Jak wykąpać kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak wykąpać kota?
Marlena zapytał 1 rok temu

Zauważyłam, że mój kot ma problem z zachowaniem higieny. Chciałabym go umyć, ale nie za bardzo wiem jak to zrobić. Jak wykąpać kota i nie stracić przy tym oczu?

1 odpowiedzi
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego Twój zwierzak nie doczyszcza swojego futerka. Koty to z natury bardzo czyste zwierzęta. Wbrew pozorom to nie spanie, ale właśnie mycie się zajmuje większą część ich dnia. Ubytki w higienie mogą więc świadczyć o problemach zdrowotnych, dlatego najpierw warto wybrać się do weterynarza a dopiero potem do wanny. 
Warto jednak wiedzieć jak wykąpać kota, ponieważ w przyszłości może to być przydatne (na przykład podczas inwazji pcheł). Kota kąpiemy w spokojnej atmosferze w misce lub brodziku, do których nalana jest letnia woda. Do kąpieli użyj szamponu odpowiedniego do okazji (na przykład przeciwpchelnego). Unikaj płukania zwierzaka prysznicem. Lepiej sprawdzi się do tego szklanka z ciepłą wodą, z której wodę można wylewać spokojnym strumieniem.
Pamiętaj, żeby do kąpieli kota nie zabierać się samodzielnie! Nawet najspokojniejszy mruczek w kontakcie z wodą może wpaść w panikę, a wtedy pomoc drugiej osoby będzie nieoceniona. Po kąpieli kota należy wytrzeć ręcznikiem i dokładnie wysuszyć suszarką.