Komunikacja miejska umożliwia przewożenie zwierząt, ale konieczne jest spełnienie kilku warunków. Obowiązujące przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zwierząt oraz pasażerów. Dowiedz się, jakie obowiązki mają właściciele psów, kotów, chomików podczas podróży autobusem, tramwajem czy metrem.

Obowiązki właścicieli zwierząt podczas podróży komunikacją miejską

Właściciele zwierząt mogą korzystać z komunikacji miejskiej, pod warunkiem przestrzegania obowiązującego regulaminu. Przepisy dotyczące przewozu zwierząt mogą się różnić w zależności od miasta, gminy czy przewoźnika, dlatego przed planowaną podróżą warto się z nimi zapoznać. W przypadku małych zwierząt takich jak: chomiki, świnki morskie przepisy nakładają obowiązek przewozu w specjalnych transporterach, klatkach lub koszach. Podobne regulacje dotyczą właścicieli kotów. Przewóz małych zwierząt domowych w transporterach zapewnia bezpieczeństwo pupili, a także pozostałych pasażerów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przewozu psów transportem zbiorowym.

Pies w komunikacji miejskiej – co warto wiedzieć?

Przepisy wymagają, aby pies miał założoną smycz oraz kaganiec, a właściciel posiadał przy sobie aktualną książeczkę szczepień. Przepis dotyczący przewożenia psów budzi najwięcej kontrowersji, zwłaszcza w przypadku założenia kagańca na czas podróży. Wielu właścicieli czworonogów uważa, że ich pupil nie zrobi nikomu krzywdy, dlatego nie widzą konieczności stosowania się do obowiązujących przepisów. Warto jednak pamiętać, że podróż komunikacją miejską może być dla psa stresującym przeżyciem i spowodować nietypową reakcję, a także o tym, że niektórzy pasażerowie mogą czuć się niekomfortowo, dlatego najlepiej na czas przejazdu autobusem lub tramwajem założyć pupilowi kaganiec. 

Ile kosztuje bilet za przewóz zwierząt w autobusie i tramwaju?

Przewóz zwierząt w większości miast i gmin jest bezpłatny. W niektórych gminach właściciel zobowiązany jest do zakupu biletu ulgowego, ale ten przepis nie dotyczy posiadaczy biletów okresowych. Większość przewoźników wymaga jedynie ważnego biletu na przejazd dla opiekunów, zgodnego z aktualnym cennikiem. W przypadku częstych podróży komunikacją miejską z pupilem warto skorzystać z przysługujących zniżek. Z ustawowych ulg mogą skorzystać  studenci posiadający Elektroniczną Legitymację Studencką i aktualne hologramy i naklejki na legitymacje studencką ELS, doktoranci, emeryci i renciści, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, seniorzy oraz nauczyciele. Warto również wiedzieć, że w niektórych miastach i gminach istnieją odrębne przepisy dotyczące zniżek w transporcie zbiorowym, zwłaszcza w przypadku studentów. Wbrew powszechnej opinii, z ustawowych ulg w komunikacji miejskiej mogą skorzystać studenci posiadający ważne naklejki na legitymację studencką, pomimo ukończenia 26 roku życia (w przypadku studiów licencjackich i magisterskich nie obowiązuje limit wieku w zniżkach transportowych – w przeciwieństwie do zniżek doktoranckich które ograniczone są do 35 roku życia)..  Hologramy kolekcjonerskie na legitymacje studencka ELS nie mogą być stosowane jako zamienniki oryginalnych hologramów studenckich. 

O czym należy pamiętać podróżując z psem komunikacją miejską?

Właściciele psów zobowiązani są do przestrzegania regulaminu przewoźnika, ale także kilku zasad wpływających na bezpieczeństwo pasażerów oraz czworonoga. Za zachowanie pupila odpowiada opiekun, dlatego warto unikać stresujących sytuacji podczas podróży. Przede wszystkim należy zrezygnować z jazdy zatłoczonym środkiem komunikacji, ponieważ zbyt duża ilość bodźców może wpłynąć negatywnie na zachowanie czworonoga i tym samym wywołać reakcję, która może wywołać dyskomfort innych pasażerów.  Warto również pamiętać, że pies nie powinien biegać po autobusie czy tramwaju, zaczepiać pasażerów czy zajmować miejsca siedzącego. Bezpieczną podróż z psem gwarantuje przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących konieczności zakładania kagańca oraz trzymania pupila na smyczy. 

Regulamin przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej dostępny jest w środkach transportu, a także na stronach poszczególnych przewoźników. Stosowanie się do obowiązujących zasad wpływa na bezpieczeństwo i komfort podróży dla pasażerów i zwierząt domowych. 
Jeśli zainteresował Cię temat hologramów kolekcjonerskich i filatelistycznych więcej informacji uzyskasz na: hologramykolekcjonerskie24.com

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.