Cieczka u psa – ile trwa?

Zadaj pytanieKategoria: PiesCieczka u psa – ile trwa?
Przemek zapytał 1 rok temu

Czy to możliwe, aby u mojej półrocznej suczki zaczęła się cieczka? Ile trwa cieczka u psa i czy można jakoś rozpoznać jej objawy?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Pytanie o to, ile trwa cieczka u psa należy do jednego z częściej zadawanych przez świeżo upieczonych właścicieli suczek. Wystąpienie pierwszej cieczki u psa ma związek z rozpoczęciem jego płciowego dojrzewania. Dużo zależy od tego, jakiej rasy lub w jakim typie rasy jest suczka – te mniejsze dojrzewają bowiem dużo szybciej (w wieku 6-10 miesięcy) niż średnie (8-12 miesiąc) oraz duże (nawet 3 rok życia). Cieczkę dzielimy na dwie fazy, proestrus i estrus (tzw. cieczka właściwa). Pierwszy etap nietrudno przegapić; podczas jej trwania suczka doświadcza krwawienia z dróg rodnych, zaczyna intensywnie się wylizywać, a u tych, które posiadają krótsze włosy, można dostrzec przekrwienie i powiększenie się sromu. Po około 7-10 dniach pojawia się drugi etap, w którym zmienia się szczególnie zachowanie suczki – lgnie ona do samców, staje się nadmiernie pobudzona, może doświadczać także zaburzeń snu. Wydzielina z czerwonej zmienia natomiast kolor na różowy, żółtawy lub całkowicie bezbarwny; okolice sromu powracają do normy. Moment wystąpienia cieczki u psa i ile trwa to w dużej mierze kwestia osobnicza, jednakże najczęściej trwa ona w sumie ok. 21 dni.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej np. o tym jak zadbać o psa podczas cieczki, zapoznaj się z artykułem https://zwierzaki.pl/cieczka-u-psa.