Kiedy szczepić psa na wściekliznę?
W Polsce szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest regulowane przez art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 roku. Zgodnie z tym przepisem, każdy właściciel psa jest zobowiązany zaszczepić zwierzę przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie powtarzać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie psy na terenie całego kraju.
Ponadto, na obszarach zagrożonych wścieklizną, gdzie stwierdzono aktywność wirusa, obowiązkowe jest również szczepienie kotów, także tych niewychodzących, które nie opuszczają mieszkania. Obecnie takie przepisy obowiązują między innymi w Warszawie, Radomiu, Płocku, Mińsku Mazowieckim, Halinowie i 15 powiatach w województwie mazowieckim. Dodatkowo, w związku z zagrożeniem w tych okręgach, psy powinny być zawsze prowadzone na smyczy.
Ile jest ważne szczepienie na wściekliznę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest ważne przez rok. Po upływie tego okresu, zgodnie z prawem pies nie posiada ważnych szczepień przeciwko wirusowi wścieklizny, za co właścicielowi grozi pokaźny mandat. Co więcej, jeśli w międzyczasie pies z nieważnymi szczepieniami kogoś pogryzie, może trafić na piętnastodniową obserwację, a osoba pogryziona sama musi zaszczepić się przeciwko wściekliźnie.
Nie oznacza to jednak, że po upływie 365 dni od ostatniego szczepienia pies nagle przestaje być chroniony. W rzeczywistości szczepionki dostępne w Polsce gwarantują dłuższy czas działania – od dwóch do nawet trzech lat. Jednak mimo tego, zgodnie z przepisami ważność szczepień wynosi 12 miesięcy.
Czy można odroczyć szczepienie przeciw wściekliźnie?
Czasem zdarzy się, że w momencie, gdy upływa termin szczepienia na wściekliznę u psa, zwierzak zachoruje lub jest poddawany operacji. W takim wypadku szczepionka jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Czy istnieje możliwość odroczenia szczepienia?
Niestety, polskie przepisy nie przewidują żadnych okoliczności, które pozwalałyby na przesunięcie lub rezygnację ze szczepienia przeciwko wściekliźnie. Nawet jeśli u psa wystąpi reakcja anafilaktyczna na szczepionkę, nie zostanie on zwolniony z obowiązku szczepienia. Właściciel psa z nieważnym szczepieniem, bez względu na przyczynę, narażony jest na odpowiedzialność karną. Nie zmieni tego żadne zaświadczenie od lekarza weterynarii.