Moda na krewetki akwariowe trwa w najlepsze. Chcesz wypełnić swój zbiornik ciekawymi gatunkami? Masz taką możliwość, ponieważ asortyment sklepów zoologicznych jest coraz szerszy. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym zapewnisz tym zwierzętom odpowiednie warunki. Sprawdź, czy krewetka akwariowa odnajdzie się także w towarzystwie ryb. Poznaj zasady hodowli i najpopularniejsze gatunki krewetek do akwarium. Zapraszamy do lektury!

Krewetki – co warto o nich wiedzieć?

Czym tak właściwie są krewetki? To małe bezkręgowce, które pochodzą z azjatyckich zbiorników. Nie brak wśród nich gatunków drapieżnych, choć dominują krewetki żywiące się pokarmem roślinnym (np. glonami). Skorupiaki te mogą żyć zarówno w wodach morskich, jak i w zbiornikach słodkowodnych. Jeszcze do niedawna ich hodowla kojarzyła się wyłącznie z przemysłem spożywczym. Obecnie krewetka akwariowa staje się w wielu domach ulubienicą całej rodziny i jest traktowana tak, jak inne zwierzęta domowe. Na czym polega jej hodowla? 

Jakie krewetki do akwarium możesz wybrać? 

krewetka akwariowa jaka do akwarium

Jakie krewetki będą się dobrze czuły w twoim akwarium? Co możesz zyskać dzięki ich obecności w takim zbiorniku? Podpowiadamy.

Krewetki akwariowe – gatunki, które cieszą się największą popularnością 

W sklepach dla miłośników akwarystyki znajdziesz sporo ciekawych gatunków krewetek. Które z nich mogą się najlepiej sprawdzić w akwarium? 

Krewetki do akwarium i ich rodzaje

Wśród tych rodzajów krewetek do akwarium, które wybierane są najchętniej, można zaliczyć m.in.: 

  • krewetki glonożerne cieszą się największą popularnością wśród akwarystów (ich gatunki to np. Caridina japonica, Neocaridina denticulata czy Caridina serrata);
  • krewetki filtrujące, wśród których można wyróżnić Atyopsis moluccensis i Atya gabonensis;
  • krewetki wszystkożerne (m.in. gatunki Glass Shrimps i Grass Shrimps);
  • krewetki drapieżne (ich najsłynniejszym gatunkiem są krewetki Macrobrachium).

Najpopularniejsze gatunki krewetek akwariowych

Czas na najpiękniejsze i najpopularniejsze gatunki krewetki akwariowej. Są to: 

  • Crystal Red – czerwone krewetki akwariowe, idealne dla początkujących hodowców;
  • Amano – japońskie krewetki o szarawym zabarwieniu;
  • Caridina Dennerli – wyróżniające się bordową barwą i białymi kropeczkami;
  • Caridina Babaulti – zielone krewetki, które mają zdolność do zmieniania barwy. 

Jak łączyć ryby z krewetkami? 

krewetka jak łączyć z rybami

Możesz założyć samodzielne krewetkarium, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować jeden większy zbiornik, w którym będą żyły obok siebie krewetki akwariowe i ryby. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie akwarium w odpowiedni sposób, a przede wszystkim mądre połączenie gatunków ryb i krewetek. Jak zatem łączyć krewetki w akwarium z rybami? 

Jakich krewetek akwariowych nie łączyć z rybami?

Podstawowa zasada polega na tym, aby w akwarium społecznym nie łączyć ze sobą łagodnych ryb z krewetkami drapieżnymi. Choć są one niewielkie, to mają spore szczypce, z których chętnie korzystają. Są to jednocześnie dość agresywne krewetki, dlatego w akwarium mieszanym nie powinieneś ich trzymać. Znacznie lepiej spisze się tu krewetka akwariowa, której dieta opiera się na roślinach. 

Jakie gatunki ryb łączyć w akwarium z krewetkami?

Jakie połączenia są szczególnie zalecane? Najpierw musisz zapamiętać, aby nigdy nie umieszczać w zbiorniku tylko jednej krewetki akwariowej. To zwierzę stadne, zatem najlepiej zrobisz, stawiając na gromadkę składającą się z 8-10 osobników. Większa grupa poradzi sobie doskonale, a ty będziesz spędzać wolny czas na podziwianiu ich zabaw.

Krewetki akwariowe, szczególnie te glonożerne, dobrze sprawdzą się w połączeniu z rybami o łagodnym usposobieniu. Możesz zatem połączyć krewetki z:

  • sumikami szklistymi;
  • kiryskami;
  • neonkami.

Dobrymi towarzyszkami dla krewetek będą też razbory borneańskie, znane ze swojej nieśmiałości.

Krewetka akwariowa i jej charakterystyka 

krewetka akwariowa charakterystyka

Krewetka akwariowa może być ozdobą każdego akwarium, ale niektóre gatunki są także pożyteczne. Najlepszym przykładem jest krewetka filtrująca, dzięki której w akwarium łatwiej będzie utrzymać czystość. 

Krewetki filtrujące 

Wielkim powodzeniem cieszą się krewetki filtrujące, które są cenione za pracowitość. To największe krewetki występujące w hodowlach (mogą osiągać nawet 10 cm długości). Nie wyróżniają się swoim wyglądem. Ich szara lub beżowa barwa sprawia, że w akwariach krewetki te pojawiają się nie jako główne bohaterki, lecz towarzyszki kolorowych rybek.

Dlaczego warto docenić krewetki filtrujące? Te zwierzaki naturalny sposób oczyszczają akwarium. Podstawę ich diety stanowią glony oraz plankton. Skorupiaki znajdują je w wodzie. Możesz ich dietę poszerzyć również o:

  • roślinne tabletki;
  • kryl w płatkach;
  • liście olszy i dębu.

Krewetki karłowate

Jak możesz się domyślać, krewetka akwariowa karłowata nie imponuje rozmiarami. W istocie do grupy tych krewetek należą najmniejsze gatunki reprezentowane m.in. przez Neocaridina davidi. Były to pierwsze krewetki karłowate, które zaczęto hodować w akwariach. Takie krewetki słodkowodne to jednak nie tylko wspomniany gatunek. Na co możesz się zdecydować? Oto najpopularniejsze przykłady. 

Krewetki akwariowe karłowate

Szarobrunatne krewetki Neocaridina davidi pochodzą z chińskich i wietnamskich strumieni. Lubią dobrze napowietrzoną wodę i bliskość roślin. Ciekawym przykładem jest też krewetka Caridina. Gatunek Tibee zaskakuje zaś ciekawymi barwami i wzorami. Coraz bardziej cenionymi krewetkami karłowatymi stają się też japońskie Amano. Często są wykorzystywane w akwarium jako naturalne wsparcie w walce z glonami. Taka krewetka akwariowa w zbiorniku jest niezwykle pożyteczna. Nadmierna ilość glonów oznacza bowiem mniej tlenu w wodzie, a to z kolei zagraża rybom i roślinom żyjącym w akwarium. 

Krewetki – hodowla i jej podstawowe zasady 

Aby krewetki dobrze czuły się pod twoją opieką, musisz im zapewnić odpowiednie warunki. Jaki zbiornik najlepiej sprawdzi się w roli krewetkarium? Co musisz zrobić, aby krewetka akwariowa czuła się dobrze w twoim domu? 

Idealne akwarium dla krewetki 

Chcesz hodować krewetki? W porę przygotuj im dom. Akwarium, w którym masz zamiar je trzymać, powinno być gotowe już 3-4 tygodnie wcześniej. Dzięki temu w zbiorniku zapanują odpowiednie dla tych skorupiaków warunki, co ułatwi im aklimatyzację w nowym miejscu. 

Akwarium i jego wymiary

Krewetki akwariowe nie są zbyt wymagające pod tym względem. W większości przypadków w roli krewetkarium dobrze sprawdzi się zbiornik o pojemności kilkunastu litrów. Jedna krewetka akwariowa dobrze poradzi sobie nawet wtedy, gdy jej dom będzie miał pojemność 10 litrów, ale jak jest w praktyce? Pamiętaj, że krewetki są zwierzętami stadnymi i nikt nie decyduje się na hodowlę jednej czy dwóch sztuk. Najlepsza opcja to około 10 krewetek. Dla takiej grupy przygotuj akwarium o pojemności przynajmniej 25 litrów. 

Wyposażenie akwarium dla krewetek

Dla krewetek akwariowych istotne jest też odpowiednie wyposażenie zbiornika. Ważne miejsce zajmuje w nim filtr gąbkowy (najbezpieczniejszy dla małych krewetek). Pamiętaj też o grzałce, dzięki której możesz utrzymać idealną dla krewetek temperaturę wody (od 20 do 24°C). 

Ponadto krewetka akwariowa (a raczej cała grupa) będzie potrzebowała:

  • umiarkowanego oświetlenia;
  • drobnoziarnistego podłoża;
  • ozdób roślinnych (np. mchu, moczarki, gałęzatki);
  • dekoracji, które świetnie sprawdzą się jako naturalne kryjówki (np. korzenie lub skorupy kokosa).

Co jedzą krewetki akwariowe?

Krewetki akwariowe muszą się odpowiednio odżywiać. Jaki jadłospis będzie najlepszy dla tych zwierząt? Dieta wielu gatunków krewetek bazuje na glonach, których w akwariach nie brakuje. Możesz ją jednak poszerzyć o dodatki (np. suszoną pokrzywę, jarmuż czy szpinak). W menu twoich ulubieńców mogą też zagościć liście orzecha oraz gotowane warzywa, np. brokuł lub marchewka. Krewetka akwariowa nie pogardzi też suchym pokarmem, który bez problemów kupisz w większości sklepów zoologicznych. 

Krewetki akwariowe – cena

Chcesz zacząć swoją przygodę z hodowlą krewetek? Pamiętaj, by pierwsze sztuki kupić ze sprawdzonego źródła. Zwykle oznacza to wyższą cenę, ale nie oszczędzaj na siłę. Możesz postawić na sprawdzonych hodowców lub skorzystać z ofert dobrych sklepów zoologicznych. W wielu z nich kupisz zarówno najdroższe krewetki Caridina Black (około 400 złotych), jak i najtańsze krewetki Neocaridina Sakura Red, polecane początkującym fanom akwarystyki (około 7-9 złotych). 

Krewetki do akwarium będą cieszyć twoje oczy. Niektóre gatunki są nie tylko piękne, lecz także pożyteczne. Kolorowe, zwinne i psotne skorupiaki mogą się stać ulubieńcami całej rodziny. Pamiętaj jednak, że krewetka akwariowa to żywa istota, która nie poradzi sobie bez troskliwej opieki człowieka. 

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak