Na jaki kolor widzą psy?

Zadaj pytanieKategoria: PiesNa jaki kolor widzą psy?
Bartek zapytał 5 miesięcy temu

Na jaki kolor widzą psy? Czy to prawda, że mają możliwość widzenia świata tylko na czarno biało? Pozdrawiam!

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Faktycznie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że psy nie widzą kolorów. To nie tak! Już od lat osiemdziesiątych jesteśmy w stanie mniej więcej określić, na jaki kolor widzą psy i zdecydowanie nie są to wyłącznie odcienie szarości. 
U psów, tak samo zresztą, jak u ludzi, za widzenie kolorów odpowiedzialne są receptory umieszczone na siatkówce, czyli tak zwane czopki. Psy posiadają dwa rodzaje czopków, dzięki którym najlepiej dostrzegają kolor niebieski i żółty – także w poszczególnych ich odcieniach. Nie mają natomiast czopków, które u ludzi odpowiedzialne są za postrzeganie czerwonej barwy. Właśnie dlatego można założyć, że nasi pupile raczej tego koloru nie widzą. Zamiast tego dostrzegają w jego miejscu szarość lub czerń.
Jak widać, psy widzą kolory, chociaż w nieco mniejszym spektrum niż ludzie. Ma to bezpośredni związek z ewolucją. Jako istoty wszystkożerne musieliśmy dostrzegać więcej barw niż zwierzęta psowate, które żyły przede wszystkim dzięki polowaniom, które odbywały się zazwyczaj po zmroku lub późnym wieczorem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak widzą psy, wszystkie informacje znajdziesz pod tym linkiem https://zwierzaki.pl/jak-widzi-pies.