Kaczka chińska, zwana najpowszechniej mandarynką, to ptak wyjątkowej urody. Szczególnie samce zachwycają różnorodnymi kolorami, którymi mieni się ich godowe upierzenie. W Azji, skąd pochodzi ta kolorowa kaczka, jest bardzo ceniona i uznawana za symbol pomyślności i szczęścia. Dowiedz się o niej czegoś więcej.
Kaczka klementynka – skąd pochodzi?
Kaczka mandarynka (Aix galericulata) to ptak, który przywędrował do Polski z Azji. Zasięgiem występowania obejmuje południowo-wschodnie Syberię, Chiny oraz Japonię. Przedstawiciele tego gatunku kaczki żyją w lasach, w których znajdują się także zbiorniki wodne lub tereny podmokłe.
Z tymi kolorowymi kaczkami wiąże się wiele podań i legend. Nazwa nawiązuje do pięknie zdobionych i kolorowych szat mandarynów, czyli chińskich dostojników. Ptaki te wiążą się w monogamiczne pary na całe życie, dlatego są symbolem trwałości i wierności małżeństwa. Przedstawiające je obrazy wręcza się w Chinach młodym parom zaraz po ceremonii zaślubin.
Kaczki mandarynki – zimowanie
Zimowanie kaczki mandarynki zależy w dużej mierze od miejsca, które zamieszkuje. Syberyjskie mandarynki na zimę migrują i można znaleźć je w okolicach Chin południowo-wschodnich. Natomiast te, które zamieszkują Japonię, nie mają potrzeby odlatywania i prowadzą całkowicie osiadły tryb życia.
Kaczki ozdobne mandarynki – jak wyglądają?
Mandarynki to kaczki średniej wielkości, których masa ciała raczej nie przekracza 500 g. Wysokość wynosi najwyżej 50 cm, jednak rozpiętość skrzydeł może odchodzić nawet do 75 cm.
Samice tego gatunku nie wyróżniają się szczególnie spośród innych ptaków. Ich ubarwienie jest szarobrązowe, jedynie na szyi znajduje się biała obróżka. Na uwagę zasługują jednak samce mandarynek, które szczególnie w okresie godowym mają przepiękne i bardzo kolorowe upierzenie.
Na karku ptaka znajduje się piękny czub, który razem z grzywą przybiera kolor metalicznej, głębokiej zieleni. Pióra na całym ciele są bardzo kolorowe – mogą być brązowe, purpurowe i białe. Biel jest zawsze obecna po bokach głowy, gdzie znajdują się także jasnopomarańczowe przebłyski. W niektórych przypadkach z jajek wykluwają się białe kaczki mandarynki, które są albinosami.
Jaja lęgowe kaczek mandarynek
Okres lęgowy kolorowych kaczek ma miejsce na wiosnę. Wtedy amica składa kilkanaście jajek, które przez miesiąc wysiaduje aż do wyklucia się piskląt.
Podobnie jak nasze rodzime kaczki krzyżówki, malutkie mandarynki są brązowe i bardzo puchate. Obfita warstwa miękkiego puchu jest nie tylko urocza, ale jednocześnie pełni funkcje ochronne. Przez dwa miesiące maluchy trzymają się blisko matki, dopiero po tym czasie stają się samodzielne.
Kaczka mandarynka łączy się w pary na całe życie
Nie bez przyczyny kaczki tego gatunku są w Chinach symbolem długiego i nierozerwalnego małżeństwa. Ptaki te najczęściej gniazdują w dziuplach drzew i skalnych szczelinach. Nie gardzą także zbudowanymi przez ludzi budkami lęgowymi.
Wierność tych ptaków budzi podziw. Jeżeli jeden z partnerów zginie, drugi nigdy nie połączy się z nikim w parę. Zdarzają się także przypadki, kiedy osierocony „małżonek” popada w depresję, z powodu której umiera.
Kaczka mandarynka – hodowla
Kolorowa kaczka klementynka pojawiła się w Europie po raz pierwszy w XVIII wieku. Już wtedy można było spotkać ją na terenie Rzeczpospolitej, gdzie odgrywała rolę ptaka ozdobnego na dworkach szlacheckich. Obecnie ptaki tego gatunku możesz spotkać na przykład w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Oczywiście istnieje także możliwość hodowania ich w przydomowym ogródku. Trzeba jednak zapewnić im odpowiednie warunki – w tym zbiornik wodny do pływania.
Warunki hodowli
Dzikożyjące osobniki żywią się najczęściej drobnymi bezkręgowcami, zbożami i nasionami. W hodowli kaczki mandarynki powinno się karmić specjalnymi mieszankami przeznaczonymi właśnie dla nich.
Jeżeli decydujesz się na trzymanie kaczek mandarynek w wolierze, konieczne będzie umieszczenie tam wody do pływania oraz grzędy do siedzenia. Jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5°C, ptaki trzeba przenieść do ocieplanego pomieszczenia.
Mandarynka – ptak pod ochroną?
Ze względu na daleko posuniętą degradację środowiska naturalnego mandarynek, na początku XX wieku populacja tych ptaków zaczęła się stopniowo zmniejszać. Nie bez znaczenia były także niekontrolowane polowania i wywożenie tych ptaków za granicę. Na szczęście bardzo szybko problem został zauważony, a władze azjatyckich państw rozpoczęły budowę sztucznych miejsc lęgowych. Obecnie kaczka chińska jest gatunkiem pod ochroną, który jednak ma status „najmniejszej troski”.
Na szczęście dla mandarynek ich mięso jest wyjątkowo niesmaczne. Z tego powodu gatunek nie został niemal całkowicie zniszczony. Ptaki te zamieszkują nie tylko ogrody zoologiczne, ale także miejskie parki i prywatne hodowle.
Kaczka chińska – ciekawostki
Oto garść ciekawostek o kaczkach mandarynkach:
- w Korei ptaki tego gatunku są uznawane za symbol szczęścia, spokoju i posiadania wielu dzieci;
- samce są bajecznie kolorowe tylko w upierzeniu godowym. Kiedy zmieniają je na spoczynkowe, są prawie nie do odróżnienia od samic;
- ptaki te można spotkać nie tylko w warszawskich Łazienkach Królewskich, ale także w parku Skaryszewskim po drugiej stronie Wisły.
Kaczka mandarynka – podsumowanie
Jako ptak ozdobny kaczka mandarynka jest bardzo popularna. Ponieważ jej mięso nie jest szczególnie smaczne, obecnie hodowana jest wyłącznie w celach estetycznych. Możesz spotkać ją nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale także w parkach i w prywatnych hodowlach. Jeżeli planujesz tę ostatnią, najlepszym rozwiązaniem będzie odtworzenie w jak największym stopniu naturalnych warunków bytowania gatunku.