodliwych dodatków takich jak wzmacniacze smaku, czy sztuczne konserwanty;
- warzywa – przede wszystkim brokuły, marchew, papryka, kapusta, ogórek, burak.
Już wiesz, co warto dodać do jadłospisu swoich pupili. Z czego najlepiej całkowicie zrezygnować w żywieniu świnki morskiej gładkowłosej?
- sałata wydaje się idealnym przysmakiem dla gryzonia, jednak w rzeczywistości wcale nim nie jest. To roślina, która jest wyjątkowo podatna na wchłanianie metali ciężkich i chemicznych nawozów z gleby, co może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci świnki morskiej;
- szpinak również na pozór wydaje się bardzo zdrowy, jednak ze względu na wysoką zawartość szczawianów najlepiej całkowicie zrezygnować z jego podawania;
- ziarna bardzo często stanowią podstawę diety świnek morskich gładkowłosych, ponieważ znajdują się w większości karm komercyjnych. Niestety uzębienie i przewód pokarmowy tych zwierząt nie jest przystosowany do ich spożywania, a w dodatku ze względu na dużą kaloryczność mogą prowadzić do otyłości.
Opieka weterynaryjna – kiedy zabrać świnkę do lekarza?
Najczęstszym problemem świnek morskich są przerośnięte zęby (zwłaszcza siekacze), a nierzadko towarzyszą im także infekcje bakteryjne w jamie ustnej. Częstą dolegliwością są również zapalenia opuszek palcowych, które zwykle dotykają zwierzaków otyłych, żyjących w dużych skupiskach. Co jeszcze powinno skłonić się do odwiedzenia weterynarza?
- wymioty;
- biegunka;
- brak apetytu;
- spadek masy ciała;
- osowiałość;
- silny świąd;
- unikanie kontaktu z opiekunem;
- pogorszenie stanu futerka (np. matowa sierść lub wypadanie włosów).
Świnka morska gładkowłosa może być doskonałym pupilem dla całej rodziny, jednak należy wziąć pod uwagę jej naturalne potrzeby. Pamiętaj, że musi mieć ona towarzystwo drugiego gryzonia i odpowiednią przestrzeń do zabaw.