Świnka morska to jedno ze zwierzątek, które ludzie udomowili, by stały się ich towarzyszami. Trudno wyobrazić sobie lepszego, ponieważ przedstawiciele tego gatunku mocno zżywają się z opiekunami. Mają też niezwykle przyjazny charakter, a dzięki rozwiniętym zmysłom całkiem dobrze orientują w swoim terenie. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak widzi świnka morska? Czy rzeczywiście nie tak dobrze, jak uważają niektórzy?
Świnka morska – najważniejsze informacje
Świnka morska to potoczne określenie kawii domowej – gryzonia, który przywędrował do Europy z Ameryki Południowej. Dorosłe osobniki nie osiągają dużych rozmiarów. Średnia waga wynosi około kilograma, przy czym samce są większe od samiczek. Przedstawiciele gatunku mają krótkie łapki, a wyróżniamy trzy podstawowe rasy (bezwłose, krótkowłose i długowłose). Świnki dożywają nawet ośmiu lat, o ile zapewni się im odpowiednią opiekę.
Na co zwracać uwagę przy opiece nad kawią domową?
Trzeba je prawidłowo karmić – pokarm dla królika na pewno odpada. Świnki potrzebują świeżych warzyw i owoców, a także zbilansowanej diety. Ich zęby rosną całe życie, więc codziennie muszą je ścierać na odpowiednio twardym jedzeniu. Poza tym przyda się przestronna klatka i regularne wybiegi poza nią. Świnki poza nielicznymi wyjątkami są zwierzętami stadnymi – dużo lepiej będą czuły się w towarzystwie swojego gatunku. Aby uniknąć niechcianych i kłopotliwych miotów, warto zadbać, by członkowie stadka byli tej samej płci.
Jak widzi świnka morska?
Zwierzęta mają dosyć dobrze rozwinięte zmysły. Mimo to panuje wiele błędnych przekonań o tym, jak widzisz świnka morska. Jedno z nich jest takie, że jej wzrok jest słaby. Nie ma wielu badań, które by to określały, jednak wiadomo, że pogłoski o „kiepskim wzroku” są zdecydowanie na wyrost.
Tak jak większość zwierząt trawożernych, świnki mają oczy umieszczone po bokach czaszki. Ich pole widzenia jest stosunkowo szerokie. Są w stanie dostrzec ruch zarówno przed sobą, jak i z boku, a nawet z tyłu. Pozwala to skutecznie zlokalizować potencjalnego drapieżnika. Nie mają natomiast wglądu w to, co znajduje się pod nimi. Niektórzy opiekunowie śmieją się, że przedmiot, który wpadnie między przednie łapki kawii, przestaje istnieć.
Świnki w różnym stopniu mogą rozróżniać cztery kolory – zielony, niebieski, brązowy i żółty. Wszelkie niedostatki wzroku rekompensują sobie innymi zmysłami, na przykład niezłym słuchem. Zatem to, jak widzi świnka morska, na pewno nie stanowi dla niej problemu.
Jakie odgłosy wydaje świnka morska?
Dzięki dobrze rozwiniętemu słuchowi świnki mogą się ze sobą komunikować. Podobnie jak koty, dla swojego właściciela zarezerwowały całą gamę charakterystycznych dźwięków. Jak brzmi „mowa” świnek? Najczęstszym dźwiękiem są kwiki, ale wystarczy uważnie obserwować, by rozróżnić między innymi pozytywne gwizdanie, które oznacza radość. Natomiast jeśli chcą okazać smutek, najczęściej „kwilą”.
To, jak widzi świnka morska, nie ma wpływu na to, jak ciekawym jest zwierzakiem. Jej narząd wzroku jest całkiem dobrze rozwinięty. Opieka nad nią nie wymaga wielu zabiegów, wystarczy odpowiednio zająć się nią na co dzień. Świnki są tak przyjazne, że prędzej czy później zaczyna się je traktować jak członków rodziny.