Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak wyciągnąć kleszcza kotu?
Katarzyna zapytał 4 miesiące temu

Jak wyciągnąć kleszcza kotu? Od jakiegoś czasu wychodzimy z moim Feliksem na spacery w szelkach i trochę boję się, że złapie pasożyta.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Koty zdecydowanie rzadziej niż psy zapadają na choroby odkleszczowe. Mimo wszystko trzeba minimalizować ryzyko pogryzienia przez te pasożyty, a kiedy już się trafią szybko je usuwać. To jak wyciągnąć kleszcza kotu nie różni się znacznie od sposobu usuwania go u psa.
Najlepiej wyposażyć się w specjalne narzędzie do wyjmowania kleszczy. Ma ono formę niewielkiego plastikowego haczyka, który przykłada się do skóry zwierzaka tuż pod kleszczem. Następnie trzeba zacisnąć haczyk i okrężnym ruchem wykręcić robaka. Kiedy już go wyciągniesz, koniecznie upewnij się, że wyszedł razem z głową. 
A co zrobić przy braku haczyka? Wówczas musisz liczyć na własne ręce. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w jednorazowe rękawiczki. Nie wyszarpuj kleszcza na siłę i nie ściskaj go za odwłok. Trzeba chwycić robaka jak najbliżej skóry i wykręcić, a następnie zdezynfekować skórę. 
 W żadnym wypadku nie korzystaj z masła ani żadnych innych tłuszczów. Wcale nie pomagają one w wyciągnięciu kleszcza. Sprawiają jednak, że robak zaczyna się dusić i pluć, a w jego ślinie znajduje się wiele niebezpiecznych patogenów.