Ile kosztuje utrzymanie kota?

Zadaj pytanieKategoria: KotIle kosztuje utrzymanie kota?
Jola zapytał 4 miesiące temu

Ile kosztuje utrzymanie kota? Chciałabym adoptować takiego zwierzaka, ale nie jestem pewna, czy mnie na to stać…

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Utrzymanie jednego kota nie jest szczególnie kosztowne. Najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę podczas przygotowywania budżetu to jedzenie oraz higiena.
Koty korzystają z kuwety, dlatego konieczny jest wybór dobrego żwirku. Obecnie wybór jest niemal nieograniczony. Warto wybierać naturalne żwirki, które dobrze chłoną zapach i zbrylają się, co znacznie ułatwia sprzątanie. Najbardziej opłaca się kupowanie dużych worków. Przy jednym zdrowym kocie na dobrej jakości żwirek nie wydasz więcej niż 30 – 40 złotych miesięcznie. 
Kolejną bardzo ważną kwestią jest oczywiście żywienie. Koty powinny na co dzień spożywać dobrej jakości mokrą karmę wysokomięsną. Istnieje przekonanie, że dobre i zdrowe karmy są drogie, jednak to nie prawda. Najlepiej zamawiać zestawy puszek w sklepach internetowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że to ile kosztuje utrzymanie kota, zależy od jego wieku. Młody kociak może jeść nawet o połowę więcej niż taki, który już zakończył proces wzrostu. Wykarmienia dorosłego kota to koszt od 80 do 100 złotych. 
Na rynku zoologicznym można znaleźć różne akcesoria – przysmaki, czy mleko dla kotów. To ostatnie w ogóle nie jest potrzebne, ponieważ koty nie powinny spożywać żadnego mleka. Naturalne przysmaki dobrej jakości to natomiast koszt około 10 złotych. 
Można więc uznać, że miesięczne utrzymanie kota kosztuje minimalnie od 120 do 150 złotych. Pamiętaj jednak, że najdroższa jest opieka weterynaryjna. Badania profilaktycznie i szczepienia może nie będą dużym obciążeniem, jednak w razie choroby warto mieć trochę oszczędności na pokrycie wszystkich kosztów.