Bojownik syjamski (Betta splendens), inaczej zwany bojownikiem wspaniałym, jest rybą z rodziny guramiowatych, pochodzącą z Półwyspu Indochińskiego. Zasiedla stojące i płynące wody, w tym rozlewiska, Tajlandii, Kambodży, Laosu i Wietnamu. Ryba ta występuje w stawach, strumieniach, a także na bagnach, w rowach melioracyjnych czy na zalanych polach ryżowych. Bojownik przystosował się do cyklicznych zmian warunków atmosferycznych, w tym okresowych susz. Posiada labirynt – dodatkowy narząd oddechowy, dzięki któremu jest w stanie oddychać tlenem atmosferycznym. Jak zachowuje się w akwarium? Jaka jest cena bojownika? Sprawdź!

Czy bojownik faktycznie jest „bojowy”?

Czemu bojownik zawdzięcza swą nazwę? Ryby te w naturalnych warunkach nie są tak agresywne, jak w ograniczonym powierzchniowo akwarium, gdzie faktycznie wykazują agresję wewnątrzgatunkową. Agresywni są przedstawiciele obu płci, ale najbardziej samce wobec innych samców. Nazwa „bojownik” powstała w XIX w., kiedy w Tajlandii na popularności zyskały walki ryb. Trzymane w małym zbiorniku ryby faktycznie wykazywały agresję. Ów „sport” stał się na tyle popularny, że miejscowe władze opodatkowały stworzoną wokół niego działalność hazardową!

Bojownik – wygląd i odmiany

Wielkość ciała bojownika wynosi do 6–7 cm. Samce są nieco większe niż samice. Ryba ta cechuje się wydłużonym, lekko torpedowatym ciałem oraz prawdziwie imponującymi płetwami. Wrażenie robią zwłaszcza długa płetwa grzbietowa oraz rozłożysta płetwa ogonowa – zaokrąglona, tworząca piękny wachlarz. Płetwy piersiowe i brzuszne są długie, ale węższe. Płetwy powinny być symetryczne. Bojownik syjamski występuje w różnych, wielobarwnych odmianach hodowlanych, dlatego też różne są ceny bojownika. Przykładowe, popularne odmiany to:

  • bojownik długopłetwy;
  • bojownik krótkopłetwy;
  • crowntail – o „koroniastych” płetwach;
  • double tail – odmiana o dwóch płetwach ogonowych.

Wśród kolorów bojowników akwariowych znajdziesz natomiast najróżniejsze odcienie.

Bojownik – cena samca i samicy

Ceny popularnych odmian bojowników nie są wygórowane. Samice można znaleźć już w cenie 10–20 zł. Samce są droższe, jako że są bardziej zjawiskowe: jaskrawiej ubarwione i posiadają bardziej okazałe płetwy. Nawet 40 zł może natomiast kosztować samiec bojownika. Cena zależy też od atrakcyjności danego osobnika czy jego odmiany – ciekawsze, unikatowe okazy znajdziesz w cenach od 90 do nawet kilkuset złotych.

Usposobienie bojownika

Bojownik to ryba w naturze żyjąca samotnie. Samiec i samica przebywają krótko razem tylko w okresie tarła. Po złożeniu ikry samiec przejmuje nad nią opiekę, a samicę przegania. Osobniki obu płci wykazują agresję wewnątrzgatunkową. Najlepiej więc, aby bojownik przebywał w akwarium sam. Jeśli marzy ci się akwarium z kilkoma bojownikami – powinny być to samice.

Również w przypadku akwariów wielogatunkowych możesz napotkać problemy. Ryby te wykazują agresję wobec gatunków blisko spokrewnionych, z kolei większe czy bardziej energiczne gatunki będą ograniczały im dostęp do pokarmu. Stworzenie akwarium wielogatunkowego z bojownikiem udać się może ewentualnie przy dobraniu ryb zbrojnikowatych lub kiryskowatych.

Kilka samic w jednym akwarium

Jeśli chcesz założyć akwarium z kilkoma samiczkami, musisz zapewnić im prywatność poprzez przełamanie linii widoku w akwarium oraz bogate udekorowanie zbiornika – roślinnością, kryjówkami itp. Liczba samiczek powinna być nieparzysta i najlepiej wyższa niż 3 – wówczas ryby utworzą matriarchat, zamiast napastować wybranego, najsłabszego osobnika.

Nowe rybki wprowadza się przy pomocy przezroczystego kotnika wkładanego do akwarium, by nie narazić ich na agresję. Na pierwszym etapie inne samice będą próbowały zademonstrować rywalce swoją siłę. Póki będą prężyły płetwy, nowa samiczka powinna przebywać w kotniku. Po wypuszczeniu jej do wspólnego akwarium konflikty mogą się jeszcze zdarzać, dopóki ryby nie ustalą między sobą struktury i rewirów.

Akwarium dla bojownika – cena, pojemność, parametry

Jeśli będziesz trzymać w akwarium jednego bojownika, zbiornik powinien mieć pojemność ok. 20 litrów. Dla większej liczby ryb minimum to 54 litry. Nie należy trzymać bojowników w akwarium kulistym ani w zbiorniku bez grzałki! Temperatura wody powinna wynosić 24–30°C, a pH – 6,5–7,5. Nie należy zapominać o regularnej wymianie ok. 1/3 wody w zbiorniku na świeżą, a także o tym, że ryba musi mieć możliwość wypłynięcia na powierzchnię wody i zaczerpnięcia powietrza.

Najprostsze akwarium o pojemności 54 litrów bez wyposażenia kupisz już za około 150 zł. Jeśli chcesz posiadać wysokiej jakości zbiornik, od razu z wyposażeniem, musisz liczyć się z inwestycją rzędu nawet 500–600 zł. 

Karmienie bojowników – cena i rodzaj pokarmu

Bojownik syjamski to drapieżnik, czyli ryba mięsożerna. W skład jego diety musi wchodzić pokarm bogaty w białko i błonnik. Jadłospis bojownika opierać się powinien na drobnych bezkręgowcach, takich jak larwy komara, ochotki, dafnie, rureczniki czy wodzień. Można podawać również zooplankton. Ryba może otrzymywać również gotowy pokarm suchy przeznaczony dla swojego gatunku. Właściwa dieta jest kluczowa dla zdrowia bojownika, jego długości życia (ta wynosi najczęściej 2, 3 lub 4 lata), a także intensywności kolorów. Jeśli chodzi o pokarm dla bojownika, cena uzależniona jest od jego składu i wielkości. Granulaty w niedużych paczkach kupisz już za kilka złotych. 

Rozmnażanie bojownika syjamskiego

Woda w akwarium tarliskowym powinna być cieplejsza o ok. 2 stopnie niż ta znajdująca się w zbiorniku, w którym rybki przebywają na co dzień. Poziom wody powinien wynosić około 20 cm, w proporcjach podobnych jak w zwykłym zbiorniku (1/3 świeżej wody, 2/3 starszej). Optymalne pH to 6.0 do 6.5.

Do rozrodu należy wybrać osobniki w wieku 6–10 miesięcy. Samica powinna być gotowa do tarła – poznasz to po zwiększonych krągłościach w części brzusznej. W przypadku haremu możesz „zapoznać” samca bojownika z samicami i zobaczyć, która samica wykaże zainteresowanie partnerem. Resztę samiczek należy wówczas odseparować od pary. Po złożeniu przez samicę ikry, samiec zabiera jaja do wybudowanego z własnej śliny gniazda, a samicę przegania. Należy ją wówczas przenieść do innego zbiornika. Bojowników w okresie tarła nie należy karmić.

Bojownik – choroby

Podstawą zdrowia i dobrej kondycji bojowników jest zapewnienie im dogodnych warunków w akwarium – chodzi tu o wystarczającą przestrzeń, ilość kryjówek, wystarczająco ciepłą wodę, jak również zapewnienie im właściwej do potrzeb gatunkowych diety. Mimo wszystko bojowniki mogą chorować. Przykładowe choroby bojownika to:

  • przeziębienie – bojowniki mogą się przeziębić w akwarium odkrytym, gdy podpływają ku powierzchni zaczerpnąć powietrza. Wówczas różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia. Przeziębienie jest zagrożeniem dla życia ryb i należy jak najszybciej przystąpić do leczenia. Przeziębiony bojownik jest płochliwy, niechętnie je, jego kolory blakną. Często może podpływać energicznie ku powierzchni, po czym odpływa z powrotem w dół. Woda w akwarium chorego bojownika powinna być cieplejsza (optimum to 32–33 stopnie), a akwarium trzeba przykryć. Zaopatrz się w preparat leczniczy przeznaczony dla ryb tego gatunku oraz  liście migdałecznika morskiego. Przez pierwsze dwie doby kuracji nie karm chorej ryby, zgaś również światło. Kuracja trwa 5 dni;
  • „sklejone płetwy” – groźna choroba płetw prowadząca do śmierci ryby. Należy leczyć ją specjalnym preparatem;
  • oodinoza – do jej symptomów należą pojawienie się brązowego nalotu, apatia, na dalszych etapach zaczynają sklejać się płetwy. Również ta choroba wymaga szybkiej reakcji;
  • puchlina brzuszna – wydęty brzuch to najczęściej oznaka przekarmienia. Mimo wyraźnego wzdęcia ryba jest aktywna, pobiera pokarm. Należy jednak przestać ją karmić (jeśli w akwarium jest więcej ryb, przenieś tę chorą do innego zbiornika) i wdrożyć kurację preparatem na jelita.

Bojownik – hodowla

Jak już wiesz, bojownik w kuli to kiepski pomysł. Zapewnienie rybie wystarczająco dużego akwarium to jednak nie wszystko, co musisz zrobić, by była zdrowa i szczęśliwa. Hodowanie bojownika nie jest proste i często przysparza wielu problemów początkującym akwarystom. W związku z tym nie zaleca się go osobom niedoświadczonym. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na zakup tego gatunku – nawet jeśli cena bojownika będzie kusząca!

Ryba bojownik to interesujący, piękny i bardzo popularny gatunek. Jednocześnie jest to ryba wymagająca, którą trzeba umieć hodować, aby nie narażać jej na choroby i inne niebezpieczeństwa. Marzysz o bojowniku? Najpierw dobrze poznaj ten gatunek w teorii!

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.