Każdy właściciel powinien wychować swojego czworonoga. Pozytywne szkolenie psa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy da się osiągnąć w ten sposób efekt w postaci perfekcyjnego posłuszeństwa? Czego potrzebujesz, aby trening metodami pozytywnymi był skuteczny? Odpowiadamy!

Na czym polega pozytywne szkolenie psa?

Jeszcze niedawno szkolenie psów kojarzyło się z twardą tresurą. Właściciel był osobnikiem alfa w stadzie, a pies często wykonywał polecenia pod przymusem, nieraz ze strachu. Na szczęście, wraz z rozwojem nauki, rośnie świadomość trenerów i właścicieli. Zwierzę nie musi już współpracować tylko dlatego, że boi się konsekwencji nieposłuszeństwa! Pozytywne szkolenie psa opiera się na nagradzaniu go za pożądane zachowania. Wiąże się z lepszym rozumieniem i zupełnie innym niż wyżej wspomniane podejściem do zwierząt. Nagradzany i motywowany pies chętnie wykona ćwiczenia, a trening pomaga zacieśniać jego więź z opiekunem.

Kim jest opiekun w szkoleniu metodami pozytywnymi?

Opiekun nie powinien być zatem „samcem alfa”! Mówi się o nim jako o przewodniku. Pies jednak nie chce słuchać nieatrakcyjnego przewodnika. Co to oznacza w praktyce? Twój pies kocha cię zawsze, ale jeśli kusi go wąchanie kępki trawy, po której godzinę temu coś przebiegło, czemu miałby wracać do przewodnika? Są ciekawsze sprawy! Jeśli jednak zależy Ci na pogłębianiu więzi, możesz mu zaproponować coś jeszcze ciekawszego niż to, co aktualnie robi. Atrakcyjny opiekun to taki, który zawsze ma do zaoferowania coś lepszego niż otoczenie! Wiedza, jak to osiągnąć, to klucz do sukcesu w pozytywnym szkoleniu psa. Warto zaproponować mu wspólną zabawę albo pyszne smakołyki, np. Carnilove True Fresh Snack Duck. 

Jakie smakołyki wybrać?

Jeśli wiesz, że twojego psa najlepiej motywuje jedzenie, nagradzaj go często przekąskami. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Jedzenie, w odróżnieniu od piszczących zabawek, częściej wycisza. Pamiętaj jednak, że przysmak przysmakowi nierówny! Psy chętniej jedzą te zawierające dużą ilość mięsa. Najtańsze psie ciacha mogą nie być dość interesujące. Wybieraj przysmaki zawierające co najmniej 80% mięsa, jak choćby Brit Jerky Snack Chicken Meaty Coins with Insect. Jeśli twój pies jest jeszcze bardzo młody, wybierz produkty dedykowane szczeniętom, np. Brit Functional Snack Mineral Ham.

Brit Functional Snack Mineral Ham
Brit Functional Snack Mineral Ham
  • półmiękkie przysmaki dla szczeniąt
  • wyśmienity smak szynki z dodatkiem alg
  • wspomaganie harmonijnego wzrostu
Brit Jerky Snack Chicken Meaty Coins with Insect
Brit Jerky Snack Chicken Meaty Coins with Insect
  • smakołyki z 85% zawartością mięsa
  • miękkie, łatwo podzielne na mniejsze kawałki
  • bez zbóż, GMO, barwników i cukrów
Carnilove True Fresh Snack Duck
Carnilove True Fresh Snack Duck
  • liofilizowane przekąski dla psów
  • wyśmienity smak kaczki z czerwonymi owocami
  • bez zbóż, ziemniaków i soli

Skuteczne nagradzanie

Musisz wiedzieć, co sprawia radość twojemu czworonogowi. Pozytywne szkolenie psa ma mu oznaczać frajdę! Wtedy zwierzak będzie czuł, że warto coś robić i się starać. Zwykle psy to łakomczuchy, więc granulki karmy lub specjalne smakołyki będą miłą nagrodą za ładnie wykonany „siad”. Dla wielu psiaków atrakcją będzie zabawa z opiekunem, np. szarpakiem. Niektóre rasy, jak gończe czy wyżły, będą wdzięczne za możliwość pobiegania trochę luzem bez smyczy. Nie lekceważ nagród socjalnych – pochwała i głaskanie również są ważne i budują waszą więź! Stosuj różne sposoby nagradzania i pamiętaj, że nuda nie jest atrakcyjna!

Jak nauczyć przywołania metodami pozytywnymi?

Każdy opiekun musi w razie potrzeby odwołać skutecznie swojego psa. Potrzebne będą kilkumetrowa linka (nie smycz flexi!) oraz nagrody – przysmaki i ulubiona zabawka. Spaceruj z psem na lince w spokojnym miejscu i:

  • postaraj się go w pewnym momencie zawołać, używając jego imienia i komendy „do mnie”. Jeśli psiak nie chce podejść, możesz ukucnąć;
  • nawołuj psa przyjaznym tonem;
  • gdy tylko podejdzie, pochwal go, a następnie nagródź czymś przepysznym i wspólną zabawą, np. szarpakiem.

Powtórz ćwiczenie od 3 do 5 razy. Sesja w pozytywnym szkoleniu psa powinna być krótka i pozytywna. Zawsze powinna się kończyć sukcesem i nagrodą!

Czego nie wolno robić podczas szkolenia psa?

Aby nauka mogła zostać zakończona sukcesem, musisz pamiętać o podstawowych zasadach:

  • nigdy nie denerwuj się na psa – jeśli czujesz, że jesteś zły, lepiej przerwij ćwiczenia, ochłoń i wróć do nich za chwilę;
  • nie krzycz, nie szarp ani tym bardziej nie bij psa, jeśli coś robi źle.

Karcenie fizyczne jest niedopuszczalne. Szkolenie psa opierać się powinno na wzmocnieniu pozytywnym. Pies chce robić coś z tobą, bo to lubi. Nie da się tego osiągnąć, stosując przemoc i kary. Jeśli masz wątpliwości co do skuteczności swoich działań, poszukaj dobrego instruktora, który pomoże ci odpowiednio pracować z pupilem.

O tym, że warto szkolić czworonogi, nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze wychowany i niesprawiający kłopotów zwierzak to chluba opiekuna. Jednak pozytywne szkolenie psa przynosi również wiele innych korzyści. Efekty to dobra zabawa, lepsza więź między człowiekiem a pupilem i wzajemne zrozumienie. Karcony za niepowodzenia pies odmówi współpracy, gdy tylko będzie miał ku temu okazję, więc tylko pozytywne nastawienie opiekuna doprowadzi do podobnego zachowania psa.

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.