Z czym kojarzą się dzieciom myszki? Zwierzęta te pojawiają się choćby w znanych animacjach. W rzeczywistości poza ekranem myszki domowe to również bardzo sympatyczne zwierzątka, które podbijają serca swoich opiekunów. Nie żyją długo, jednak mimo tego potrzebują odpowiedniej opieki i dobrych warunków bytowania. Mysz domowa często wybierana jest na pierwszego zwierzaka dla dziecka, ale z wielu powodów nie jest to najszczęśliwszy pomysł. Myszy są bowiem malutkie, ale zarazem wymagające. Dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać, aby miały odpowiednie warunki. Czytaj nasz artykuł!

Myszka w domu – skąd ją wziąć?

Jeżeli planujesz przyjąć pod swój dach mysz, zapewne pierwsze kroki chcesz skierować do sklepu zoologicznego. To bardzo zły pomysł! 

Zarówno organizacje ochrony zwierząt, jak i miłośnicy gryzoni apelują, aby nigdy nie kupować ich w takich miejscach. Myszy pochodzą z pseudohodowli, giełd i ferm. Są przechowywane i transportowane w bardzo złych warunkach. Szacuje się, że drogę z „hurtowni” do sklepu przeżywa jedynie co drugi gryzoń. Skąd więc wziąć mysz domową? Są dwie drogi: 

 • kupno w zarejestrowanej hodowli;
 • adopcja. 

Kupno myszy w hodowli

Jeżeli chcesz kupić rasową mysz, kieruj się zestawieniem hodowli zarejestrowanych w Rodent Club PL. To wiarygodna organizacja, która zrzesza hodowców z wiedzą i pasją. 

Dlaczego myszy domowej warto szukać w hodowlach?

Myszka kupiona w dobrej hodowli jest statystycznie większa i zdrowsza od tej z pseudohodowli. Nie ma także ryzyka, że w twoim domu pojawi się mysz w ciąży, zbyt młoda albo chora.

W hodowlach dostępne są także bardzo różne umaszczenia. Jeżeli marzy ci się mysz biała lub ze znaczeniami, z pewnością znajdziesz odmianę dla siebie. Podobnie, jeżeli interesuje cię mysz kolorowa lub z konkretnym rodzajem futerka. 

Adopcja myszy domowej

Myszy domowe można także adoptować, tak samo jak psy i koty. W Polsce działa wiele organizacji, które ratują potrzebujące zwierzęta i szukają im domów. Dobrym przykładem jest Lab Rescue, dzięki któremu do twojego domu może trafić mysz laboratoryjna, która jest zdrowa i młoda. Dlaczego warto ją przygarnąć? Gdyby pozostała w ośrodku, musiałaby zostać uśpiona. Potrzebujące myszy znajdziesz także w domach tymczasowych Viva! Gryzonie oraz wielu innych organizacji zajmujących się małymi zwierzętami. 

Mysz domowa – nie kupuj, adoptuj?

mysz domowa adopcja

Podobnie jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, mysz możesz adoptować lub kupić. Powinna być to jednak decyzja przemyślana. Adoptując, dajesz dom bezdomnemu zwierzęciu. Kupując w zarejestrowanej hodowli, wspierasz etyczny rozród i jednocześnie wzmacnianie gatunku.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest to, aby omijać pseudohodowle myszy domowych, czyli w przypadku gryzoni sklepy zoologiczne i giełdy. 

Myszka – zwierzę stadne czy samotnik?

Jedna myszka czy dwie? To pytanie, które zaprząta głowę wielu przyszłych opiekunów. W tym wypadku wszystko zależy od tego, na jaką płeć się zdecydujesz. 

Samice są stadne i najlepiej czują się w grupach przynajmniej dwóch osobników. Samce z kolei powinny mieszkać samotnie. Czasami zdarza się, że bracia lub osobniki żyjące ze sobą zawsze są w stanie funkcjonować w zgodzie. To jednak wyjątki. Samce myszy są bardzo terytorialne i kiedy jest ich więcej, w klatkach dochodzi do walk. 

Myszka domowa – jaka klatka?

Pewnie zastanawiasz się, ile waży mysz domowa, chcąc znaleźć dla niej miejsce. Jest oczywiście mała i lekka, ponieważ waży zwykle od 15 do 25 gramów. 

 1. Myszki powinny być więc trzymane w klatkach o małym rozstawieniu prętów.
 2. Odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 1 centymetr, bo w przeciwnym wypadku myszka może uciec. 

Niektórzy decydują się na trzymanie myszy w akwariach lub terrariach. Takie rozwiązanie ma sporo zalet (przede wszystkim możliwość wsypania większej ilości ściółki). Akwarium trzeba jednak zabezpieczać od góry, co sprawia, że wentylacja jest dużo słabsza. 

Wymiary klatki lub akwarium dla myszy domowej

Minimalne wymiary klatek lub akwariów to:

 • dla 1 myszy – 50 cm x 30 cm;
 • od 2 do 4 myszek – 60 cm x 40 cm;
 • od 5 do 8 myszek – 77 cm x 47 cm;
 • od 9 do 12 myszek – 100 cm x 50 cm.

Co jedzą myszy? Czy na pewno ser?

myszy domowe co jedzą

Kultura popularna upowszechniła obraz myszy jedzącej ser. Najlepiej taki z dziurami. Warto rozprawić się z tym mitem. Myszka domowa nie je sera. Co więcej, nie powinna spożywać żadnych produktów mlecznych. 

Co podawać swojemu domowemu gryzoniowi?

Co zatem polubi mysz domowa? Podstawą jej diety są ziarna. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości mieszanki dostęp w sklepach zoologicznych. Są odpowiednio zbilansowane i powinny być filarem diety myszy hodowanej w domu. 

Nie warto jednak ograniczać się jedynie do tego rodzaju jedzenia. Urozmaicaj dietę swojego gryzonia warzywami i ziołami. Warto też wspomnieć, że myszy bardzo lubią mięso i chętnie je jedzą. Powinno ono jednak stanowić jedynie uzupełnienie diety. Możesz wzbogacać ich jadłospis gotowanym bez przypraw kurczakiem lub indykiem. 

Ile żyje mysz domowa? 

mysz domowa ile żyje

Myszy nie należą niestety do zwierząt długowiecznych. Średnia długość ich życia wynosi półtora roku. Statystycznie myszy rasowe, które pochodzą z hodowli, mogą żyć nieco dłużej. Hodowcy dążą do wzmocnienia gatunku i wydłużenia długości życia zwierzaków. 

W wielu miejscach w internecie można natknąć się na powielaną opinię o tym, że myszy hodowlane mogą żyć do 4 lat. Miłośnicy tych słodkich gryzoni z pewnością wiele by dali, aby ta informacja była prawdziwa. W praktyce jednak ze świecą szukać kogoś, kto znał mysz obchodzącą trzecie urodziny. 

Mysz hodowlana – choroby

Myszy to zwierzęta dosyć chorowite. Do najpoważniejszych i najczęstszych dolegliwości zalicza się nowotwory, które są przyczyną śmierci większości tych gryzoni. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem, jednak zdarza się, że chorują nawet bardzo młode zwierzęta. Przyczynia się do tego chów wsobny, popularność pseudohodowli i brak dbałości o przekazywanie odpowiednich genów. 

Co jeszcze może doskwierać myszom domowym?

Pozostałe choroby, które mogą dręczyć mysz domową, to między innymi:

 • kokcydioza;
 • przeziębienia;
 • alergie;
 • grzybica;
 • problemy stomatologiczne;
 • mykoplazmoza;
 • choroby pasożytnicze.

Gdzie leczyć mysz domową?

Mysz domowa jest myślącym i czującym stworzeniem. Niestety, dla wielu osób pomysł zabrania jej do weterynarza wydaje się trudny do wyobrażenia. Tymczasem jako opiekun masz prawny obowiązek zapewnić swojemu zwierzęciu opiekę weterynaryjną, niezależnie od tego, jakiego to zwierzę jest gatunku.

Myszami zajmują się zazwyczaj weterynarze wyspecjalizowani w pomaganiu zwierzętom egzotycznym. Zwierzaki mogą być leczone nie tylko z podstawowych chorób. W Polsce z powodzeniem wykonuje się na nich operacje i różnego rodzaju zabiegi. 

Mysz domowa – cena

mysz domowa cena

Myszka domowa nie jest drogim zwierzęciem. Ze względu na wielkość i długość życia jej cena rzadko przekracza sto złotych. W sklepach zoologicznych te gryzonie kosztują od 10 do 30 złotych. Co ważne, rasowe myszy z hodowli wcale nie są dużo droższe, a ich kupno jest zdecydowanie bardziej etyczne. 

Mysz domowa – podsumowanie 

Myszki domowe to zwierzęta ciekawskie, żywe i przyjacielskie. Łatwo się oswajają i są bardzo sympatycznymi przyjaciółmi. Nie będą ci towarzyszyć zbyt długo, dlatego warto zadbać o to, aby miały jak najlepsze życie. 

Pamiętaj, aby nie kupować myszy domowej w sklepach zoologicznych. Nie trzymaj też razem par różnej płci i nie rozmnażaj gryzoni, jeżeli nie jesteś hodowcą. Warto podkreślić, że tymi zwierzętami trzeba się troskliwie zajmować. Żyją krótko i sporo chorują, dlatego trzeba się nastawić na to, że mogą w pewnym momencie potrzebować leczenia. Koszt terapii wielokrotnie przekracza cenę samego zwierzęcia. 

Jak widzisz, są tutaj blaski i cienie. Jeśli te drugie cię nie zrażają, możesz zacząć przygotowywać się do adopcji myszki domowej!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.