W Polsce jest coraz więcej hodowli zwierząt egzotycznych, w tym małpek kapucynek. Pomimo że są to bardzo urocze zwierzątka, mają specjalne wymagania, których wielu nabywców nie jest świadomych. Niestety, oprócz legalnych hodowców, w Internecie jest wiele ofert od osób, które rozmnażają zwierzęta nielegalnie. Jak ich od siebie odróżnić i ile kosztuje małpka kapucynka? Sprawdź!

Małpka kapucynka – koszt i warunki zakupu

ile kosztuje kapucynka koszt i warunki

Zanim dowiesz się, ile kosztuje małpka kapucynka, pamiętaj, że ta domowa małpka wcale nie jest… udomowiona. To dzikie, egzotyczne zwierzę, nieprzystosowane do życia w mieszkaniu. Jeśli chcesz, aby zamieszkała z tobą małpka kapucynka, cena zbyt niska powinna cię zastanowić. Nielegalne rozmnażanie zwierząt jest nieetyczne i prowadzi do ich cierpienia.

Jakie warunki należy spełnić?

Zakup małpki kapucynki należy zgłosić do urzędu – jest to wymagane przy wszystkich zwierzętach egzotycznych, które nie powinny być pupilami domowymi. Zgodę na posiadanie takiego towarzysza musi wyrazić weterynarz. Samo pochodzenie małpki powinno być potwierdzone certyfikatem.

Małpka kapucynka – cena hodowlana

ile kosztuje kapucynka cena hodowlana

W Polsce istnieje kilka legalnych hodowli małpek kapucynek. To, ile kosztuje kapucynka od hodowcy, zależne jest przede wszystkim od liczby zwierząt w danym miejscu. Najczęściej trafiają one do ogrodów zoologicznych, gdzie otrzymują odpowiednią opiekę. Cena małpki może wynosić od 4000 zł nawet do 35 000 zł, choć są osoby gotowe zapłacić znacznie wyższą kwotę.

Czy zakup małpki kapucynki jest trudny?

Renomowani hodowcy małpek kapucynek nie są skłonni do sprzedaży tych zwierząt. Przed wydaniem zwierzaka do nowego domu przeprowadzają dokładny wywiad, a sama wizyta w hodowli odbywa się za opłatą. Jest to sposób na zniechęcenie osób, które nie są przekonane do adopcji takiego zwierzaka. Dopiero zaufanym osobom hodowca zdradza, ile kosztuje małpka kapucynka domowa, czyli oswojona.

Jakie wymagania ma małpka kapucynka?

ile kosztuje kapucynka jakie wymagania

Decydując się na zakup egzotycznych zwierząt, do których zalicza się małpka kapucynka, trzeba liczyć się z tym, że będzie miała ona zgoła inne wymagania niż typowe zwierzęta domowe jak kot czy pies. Jeśli w twoim domu ma zamieszkać małpka kapucynka, cena, którą przyjdzie ci zapłacić, wzrośnie o koszty przygotowania jej warunków. W tym na przykład woliery.

Czy kapucynki są łagodnymi pupilami?

Ważne jest zapoznanie się z zachowaniem gatunku, szczególnie że w przypadku małpek może być ono nieco zaskakujące. Choć w Internecie można znaleźć wiele uroczych filmików, na których kapucynki traktowane są one niczym małe dzieci, zwierzęta te podobne są raczej do nastolatków. Mogą stać się agresywne, co jest normalnym etapem dojrzewania. W takim przypadku to, ile kosztuje małpka kapucynka, schodzi na dalszy plan.

Małpka z drugiej ręki

W tym właśnie momencie wiele osób rezygnuje z posiadania tych zwierząt, stąd też wśród ogłoszeń nietypowych zwierzaków domowych pojawia się kapucynka. Koszt małpki z drugiej ręki może być niższy niż tej z renomowanej hodowli. Jednak zastanów się, czy byłbyś w stanie zająć się jej odpowiednim wychowaniem.

Nielegalne hodowle kapucynek

ile kosztuje kapucynka nielegalne hodowle

Wiesz już, ile kosztuje małpka kapucynka ze sprawdzonej hodowli. Mimo że posiadanie zwierząt egzotycznych należy zgłosić w urzędzie, a także posiadać certyfikat ich nabycia, w Polsce istnieje wiele nielegalnych hodowli małpek kapucynek. Oferowane na sprzedaż zwierzęta są często dużo tańsze niż te z legalnych źródeł. Ile kosztuje małpka kapucynka kupiona nielegalnie? Już około 1000 zł.

Uważaj na pseudohodowle!

Pseudohodowcy jednak nastawieni są na zysk. Często nie zajmują się odpowiednią socjalizacją zwierzęcia, zatem jego agresja w stosunku do człowieka może być znacznie wyższa. Przed dokonaniem transakcji warto zapytać sprzedawcę o certyfikaty, a także dokumenty potwierdzające legalność hodowli.

Czy zakup małpki kapucynki to dobry pomysł? Podsumowanie

Małpki kapucynki wyglądają uroczo. Czy jednak warto trzymać je w domu? Jak każde dzikie zwierzęta, tak i one najlepiej czują się na wolności. Aby były naprawdę szczęśliwe, powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki, a opiekun musi poznać tajniki ich zachowania, które znacznie różni się od tego, jak zachowują się psy i koty. Z tego powodu to, ile kosztuje małpka kapucynka, nie powinno być dla ciebie priorytetem.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)