Ptaki egzotyczne często pojawiają się w ogrodowych wolierach lub domowych klatkach, bowiem wiele osób oczarowanym ich uroczym śpiewem i efektownym wyglądem pragnie mieć je na co dzień w swoich mieszkaniach. Oczywiście istnieje wiele ras ptaków egzotycznych, wywodzących się z różnych stron świata, więc każda z nich ma nieco odmienne potrzeby i charakter. Poznaj bliżej kilka cieszących się największą popularnością ptaków ozdobnych.
Ptaki egzotyczne – kanarek
Kanarek (łac. Serinus canaria) to zdecydowanie najpopularniejszy wybór do polskich hodowli domowych. Ptaszek jest niewielkich rozmiarów, ma miękki upierzenie w żywych kolorach. Wyróżnia się trzy grupy kanarków: barwne, śpiewające oraz kształtne. Jeżeli dla kogoś najważniejszy jest melodyjny śpiew, powinien wybrać samca, ponieważ samice są zdecydowanie mniej utalentowane w tej materii. Ptaki dosyć chętnie adaptują się do nowego środowiska i są łatwe w hodowli, ale nie można zapomnieć o odpowiednich wymiarach klatki.
Ptaki egzotyczne – amazonka niebieskoczelna
Amazonka niebieskoczelna (łac. Amazona aestiva) to jedna z najinteligentniejszych papug. Dzięki swoim predyspozycjom może nauczyć się dużej liczby słów, dźwięków i melodii zasłyszanych z otoczenia. Z tego samego powodu papuga nie umie lub nie lubi się nudzić. Zawsze znajduje sobie jakieś zajęcie, np. naśladuje inne zwierzęta, dźwięki, godzinami coś obserwuje lub bawi się drewnianymi zabawkami, które zaspokajają jej naturalną potrzebę żucia. To długowieczny ptak, który może dożyć nawet 45 lat.
Ptaki egzotyczne – rozella królewska
Rozella królewska (łac. Platycercus elegans) to ptak o niesamowitym upierzeniu. Zarówno samiec jak i samica mają intensywne czerwono-niebieskie upierzenie, przez co bardzo trudno rozróżnić ich płeć. Samica zazwyczaj ma trochę mniejszą głowę i węższą nasadę dzioba. Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć trudne, nie tylko ze względu na problematyczne dobranie w parę ptaków odmiennych płci, ale również dlatego, że w trakcie lęgów stają się bardzo płochliwe. Dlatego opiekun w tym czasie musi wykazać się szczególną delikatnością, bowiem wystraszone papugi, mogą na zawsze porzucić swoje jajka lub pisklęta.
Ptaki egzotyczne – mnicha nizinna
Mnicha nizinna (łac. Myiopsitta monachus monachus) to zielono-szara papuga pochodząca z Ameryki Południowej. Hodowla w domu wymaga dużej woliery wykonanej z metalowych elementów – plastikowe i drewniane mogą zostać szybko zniszczone przez ptaka. Jest to gatunek dosyć odporny na złe warunki atmosferyczne, więc może spędzić na dworze cały rok, niemniej jednak wymaga ochrony przed wiatrem, deszczem i śniegiem. W trakcie dużych mrozów lepiej przenieść ptaki do pomieszczenia. Ptak może nauczyć się mówić, ale wymaga to od opiekuna dużej ilości czasu. Mnicha nizinna to jedyna papuga, która wije samodzielnie gniazda, a nie zamieszkuje dziuple i jamy.
Ptaki egzotyczne – szkarłatka królewska
Szkarłatka królewska (łac. Alisterus scapularis) inaczej nazywana papugą królewską, to niezwykle okazały ptak. Jego ciało dorasta do 43 cm długości, w tym 20 cm to ogon. O niesamowitym czerwonym i zielonym ubarwieniu piór. Ich naturalnym miejscem zamieszkania są tereny Australii, jednak łatwo adaptują się do warunków klimatycznych panujących w Polsce (z wyjątkiem mrozów). W domowej hodowli nie jest trudny, ale wymaga wysokiej i przestronnej woliery. Przy właściwej pielęgnacji papugi królewskie dożywają nawet 30 lat.
Ptaki egzotyczne – gołąbek diamentowy
Gołąbek diamentowy (łac. Geopelia cuneata) to niezbyt popularny wybór hodowlany, niemniej jednak warto, aby zwrócić na niego uwagę, bo to wyjątkowy ptak. Pochodzi z Australii i stanowi jedną z dwóch najmniejszych odmian gołębi. Charakteryzuje go niezwykłe umaszczenie piór, można stwierdzić, że nie przypomina naszego rodzimego gołębia. Gołąbki diamentowe mają oddzielne konkursy przeznaczone wyłącznie dla ich rasy.
Ptaki egzotyczne – świergotka seledynowa
Świergotka seledynowa (łac. Psephotus haematonotus) są to kolorowe papugi (samce i samiczki znacznie różnią się umaszczeniem). To wdzięczny w hodowli ptak ozdobny, bowiem nie jest on specjalnie wymagający. Potrzebuje jedynie dużej klatki lub woliery, a do jedzenia w zupełności mu wystarczy ta sama karma co dla papugi Nimfy. Dobrze dogaduje się też z innymi ptakami z wyjątkiem z pokrewnej papużki falistej, w stosunku do której przejawia zachowania agresywne. Mierzy około 28 cm i żyje od 15 do 20 lat.
Ptaki egzotyczne – mewka japońska
Mewki japońskie (łac. Lonchura striata) pomimo nazwy nie pochodzi bezpośrednio z Japonii, bo krajem jej pochodzenia są Chiny. To małe, towarzyskie i wesołe ptaki – z tego względu szczególnie polecane początkującym hodowcom. Poza charakterystycznym śpiewem, po którym można rozróżnić płeć ptaka (samce wydają dźwięki „kwoi, kwoi”, natomiast samice „trrt, trrt”) cechuje je zjawiskowe upierzenie. Mewka japońska występuje w trzech odmianach kolorystycznych: czekoladowej, kasztanowej, a także beżowej. W trakcie lęgów samice znoszą od 4 do 5 jaj.
Ptaki egzotyczne można podziwiać nie tylko w ZOO. Wiele z tych okazałych gatunków można hodować i rozmnażać w domu. Należy im tylko zapewnić odpowiednie warunki i można cieszyć się nie tylko ich pięknym egzotycznym wyglądem, ale również olśniewającym śpiewem.