Określenie „wiewiórka domowa” opisuje tak naprawdę różne gatunki zwierząt trzymanych w domu. Różnią się one od swoich dzikich krewniaków, bo przecież nie każdy gatunek wiewiórki da się oswoić. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie leśne zwierzęta mogą być trzymane jako pupile i część z nich powinna pozostać dzika.
Inne za to świetnie nadają się na towarzyszy całej rodziny (przykładem jest wiewiórka burunduk). Jaki jeszcze gatunek gryzonia to pełnoprawna wiewiórka domowa? Jest ich kilka i wszystkie przedstawimy w tekście. Sprawdź, czy któryś ze zwierzaków przypadnie ci do gustu, a ty spełnisz jego wymagania!
Wiewiórka hodowlana, czyli jaka? Gatunki, które można trzymać w domu
Wiewiórki kojarzą się raczej ze zwierzakami biegającymi po drzewach i żyjącymi na wolności. Niektóre, szczególnie te z warszawskich Łazienek, przejawiają jednak chęć kontaktu z człowiekiem. To pokazuje, że zwierzęta te mogą zostać oswojone.
Nie każdy gatunek można jednak uznać za wiewiórkę domową. Istnieje mimo wszystko kilka odmian, które najczęściej spotyka się w domach – wymieniamy je poniżej.
Wiewiórka syberyjska
Gatunek ten jest najbardziej rozpowszechniony spośród domowych wiewiórek. Burunduk, bo tak również określane jest to zwierzę, wyróżnia się dość charakterystycznym wyglądem. Nie jest on wyraźnie rudy, jak znane każdemu odmiany z polskich lasów.
Ma bowiem nieco bardziej płowe futerko. Nie ma także gęstej kity na ogonie, który jest nieco cieńszy od ogona typowej wiewiórki. Najbardziej charakterystyczną cechą burunduka są biało-brązowe pasy na grzbiecie i w okolicach oczu.
Wiewiórka chińska
Ten gatunek wiewiórki domowej jest bardzo podobny do burunduka. Zwierzak także ma pasy na grzbiecie, choć w tym przypadku futerko nie jest białe, ale raczej żółte. Tę odmianę różni też kształt głowy, ponieważ wiewiórka chińska wyróżnia się bardziej wydłużonym pyszczkiem.
Wiewiórka Hudsona
To właśnie ten udomowiony gatunek najbardziej przypomina typową wiewiórkę rudą znaną z lasów, choć występują między nimi pewne różnice. Przede wszystkim, futro amerykańskiej odmiany jest nieco bardziej płowe, a nie rude. Wyróżniają się również jej uszy – nieco mniejsze i przede wszystkim okrągło, a nie szpiczasto zakończone. Ta wiewiórka domowa ma za to biały brzuch i obfitą kitę.
Latające wiewiórki domowe
Spośród gryzoni, które określa się jako latające, w domach najczęściej można spotkać lotopałanki i polatuchy. Charakterystyczne dla tych zwierząt cechy wyglądu to mała głowa i wyłupiaste oczy.
Pomiędzy przednimi i tylnymi łapami mają one ponadto płaty skóry, które umożliwiają im przelatywanie z gałęzi na gałąź. Te domowe wiewiórki oczywiście nie latają jak ptaki, a jedynie amortyzują upadki z dużych wysokości.
Czy wiewiórka pospolita może być zwierzątkiem domowym?
Wiewiórki żyjące na wolności nie są przyzwyczajone do obecności człowieka i tak powinno pozostać. Niedopuszczalne jest zatem łapanie zwierząt na własny użytek i następnie chowanie ich w domu. To nieetyczne zachowanie, które niesie za sobą także ryzyko obecności pasożytów.
Bytująca w lesie wiewiórka może przenosić choroby, które czasami okazują się groźne dla człowieka. Wiewiórka domowa powinna zatem być kupowana wyłącznie w zarejestrowanej hodowli. Będziesz mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe, nieobciążone żadnymi wadami genetycznymi i pochodzi z legalnego źródła.
Jak oswoić burunduka? Proces socjalizacji wiewiórki
Gryzonie to z natury płochliwe i ostrożne zwierzęta. Wiewiórki nie są tu wyjątkiem. Na początku mogą być one bardzo nieśmiałe i niechętne do kontaktu z człowiekiem. Jak zatem to przełamać?
- Musisz stopniowo przyzwyczajać je do kontaktu, najlepiej poprzez podawanie pożywienia. Wiewiórka domowa zazwyczaj jest bardzo łakomym stworzeniem, więc z pewnością chętnie wyjdzie po przysmak.
- Z czasem zacznie jeść pożywienie z ręki, a potem także pozwoli, by ją trzymać.
Dobrze oswojony pupil będzie wspaniałym towarzyszem i da ci wiele radości. Nie możesz jednak wymuszać kontaktu. Gryzonie nie bez przyczyny są określane właśnie w ten sposób, a ich ostrych zębów raczej nie chcesz poczuć na własnej skórze.
Jaki charakter ma wiewiórka w domu?
Większość wiewiórek prowadzi samotniczy tryb życia, a inne osobniki toleruje tylko w okresie rui. To zwierzęta niezależne, które nie dążą do kontaktu z człowiekiem. Po dobrej socjalizacji potrafią jednak okazywać uczucia i szukać towarzystwa, choć wyłącznie na swoich zasadach.
Nie nadają się zazwyczaj dla małych dzieci, które chciałyby mieć zwierzątko zawsze obok siebie. Wiewiórka domowa będzie aktywnym i ruchliwym pupilem, który z ciekawością zajrzy w każdy zakamarek. Musisz zatem odpowiednio zabezpieczyć jej przestrzeń. Jest aktywna w dzień, a nie nocą, więc będzie dobrą towarzyszką dla śpiochów.
Wiewiórka domowa – klatka
Mimo że wiewiórki są małymi pupilami, to wymagają bardzo dużo miejsca. Ze względu na ich aktywność należy im zapewnić przynajmniej klatkę:
- o wysokości 1 metra;
- o podstawie 50 × 70 centymetrów.
Pamiętaj jednak, że im więcej, tym lepiej. Wiewiórka domowa świetnie odnajdzie się w przestronnej wolierze, którą będzie mogła eksplorować. Gryzoń wymaga także stymulacji, dlatego w klatce powinny znaleźć się tunele, drabinki, kołowrotki i innego rodzaju zabawki.
Na jakie choroby mogą cierpieć wiewiórki syberyjskie (i inne)?
Najczęściej źródłem problemów zdrowotnych u wiewiórek jest niedostateczna dawka ruchu lub przekarmienie. Zwierzęta mogą stać się wówczas ospałe, apatyczne i niechętne do aktywności. To powinno być sygnałem, że czas udać się do lekarza weterynarii.
Naturalna ruchliwość tego gatunku sprawia, że wiewiórka jest także narażona na urazy narządu ruchu. Zła dieta może zaś doprowadzić do obecności pasożytów, a niewłaściwe warunki czasami powodują autoagresję.
Co je wiewiórka domowa burunduk?
Wiewiórki są zwierzętami wszystkożernymi, więc ich karmienie nie powinno sprawić kłopotu. Wiewiórka domowa ma jednak duży apetyt, więc nie można jej przekarmić. Udomowione gryzonie z chęcią zjedzą:
- gotowane lub świeże warzywa i owoce;
- zioła i rośliny (na przykład mniszek lekarski);
- larwy owadów;
- jajka (gotowane bądź surowe);
- gotowane mięso (oprócz wieprzowiny i wołowiny);
- ziarna i orzechy (jako przysmaki).
Ile kosztuje wiewiórka domowa?
Czasem domową odmianę wiewiórki możesz kupić już kilkadziesiąt złotych. Często jednak lepiej unikać miejsc, gdzie ceny są tak niskie, ponieważ mogą one świadczyć o złych warunkach hodowli zwierząt. Wiewiórka domowa w skrajnych przypadkach może kosztować nawet kilkaset złotych. Nie musisz jednak celować w aż tak wygórowane kwoty.
Uważaj na pseudohodowle
Unikaj po prostu podejrzanie niskich ofert. Najlepiej udać się do profesjonalnej hodowli, a nie do sklepu zoologicznego. U hodowcy masz większą pewność, że zwierzęta były pod dobrą opieką. Wiewiórka domowa to towarzysz, który ze względu na swoją niezależność nie będzie pupilem dobrym dla każdego.
Ważna jest jednak socjalizacja. Jeśli cierpliwie podejdziesz do oswajania zwierzaka, powinien stać się twoim ulubieńcem. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać go do kontaktu, jeśli tego nie chce.