Gdy zdecydujesz się na psa i wiesz już wszystko na temat jego zdrowia, wychowania i opieki nad nim – czas wybrać, skąd go wziąć. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo dużo możliwości wyboru miejsca, z którego będzie pochodził pies. Można szukać zarówno lokalnie, jak i na drugim końcu Polski, a dzięki temu szybciej znaleźć swój ideał. Gdzie szukać informacji i na co zwrócić uwagę?

Przejrzyj portale z ogłoszeniami

Na samym początku zawsze warto przejrzeć ogłoszenia dostępne w internecie. Na portalach z darmowymi ogłoszeniami, np. https://www.bazos.pl/ informacje zamieszczają zarówno osoby chcące oddać kundelki w dobre ręce, jak i hodowcy rasowych zwierząt, zrzeszeni w ogólnopolskich stowarzyszeniach. Szukając psa konkretnej rasy, nie zrażaj się tym, że są to ogłoszenia darmowe. Dobrym hodowcom zależy na znalezieniu odpowiedzialnych właścicieli dla swoich szczeniaków, więc wolą ogłosić się w wielu miejscach i zapewnić sobie lepszy dobór odpowiednich osób. Jeśli marzysz o przygarnięciu kundelka z najbliższej okolicy, łatwiej jest znaleźć go poprzez darmowe ogłoszenia bez rejestracji niż na portalu płatnym. Obecni właściciele takich piesków chcą zazwyczaj oddać je jak najszybciej i bez narażania się na dodatkowe koszty.

Znajdź informację na temat hodowli lub schroniska

Gdy masz już na oku konkretną hodowlę psów lub przytulisko, i „znasz na pamięć” wszystkie ogłoszenia o zwierzętach, kolejnym krokiem jest sprawdzenie legalności działania tego miejsca. W przypadku hodowli zweryfikuj, czy jest ona zrzeszona w ZKwP. Bez problemu da się to zrobić online. Uczciwe hodowle nie mają nic do ukrycia. Niestety bardzo często można trafić na tzw. pseudohodowle, które trzymają zwierzaki w złych warunkach, a pochodzące stamtąd szczeniaki cierpią na wiele chorób zakaźnych i genetycznych. W dodatku zazwyczaj nie spełniają one standardu danej rasy. Często właściciel nie chce wtedy pokazać na żywo rodziców pieska, a najchętniej przekazałby go na jakimś parkingu pod sklepem. Jeśli myślisz o odwiedzeniu schroniska dla zwierząt, też warto sprawdzić najpierw legalność jego działania. Zdarza się, że takie miejsca działają bez żadnej kontroli, a wtedy możesz narazić się na leczenie licznych chorób u swojego czworonoga.

Zobacz również: „ogłoszenia bez rejestracji: darmowe i skuteczne„.

Poszukaj opinii

Przeszukaj przeglądarki internetowe, fora i grupy dyskusyjne. Można się z nich wiele dowiedzieć na temat wybranej hodowli lub schroniska. Nie bój się zadawać pytania. W ten sposób upewnisz się, czy właściciel dotychczas nie mnożył problemów, zachowuje się uczciwie, a pochodzące od niego psy są zdrowe i stabilne emocjonalnie.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.