Kraby akwariowe jeszcze do niedawna były zjawiskiem egzotycznym, Dziś coraz częściej można je spotkać w domowych akwaterrariach. Te specyficzne skorupiaki wyglądają bardzo efektownie, a obserwowanie ich zachowań może przynieść wiele satysfakcji. Warto jednak wiedzieć, jakich warunków potrzebują. Nieodpowiednio hodowane będą w twoim domu gośćmi przez bardzo krótki czas.
Krab tęczowy – skąd pochodzi?
Kraby tęczowe w najliczniej zamieszkują nadmorką część Ameryki Południowej. Można je spotkać w:
- Wenezueli;
- Gujanie;
- Brazylii;
- Surinamie.
Gatunek ten występuje także naturalnie w Morzu Karaibskim i rozmieszczonych na nim wyspach oraz w części Oceanu Spokojnego. To właśnie przez ocean kraby tęczowe dotarły do wybrzeży Afryki, gdzie obecnie również występują. Larwa kraba rozwija się w ciele matki, a młode kraby są wypuszczane do morza zaraz po wykluciu.
Krab tęczowy – jak wygląda?
Krab tęczowy otrzymał nazwę od swojej pięknej i wielokolorowej powłoki. Ich wielkość wynosi zazwyczaj od 10 do 14 centymetrów. Największe kraby mogą dorastać nawet do 20 centymetrów.
Chitynowy pancerz kraba tęczowego ma ciemnoniebieski kolor. To zasługa solom wapnia, które ten skorupiak pobiera z wody za pomocą skrzeli. Odnóża mają barwę delikatnego fioletu, natomiast szczypce mogą mieć bardzo różne odcienie – przechodzące od bieli aż do niebieskiego.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kraba tęczowego są szczypce. Są ich dwie pary, a jedna z nich zawsze będzie zdecydowanie większa. Służą one zwierzakowi zarówno do pobierania pokarmu, jak i obrony. Bardzo intrygujące są także wyraźnie wystające oczy kraba. Ze względu na obecność skrzeli zwierzak może oddychać w wodzie oraz na lądzie.
Dymorfizm płciowy jest u tego gatunku bardzo niewielki. Samicę można jednak rozpoznać po nieco szerszym odwłoku, w którym przechowuje jajeczka. Odwłok samca jest nieco węższy i ma kształt litery V.
Akwarterrarium dla kraba tęczowego – pomiędzy akwarium a terrarium
Jeżeli planujesz zakup kraba tęczowego, zapewne zastanawiasz się, czy powinien mieszkać w terrarium, czy w akwarium. Tymczasem dla tego gatunku najlepsza będzie forma pośrednia między jednym a drugim – akwarterrarium.
Dla jednego kraba tęczowego wystarczy zbiornik o rozmiarach 40 na 40 centymetrów. Część lądowa powinna być pokryta piaskiem i kamykami, w których krab będzie kopał jamy, służące mu za schronienie. Temperatura powinna wynosić około 22 stopni w nocy oraz 28 stopni w dzień.
Woda dla kraba powinna być ciepła – najlepiej w granicach 26–28 stopni. Jej pH powinno wynosić mniej niż 4. Do jej zasolenia potrzebna będzie specjalna sól akwarystyczna. Nigdy nie używaj soli kuchennej, która zawiera niebezpieczny dla kraba jod!
W części wodnej akwaterrarium dla kraba powinny się znaleźć grzałka oraz filtr. Krab tęczowy jest dość tolerancyjny pod względem parametrów wody, jednak powinna ona być odstana w celu neutralizacji chloru. Zazwyczaj wystarczą 24 h.
Hodowla kraba tęczowego – żywienie
Produkty spożywcze dla kraba tęczowego można pogrupować na kilka kategorii.
Warzywa i owoce
- Dynie;
- koper;
- marchewki;
- papryki;
- melony;
- awokado;
- brzoskwinie;
- maliny;
- truskawki;
- morele;
- rabarbar;
- seler naciowy.
Pamiętaj, aby nie podawać krabowi szpinaku ani sałaty. Zawierają one w sobie wiele związków chemicznych, które wiążą wapń.
Surowe mięso
To kwestia opcjonalna. Krab nie jest drapieżnikiem, jednak czasami żywi się padliną. W warunkach domowych można podawać mu:
- filet z kurczaka lub indyka;
- serca kurze;
- wątroby kurze;
- krewetki;
- mysie oseski;
- ślimaki.
Niektórzy karmią kraby żywymi rybkami akwariowymi, na przykład danio lub gupikami. Nie jest to jednak etyczne i odradzamy ten rodzaj karmienia.
Zioła
- Czosnek pospolity;
- mniszek lekarski;
- fiołek;
- pokrzywa;
- jasnota biała;
- jaskier;
- dziewanna;
- rumianek;
- stokrotka;
- wyka ptasia;
- mak polny;
- lucerna;
- krwawnik;
- liście poziomki;
- niezapominajka;
- melisa lekarska.
Wapń
Kraby pobierają węglany wapnia z wody za pomocą skrzeli. Powinieneś zapewnić im dostęp do suplementów tego pierwiastka. Możesz zdecydować się na:
- skorupki jajka;
- sepię;
- kredę szkolną;
- wapno kondycyjne;
- preparaty witaminowe;
- pokarm mięsny.
Ciekawostki o krabie tęczowym
- Kraby tęczowe są bardzo podatne na stres, dlatego warto ograniczać zmiany w ich otoczeniu oraz wymuszone interakcje;
- kraby są koprofagami, co oznacza, że spożywają swój kał;
- woda jest krabom niezbędna, tylko w niej dokonują wylinki;
- kraba tęczowego można do pewnego stopnia oswoić, na przykład nauczyć go jedzenia z pęsety;
- oczy kraba sprawiają, że ma on 360-stopniowe pole widzenia.
Kraby tęczowe to bardzo ciekawe zwierzaki. Mają piękne kolory i ciekawe usposobienie. Muszą mieszkać w odpowiednim akwaterrarium, najlepiej zabezpieczonym z góry, aby krab akwariowy nie uciekł. Zdecydowanie nie poleca się trzymania razem dwóch samców. Jeżeli chcesz mieć więcej niż jednego kraba, wybierz harem – jednego samca i trzy samice.