Jak karać psa?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJak karać psa?
Michał zapytał 1 rok temu

Mam półrocznego labradora. Zastanawiam się jak karać psa, żeby przyniosło to jakiś efekt?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

W niektórych sytuacjach kara dla psa jest niezwykle potrzebna. Wiele osób błędnie jednak postrzega ją jako krzyczenie na psa albo co najgorsze – stosowanie wobec niego przemocy fizycznej. W żadnym wypadku nie jest to skuteczne, wręcz przeciwnie, poskutkuje wyłącznie tym, że zwierzę będzie traktowało nas jako źródło przykrości i zagrożenia. Ale jak karać psa, żeby to było skuteczne?
Niektórzy bardzo chwalą sobie czasowe odizolowanie zwierzęcia w innym pokoju. Ma on wtedy szansę wyciszyć się i opanować emocje. Innym rozwiązaniem jest wyraźne głosowe danie psu do zrozumienia, że nie jesteś zadowolony z jego zachowania. Najlepiej wybrać konkretne słowo (na przykład „nie!” albo „hej!”) i dopasować do niego odpowiedni ton. Masz młodego psiaka, więc z pewnością szybko nauczy się on, co to oznacza.
Pamiętaj, że aby kara była skuteczna powinna być stosowana dokładnie w momencie wykonywania niepożądanej przez nas czynności. Jeżeli po powrocie do domu zastaniesz pogryzioną kanapę i będziesz próbował ukarać psa za to przewinienie, możesz mieć pewność, że nie będzie wiedział, o co ci chodzi. Wówczas z karą będzie kojarzył mu się nie sam czyn, ale Twój widok w drzwiach.