Podobnie jak szczury, myszy przez długi czas nie były mile widziane w domach. Jednak malutkie gryzonie zdobyły serca wielu osób i nie brakuje domowych hodowli myszek. Zwierzątka można także adoptować z fundacji. Obserwacja zachowania zwierzaków i zabawa z nimi może być prawdziwą przyjemnością. Aby jednak miały siłę na harce, muszą się posilić. Co jedzą myszy? Poznasz odpowiedź po lekturze naszego tekstu!
Co jedzą myszy?
Wszystkie produkty, które gryzonie lubią, są łatwo dostępne. Przygotowanie ich nie jest czasochłonne. Mimo to warto przyjrzeć się właściwej diecie myszy, aby upewnić się, że twoje zwierzątko otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Musisz wiedzieć, co jedzą myszy, ponieważ nieodpowiednia dieta skutkuje wieloma problemami zdrowotnymi, a może nawet skończyć się przedwczesnym odejściem gryzonia.
Co jedzą myszy? Ziarna
Podstawowy składnik mysiej diety to różnorodne ziarna. Mieszanki składające się z różnych smakołyków możesz tworzyć samodzielnie. Jeśli nie masz doświadczenia, kup w sklepie gotowe karmy. Ziarna odpowiednie dla myszy to m.in.:
- jęczmień;
- pszenica;
- żyto;
- proso;
- nasiona dyni i słonecznika.
Co jedzą myszy? Owoce i warzywa
Co jedzą myszy oprócz ziaren? W ich jadłospisie powinny znaleźć się także owoce oraz warzywa. Są to chociażby:
- dynie;
- papryka;
- marchewka;
- ogórek;
- pietruszka;
- jabłka;
- truskawki;
- melony;
- gruszki.
Musisz przy tym pamiętać, aby wszystkie rośliny były dokładnie umyte i osuszone. Najlepsze będą oczywiście te pochodzące z ekologicznych upraw, które nie zostały spryskane środkami ochrony roślin. W ostateczności te z marketu będą jednak odpowiednie.
Co jedzą myszy? Orzechy
Orzechy to prawdziwy przysmak dla myszek. Zawarte w nich tłuszcze i witaminy pozwalają na prawidłowy rozwój gryzoni. Zwierzaki powinny zjadać je ze smakiem. Orzechy są jednak bardzo kaloryczne, więc nie podawaj ich pupilowi zbyt często.
Co jedzą myszy? Zioła
Gotowe mieszanki, a także świeże zioła zebrane we własnym ogródku to kolejna propozycja. Do szczególnie lubianych przez gryzonie ziół należą:
- babka lancetowata;
- mniszek lekarski;
- liście jeżyny;
- melisa;
- rumianek.
Białko odzwierzęce
Rośliny to jednak nie wszystko, co jedzą myszy. Wiele gryzoni zalicza się do zwierząt wszystkożernych. Chociaż podstawę diety zwierzaków stanowią ziarna i zioła, to białko odzwierzęce również powinno znaleźć się w ich diecie. Drobne kawałki gotowanego chudego mięsa to bogate źródło energii i białka. Dobrym pomysłem jest także podawanie myszom jajka na twardo i chudego białego sera.
Zasady żywienia myszy
Na koniec warto poznać kilka ważnych zasad.
- Nie tylko jakość, lecz również ilość i częstotliwość podawanych pokarmów ma znaczenie. Zarówno zbyt rzadkie i małe, jak i zbyt częste i duże porcje jedzenia mogą skutkować problemami zdrowotnymi zwierzaka.
- Myszy powinny mieć stały dostęp do ziaren, ponieważ to podstawa ich diety.
- Warzywa, owoce i zioła powinny pojawiać się raz dziennie, jednak nie przesadzaj z nimi.
- Mięso podawaj rzadziej (wystarczy 1-2 razy w tygodniu).
- Jeśli mysz nie dokończy posiłku, jego resztki musisz dokładnie zebrać, aby nie przegniły.
Chociaż to karma jest przede wszystkim tym, co jedzą myszy, to warto urozmaicać ich dietę. Orzechy, warzywa i owoce podawane raz na jakiś czas na pewno wzmocnią te gryzonie i sprawią, że zwierzaki nabiorą ochoty do psot!