Jeśli twój pies się zagubi, w pierwszej kolejności musisz napisać ogłoszenie o zaginięciu psa, a potem je rozpowszechnić. Warto też poinformować konkretne służby o tym fakcie. W artykule znajdziesz informacje od doświadczonych osób, które wiedzą, jak najskuteczniej znaleźć swojego pupila.

Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa? Wzór

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Na początek musisz wiedzieć, że takie ogłoszenie o zaginięciu psa powinno zawierać podstawowe dane. Nie są one często oczywiste, a jednocześnie bywają bardzo istotne, gdy szukasz swojego pupila. Chodzi między innymi o:

  • zdjęcie psa i opis jego wyglądu, np. kolor sierści, wygląd uszu, rasę;
  • okoliczności zaginięcia – czy była to ucieczka ze źle zabezpieczonego ogrodu, ucieczka w panice przed hukiem czy raczej efekt zerwania smyczy w obcym terenie, gdzie pies nie znajdzie drogi do domu;
  • obszar, w którym zaginął – mogą to być np. konkretna ulica, park, charakterystyczny punkt na danym osiedlu, a w przypadku obszarów wiejskich droga, którą okoliczni znają;
  • datę zaginięcia;
  • charakter czworonoga – na przykład, czy boi się ludzi, czy jest spokojny, łagodny, akceptuje inne, obce zwierzęta, lubi przekąski i można go nimi przekonać do podejścia;
  • inne ważne informacje, np. o nagrodzie pieniężnej czy chorobach przewlekłych, na które leczony jest pupil;
  • informacje o posiadanym czipie bez jego numeru;
  • imię – jeśli napiszesz, jak pies się wabi, jest szansa, że ktoś go zawoła po imieniu i złapie;
  • informację o tym, że prosisz o kontakt jako właściciel pod konkretnym, podanym numerem telefonu.

Takie ogłoszenia o zaginięciu psa przygotuj w formie drukowanej, a także przeznaczonej do internetu. Pierwsze rozwiesisz, a drugie możesz rozpowszechniać w mediach społecznościowych. W ten sposób nie tylko możesz liczyć na pomoc postronnych osób w trakcie poszukiwań, ale i zwiększasz szanse na otrzymanie odpowiedzi. Im szybciej przygotujesz ogłoszenia, tym większe prawdopodobieństwo, że pies się znajdzie. Pamiętaj, żeby w pośpiechu nie pomylić istotnych informacji, np. cyfr w numerze telefonu. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki, zabezpiecz papier przed namoknięciem np. foliową koszulką.

Ogłoszenie o zaginięciu psa – dodatkowe informacje

Czasami warto zamieścić w ogłoszeniu o zaginięciu psa dodatkowe informacje. Może to być na dokładniejszy opis, zawierający informacje, że pies miał na szyi niebieską obrożę czy nosił czerwone szelki. Warto opisać znaki charakterystyczne, np. znaczenia na łapach, co sprawia, że zwierzak zostanie zidentyfikowany np. z daleka albo nawet po wypadku komunikacyjnym. Możesz też poinformować, że ma silny instynkt łowiecki albo w chwili zaginięcia był w trakcie leczenia czy uciekł za suką w cieczce. Te informacje pomogą odnaleźć twojego czworonoga, a więc przydadzą się w ogłoszeniu o zaginięciu psa.

Ogłoszenie o zaginięciu psa – gdzie je rozwiesić?

Najważniejsze jest poinformowanie placówek, które zajmują się opieką nad zwierzętami. Z tego powodu zawieź ogłoszenie o zaginięciu psa do:

  • pobliskich schronisk dla zwierząt;
  • fundacji, organizacji prozwierzęcych w regionie;
  • służb takich jak policja czy straż miejska, które zajmują się odławianiem zgłoszonych psów;
  • gabinetów weterynaryjnych.

Te ostatnie są na tyle istotne, że ogłoszenie o zaginięciu psa zobaczą tam nie tylko ludzie, którzy przyszli ze swoimi zwierzętami. Będzie ono też informacją dla samych lekarzy. Znalazca z dużym prawdopodobieństwem przyjdzie z psem do gabinetu weterynaryjnego, a twoje ogłoszenie może ułatwiać identyfikację.

Ogłoszenie o zaginięciu psa – gdzie je dodać w internecie?

Współcześnie ogromną siłę przekazu mają również media społecznościowe. Jeśli twój pies zaginął, ogłoszenie powinieneś umieścić również w nich. Sprawdzą się:

  • prywatny profil opiekuna z opcją udostępniania informacji dalej;
  • grupy lokalne;
  • profile grupowe, np. takie jak spotted.

Prócz tego możesz stworzyć też wydarzenie, na którym umieścisz więcej szczegółów niż tylko krótki opis z nr telefonu. Treść wydarzenia można regularnie aktualizować, co jest ważne, jeśli np. organizujesz akcję poszukiwania psa.

Dobrymi miejscami na zamieszczenie ogłoszenia o zaginięciu psa są też portale ogłoszeniowe czy lokalne portale informacyjne. Działa to zwłaszcza, jeśli za odnalezienie psa przewidziana jest nagroda – wtedy często można liczyć na współpracę lokalnych mieszkańców.

Jak zwiększyć szanse znalezienia psa?

Zanim zabierzesz swojego psa na spacer, pamiętaj, że w każdej chwili może zaginąć. Nie chodzi tutaj o to, abyś żył w wiecznym stresie. Warto jednak być przygotowanym na taką ewentualność. Z tego powodu zadbaj o zaczipowanie czworonoga, a następnie umieszczenie danych w bazie. W ten sposób znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo powrotu psa do domu, zwłaszcza że w takich miejscach dane sprawdzają np. schroniska, lecznice weterynaryjne czy służby porządkowe.

Nieocenionym dodatkiem jest też adresówka. Umieścisz na niej dane takie jak np. numer telefonu. W efekcie ktoś, kto znajdzie twojego psa przypadkiem, choćby w trakcie spaceru, będzie mógł się z tobą skontaktować. Zawsze warto podać na adresówce przynajmniej dwa numery, bo zwiększa to prawdopodobieństwo, że ktoś będzie w stanie się dodzwonić przynajmniej na jeden.

Warto wiedzieć, że ogłoszenie o zaginięciu psa często bywa nieskuteczne z innego powodu. Jeśli twój pies jest ładny czy rasowy, a dodatkowo niewykastrowany, to jest duże prawdopodobieństwo, że może trafić w ręce kogoś, kto będzie chciał na nim zarobić. Mowa nie tylko o dalszej odsprzedaży, ale przede wszystkim wykorzystaniu do pseudohodowli. Z tego powodu warto umieścić w ogłoszeniu o zaginięciu psa informację o tym, że jest on wykastrowany. Odstraszy to potencjalnych handlarzy.

Ogłoszenie o zaginięciu psa powinno być napisane w sposób, który zwiększy szansę na powrót czworonoga do domu. Ułatwią to jasno podane informacje, a także szczegółowe opisy czworonoga, miejsca i daty jego zaginięcia, a niekiedy również okoliczności. Pamiętaj, że ogłoszenie o zaginięciu psa warto nie tylko wydrukować i rozwiesić w okolicy, ale również zamieścić w internecie. To właśnie tam często można uzyskać informacje o ostatnim miejscu pobytu czworonoga.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: październik 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.