Roboty sprzątające to w ostatnim czasie prawdziwy hit. I nikogo to chyba nie dziwi. Możemy bezkarnie bałaganić, nasz pies lub kot także, a robot wszystko posprząta. Miła perspektywa, zwłaszcza, że wysokiej klasy, markowe urządzenia tego typu można kupić za niewiele ponad 1000 zł. Co warto wiedzieć o robotach do sprzątania? Podpowiadamy.

Gruntowne sprzątanie nie tylko włosów i sierści. Codziennie. I bez Twojego wysiłku

Z pewnością warto zacząć od tego, że markowe, zaawansowane roboty sprzątające to gwarancja idealnie czystych podłóg. Trudno o większą precyzję i „zaangażowanie” w odkurzanie i mycie. Specjalne gumowe szczotki dostosowane do wszystkich typów powierzchni wyłapują długą i krótką sierść, unikając jej wplątywania się. Do tego mamy „w komplecie” szczotki boczne, wyjątkową moc ssącą, super wydajne filtry i system czujników pozwalających zidentyfikować miejsca mocniej zabrudzone, aby skoncentrować pracę właśnie na nich – wszystko to i jeszcze więcej elementów składa się w całość, która oznacza nic innego, jak dokładność sprzątania, o którą nam trudno. Robot wychwyci także 99% psich i kocich alergenów.

Gdy robot sprzątający zorientuje się, że jego akumulatory są bliskie wyczerpania, powróci do stacji, naładuje baterie i wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. Wszystko to bez naszej ingerencji i wysiłku. Oznacza to niestrudzona pracę robota, który zadba nie tylko o perfekcyjnie czyste podłogi, ale i kąty, powierzchnie tuż przy krawędziach, a także pod meblami i innymi elementami wyposażenia.

W zasadzie nie musisz nic robić, aby było czysto

Wystarczy, że powiesz robotowi, że ma posprzątać. Służy temu dedykowana aplikacja lub asystent głosowy Google. Nie musisz także usuwać z podłogi mebli, kwiatów w donicach, czy innych elementów wyposażenia. Robot będzie skutecznie je omijał. Nie wplącze sią także w pozostawione na podłodze kable i nie spadnie ze schodów. Zadbają o to specjalne czujniki i odpowiednia konstrukcja szczotek. To ważne, że aby posprzątać mieszkanie… nie musisz robić porządku!

To, co zwróciło naszą uwagę, to wykorzystywanie przez urządzenia sprzątające inteligentnych map, pozwalających poznać robotowi plan domu i określić optymalny sposób na sprzątnięcie każdego pomieszczenia. Harmonogram sprzątania konkretnego wnętrza, piętra, czy kilku pomieszczeń można zawsze zaprogramować indywidualnie, uwzględniając własne potrzeby, czy po prostu rytm dnia wszystkich domowników. Zaawansowane czujniki 3D dodatkowo nieprzerwanie skanują przestrzeń przed robotem podczas jego pracy. Dzięki temu urządzenie sprząta tak skutecznie zarówno duże powierzchnie, jak i zakamarki domu.

Zapominasz o sprzątaniu na długie tygodnie

Możesz wydać robotowi polecenie sprzątania. Możesz także zdalnie uruchomić sprzątanie lub cykl sprzątania łączący odkurzanie z mopowanie podłóg. Wystarczy dedykowana aplikacja. Wybieramy tutaj określone pomieszczenia lub cały dom. Gdy robot odkurzający skończy swoja pracę, przystąpi do niej robot mopujący. Jeśli oczywiście wybierzemy roboty sprzątające obu typów.

Funkcją, która zdecydowanie zasługuje na uwagę, jest jednak automatyczne opróżnianie pojemnika na brud do specjalnego worka w stacji. Ten może pomieścić nawet 30 pojemników, co oznacza, że kilka tygodni nie musisz myśleć o sprzątaniu i o swoim robocie. Specjalne uszczelnienia dbają tutaj o to, aby nieczystości nie wydostały się na zewnątrz.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.