Krewetki filtrujące (Atyopsis moluccensis) nazywa się czasem także krewetkami bambusowymi. Najczęściej trzymane są w akwariach towarzyskich jako towarzystwo dla mniejszych rybek. Wielu akwarystów decyduje się jednak na aranżowanie zbiorników wyłącznie dla tych stworzeń. W jakich warunkach powinny mieszkać te małe skorupiaki? Podpowiadamy!
Krewetki filtrujące – skąd pochodzą?
Atyopsis moluccensis jest gatunkiem słodkowodnym. Pochodzi z Azji i w warunkach naturalnych zamieszkuje wyspy Indonezji. Spotkasz je na:
- Jawie;
- Sumatrze;
- Bali;
- Okinawie;
- Samoa.
Występują także w Tajlandii oraz w kontynentalnej części Indonezji.
Atyopsis moluccensis – jak wygląda?
Ten gatunek krewetki ma brązowożółtą kolorystykę. W hodowli można jednak spotkać nieco bardziej wyraziste okazy takie jak krewetka filtrująca niebieska, pomarańczowa czy czerwona. Na grzbiecie znajduje się szeroki jasny pas. W zależności od warunków w akwarium niektóre osobniki są jaśniejsze lub ciemniejsze.
Najciekawszym elementem ciała krewetki są jej przednie odnóża, które filtrują wodę. Na pierwszy rzut oka przypominają nieco kręcące się wentylatory. Na całej długości pokryte są niewielkimi rzęskami. Służą także do chwytania pokarmu.
To dosyć duże skorupiaki, które dorastają nawet do 10 centymetrów. Samice są zazwyczaj nieco większe od samców.
Krewetka filtrująca – usposobienie
Musisz pamiętać, że krewetki filtrujące to dosyć nieśmiałe i płochliwe skorupiaki. Najlepiej czują się w grupie, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie kupno od razu kilku sztuk. W stadzie czują się pewniej i są bardziej śmiałe.
Krewetki tego gatunku najczęściej spędzają czas w okolicach filtra akwarium. Ich aktywność najczęściej ogranicza się do poszukiwania pokarmu. Jeżeli więcej czasu spędzają w pobliżu dna zbiornika, może być to dla ciebie znak, że cierpią na niedobór pokarmu. Zdrowe i najedzone krewetki spędzają czas w górnej części zbiornika.
Jakiego zbiornika potrzebują krewetki filtrujące?
Krewetki filtrujące są bardzo chętnie wybierane ze względu na swój rozmiar i ciekawą budowę. Musisz jednak pamiętać, że są to zwierzaki dosyć trudne w utrzymaniu. Akwaryści zwracają uwagę na to, że niejednokrotnie krewetki filtrujące umierają tuż po wpuszczeniu do nowego zbiornika, bez żadnego wyraźnego powodu.
Bardzo ważne jest to, aby woda w akwarium dla krewetek była czysta i bardzo dobrze filtrowana. Na drodze przepływu wody warto ustawić kamienie, korzenie albo inne dekoracje, na których krewetka może siedzieć i „wyłapywać” filtrowaną wodę.
Istotna jest wielkość akwarium. Zaleca się, aby kilka sztuk krewetek filtrujących miało dla siebie przynajmniej 60 litrów wody netto. W zbyt małych zbiornikach te spokojne zazwyczaj zwierzęta mogą stać się za bardzo terytorialne i rywalizować między sobą.
Jeżeli w zbiorniku akwariowym panują złe warunki – jest on zbyt mały lub woda jest za słabo filtrowana – krewetki będą próbowały z niego uciekać. Sposób spędzania czasu tych zwierząt jest więc bardzo dobrym miernikiem tego, jak czują się w twoim akwarium.
Parametry wody dla krewetek filtrujących
Krewetki są bardzo wrażliwe na zabrudzenia w wodzie. Wiesz już, jak ważne jest filtrowanie. Koniecznie trzeba jeszcze zadbać o zachowanie odpowiednich parametrów wody.
Jej twardość nie jest szczególnie istotna. Ważnym parametrem jest jednak temperatura, która powinna wynosić od 22 do 28 stopni Celsjusza. Krewetki filtrujące mogą żyć w wodzie kranowej. Powinna ona mieć pH od 6,5 do 10.
Krewetka filtrująca – z kim może mieszkać?
Krewetki filtrujące mogą mieszkać w akwarium towarzyskim. Zaleca się jednak wybieranie dla nich sąsiadów, którzy nie mają tendencji do pożywiania się mniejszymi mieszkańcami zbiornika. Większe ryby często też płoszą krewetki. W ich akwarium świetnie sprawdzą się na przykład:
- bystrzyki;
- neonki;
- zwinniki jarzeńce.
Unikaj drapieżnych pielęgnic, w tym skalarów! Po wylince krewetka filtrująca jest całkowicie bezbronna i bardzo szybko zostanie poważnie zraniona lub nawet zjedzona.
Czym się żywi krewetka filtrująca?
Krewetki najczęściej zjadają to, co znajdą w akwarium. Niestety, wielu akwarystów wychodzi więc z założenia, że nie trzeba ich dodatkowo karmić, co często prowadzi do głodowania. Warto więc podrzucać krewetkom namoczony pokarm dla małych ryb, zooplankton czy mrożoną artemię.
Krewetki tego gatunku chętnie zjadają mech jawajski. Należą także do tak zwanej ekipy sprzątającej akwarium, pomagając pozbyć się nadmiaru glonów. To pożyteczne zwierzątka, których jednak nie można zaniedbywać.
Krewetka filtrująca – rozmnażanie
Rozmnażanie krewetek filtrujących jest niezwykle trudne. W warunkach naturalnych larwy krewetek dzięki prądom są przenoszone do morza. Dryfują w nim w formie planktonu, a następnie wracają do wody słodkiej. Dorosłe krewetki nie mogą żyć w morzu, ponieważ nie tolerują zasolenia wody.
Rozmnożenie krewetki filtrującej w domowym akwarium jest więc niemożliwe. Larwy muszą przez określony czas przebywać w słonej wodzie. Następnie na pierwszą wylinkę wracają do słodkiej wody. Odtworzenie tego procesu w niewoli jest niemal niemożliwe, dlatego dostępne w sklepach krewetki filtrujące pochodzą przede wszystkim z odłowu.
Krewetki filtrujące – cena
Ceny krewetek filtrujących w sklepach akwarystycznych i w hodowlach są nieco wyższe niż w przypadku mniejszych osobników – na przykład krewet neocardina. Zazwyczaj za jednego osobnika w standardowej kolorystyce trzeba zapłacić od 25 do nawet 50 złotych.
Krewetki filtrujące – wylinka
Krewetki zrzucają swoje pancerzyki zazwyczaj co 6–8 tygodni. Czasami zdarza się to częściej. Przez około 2 doby po wylince Atyopsis moluccensis przenosi się do kryjówki i tam czeka, aż jej nowy pancerz stwardnieje.
W tym okresie skorupiak jest niezwykle delikatny i praktycznie bezbronny. Bardzo ważne jest więc to, aby zapewnić mu jak największą liczbę bezpiecznych kryjówek. W akwarium krewetek nie powinny się znajdować ryby drapieżne.
Krewetka filtrująca – podsumowanie
Krewetka filtrująca to jeden z największych skorupiaków hodowanych w warunkach domowych. Jej rozmnażanie w akwarium jest praktycznie niemożliwe, dlatego ceny również nie należą do niskich.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup tego skorupiaka, musisz pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy na wszelkie zabrudzenia wody. Konieczny jest mocny filtr i odpowiednia temperatura. Bardzo ważna jest także kwestia pojemności akwarium, która nie powinna być mniejsza niż 60 litrów. W przeciwnym wypadku te stadne żyjątka mogą okazać się zdecydowanie zbyt terytorialne względem siebie.
Te wrażliwe zwierzaki często umierają bez wyraźnego powodu. Niezadowolone z otrzymanych warunków mogą również próbować ucieczki. Będzie to dla ciebie sygnał, że warunki, które zapewniasz swoim podopiecznym, są nieodpowiednie.