Kleszcze to bardzo niebezpieczne dla zwierząt pasożyty. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza kotu i psu. Działanie to wymaga pewnego doświadczenia i znajomości zasad postępowania. Nieodpowiednie wyciągnięcie pajęczaka może spowodować wiele negatywnych skutków. Każdy właściciel powinien wiedzieć też, jak ochronić swojego kota przed kleszczami. Istnieją na to sprawdzone i skuteczne sposoby. Zobacz, jak wyciągnąć kleszcza kotu!

Dlaczego kleszcze mogą być niebezpieczne dla kotów?

Koty to zwierzęta, które uwielbiają samotne wędrówki. Jeżeli wypuszczasz swojego pupila na zewnątrz, to musisz liczyć się z tym, że może on na sobie przynieść kleszcza. Koty spacerujące po lasach i łąkach bardzo są bardzo narażone na kontakt z kleszczami. Koty nie są tak narażone na choroby odkleszczowe, jak psy. Mimo to te pasożyty mogą wyrządzić im krzywdę. Na gęstej sierści kota dosyć trudno jest zobaczyć kleszcza, dodatkowo koty bardzo dbają o swoją czystość, więc jeżeli kleszcz chodzi po sierści, to pozbywają się go samodzielnie. Problem pojawia się, kiedy kleszcz już ugryzie, wtedy konieczna jest interwencja właściciela.

W wyniku ukąszenia kleszcza koty mogą zachorować, podobnie jak ludzie i psy. Istnieje kilka chorób odkleszczowych, którymi może zarazić się kot:

  • babeszjoza – bardzo rzadka choroba u kotów, zdecydowanie częściej spotykana u psów. Żaden z pierwotniaków Babesia spp. nie występuje na terenie Polski, ponieważ nie sprzyja im klimat. Babesia canis, który jest bardzo niebezpieczny dla psów, kotom nie wyrządzi żadnej krzywdy;
  • anaplazmoza – kolejna choroba, którą u kotów diagnozuje się bardzo rzadko. Objawy są tutaj podobne jak w przypadku psa, jednak problemem może być diagnoza;
  • bartoneloza – nazywana chorobą kociego pazura. Jest ona bardzo rzadko wywoływana przez kleszcze, częściej przenoszona przez pchły. Objawami są gorączka, brak apetytu, apatia i powiększenie węzłów chłonnych. Bartoneloza jest ciężka w diagnozie, dodatkowo koty mogą przechodzić ją bezobjawowo i zarazić człowieka ugryzieniem lub zadrapaniem;
  • hemobartoneloza – niedokrwistość zakaźna u kotów. Jest to najniebezpieczniejsza dla kota choroba odkleszczowa na świecie. Polskie koty również na nią chorują. Przenoszona jest najczęściej przez kleszcze i pchły, ale są także przypadki przenoszenia się poprzez ugryzienie przez innego kota. Objawy są różnorodne, może występować apatia, brak apetytu i gorączka. W najcięższych przypadkach dochodzi do anemii. Nawet jeżeli organizm kota zwalczy chorobę, to jest ryzyko nawrotu. Ostatecznie choroba może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Ciekawą kwestią jest borelioza, która u ludzi może prowadzić nawet do śmierci, a koty są na nią odporne. Nie wykazują one praktycznie żadnych objawów po zakażeniu. Jest to interesujące zagadnienie, ponieważ wiadomo, jak ta choroba jest niebezpieczna dla ludzi i psów. Każda z powyższych chorób może jednak być niebezpieczna dla czworonoga, dlatego warto wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza kotu.

Jak szukać kleszczy u kotów?

Znalezienie kleszcza u kota nie jest wcale takie łatwe, ponieważ ich gęsty podszerstek skutecznie to utrudnia. Najlepiej jest więc szukać kleszczy poprzez głaskanie i drapanie, dzięki takim pieszczotom bez problemu powinieneś zlokalizować miejsce ugryzienia. Kleszcze lubią dobrze ukrwione miejsca, dlatego swoje poszukiwania powinieneś rozpocząć od:

  • pyszczka;
  • uszu;
  • pachwiny;
  • brzucha;
  • karku;
  • szyi.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Najlepiej wyposażyć się w specjalne narzędzie do wyjmowania kleszczy. Ma ono formę niewielkiego plastikowego haczyka, który przykłada się do skóry zwierzaka tuż pod kleszczem. Następnie trzeba zacisnąć haczyk i okrężnym ruchem wykręcić robaka. Kiedy już go wyciągniesz, koniecznie upewnij się, że wyszedł razem z głową. To jednak niejedyny sposób. Dowiedz się o tym więcej!

W żadnym wypadku nie korzystaj z masła ani żadnych innych tłuszczów. Wcale nie pomagają one w wyciągnięciu kleszcza. Sprawiają jednak, że robak zaczyna się dusić i pluć, a w jego ślinie znajduje się wiele niebezpiecznych patogenów. 

Wyciąganie kleszcza za pomocą szczypiec lub pęsety

Do pozbycia się tego groźnego pasożyta musisz skorzystać z pęsety lub szczypiec. Wyciąganie kleszcza nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wiele problemów może jedynie sprawić utrzymanie kota w miejscu, zwierzęta te z natury nie lubią być przytrzymywane siłą. Kiedy już trzymasz kota w pozycji nieruchomej, to zabierz się za wyciąganie kleszcza. Użyj do tego szczypiec lub pęsety. Musisz bardzo uważać, żeby nie rozgnieść pasożyta.

Wyciąganie kleszcza narzędziem do usuwania kleszczy

W sieci dostępne są specjalne narzędzia, które ułatwiają wyciąganie kleszczy. Mają one formę niewielkiego plastikowego haczyka, który przykłada się do skóry zwierzaka tuż nad kleszczem. Następnie trzeba nacisnąć haczyk i ruchem okrężnym wykręcić pajęczaka. Po zabiegu koniecznie upewnij się, że kleszcz wyszedł w całości ze skóry zwierzęcia. Nie zapominaj o użyciu rękawiczek podczas wyciągania pasożyta!

Izolacja pasożyta i higiena narzędzi

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, warto kleszcza odizolować poprzez umieszczenie w specjalnie przygotowanym i zamkniętym pojemniku. Gdyby twój kot zaczął wykazywać objawy choroby, to będziesz mógł pokazać pasożyta lekarzowi weterynarii, a ten wykona odpowiednie testy. Może to pomóc w diagnozie. Narzędzia, których użyłeś do wyciągnięcia kleszcza, musisz zdezynfekować. Trzymaj je w bezpiecznym miejscu, aby móc w razie potrzeby użyć ich ponownie.

Jak ochronić kota przed kleszczami?

Kot niewychodzący ma niewielkie szanse na złapanie kleszcza. Zdarza się jednak, że jest wyprowadzany na spacery w szelkach i na smyczy i wówczas może dojść do ataku pasożyta. Wiesz już, jak wyciągnąć kleszcza kotu, ale powinieneś jeszcze zapewnić zwierzęciu ochronę przeciwkleszczową. Pozwoli to uniknąć kłopotliwego wyjmowania kleszczy ze skóry kota. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ochronę twojego pupila. Bardzo ważne, by stosować wyłącznie produkty przeznaczone dla kotów! Niektóre substancje wykorzystywane w preparatach dla psów są dla kotów silnie trujące.

Obroże przeciw owadom

Jest to najbardziej popularny sposób na ochronę przed kleszczami. Obroże chronią przed żerowaniem pasożytniczych pajęczaków oraz przed pchłami. Ich największą zaletą jest trwałość, kot może nosić taką obrożę nawet przez kilka miesięcy i wciąż będzie ona skuteczna. Właściciel musi jednak pamiętać, że ważne jest utrzymywanie obroży w czystości, ponieważ brud może blokować wydzielanie ochronnego preparatu. Tej metody nie można stosować u młodych zwierząt.

Krople przeciw kleszczom

Jest to kolejna bardzo popularna metoda na ochronę przeciwkleszczową. Krople są aplikowane bezpośrednio na kocią skórę. Należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu kropli oraz odpowiednim doborze dawki. Dawka zależy od wagi czworonoga. Jeżeli masz wątpliwości, to zawsze warto zapytać weterynarza, który na pewno udzieli wyczerpującej odpowiedzi na temat preparatu.

Tabletki przeciwkleszczowe

Jest to najnowocześniejsza z przytoczonych tutaj metod ochronnych. Substancje znajdujące się w tabletce przedostają się do krwiobiegu i chronią zwierzę. Kleszcz, który wkłuje się w skórę kota lub psa, dosyć szybko umiera. Jest to metoda bardzo skuteczna, ale odradzana zwierzętom, które mają problemy z wątrobą.

Teraz wiesz już wszystko o tym, jak wyciągnąć kleszcza kotu oraz jak go chronić. Ważne jest, abyś pamiętał o systematycznym przeglądaniu sierści zwierzęcia. Nie ignoruj także sygnałów, które mogą wskazywać na chorobę odkleszczową!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.