Jakich zapachów nie lubią psy? Na liście jest kilka, które szczególnie negatywnie działają na większość czworonogów. Wśród tych najczęściej pojawiających się w domach na uwagę zasługują cytrusy i ocet. Zwłaszcza ten ostatni produkt często wykorzystywany jest do sprzątania. To ekologiczne i skuteczne rozwiązanie, które jednak wyjątkowo kiepsko działa na nozdrza twojego psa. Zapach octu stosunkowo szybko paruje, jednak zwierzak będzie w stanie wyczuć go jeszcze długo po tym, gdy właściciel o nim zapomni.

Dlaczego psy mają rozwinięty zmysł węchu?

Wiele ras słynie ze szczególnie wyostrzonego węchu – może się nim poszczycić na przykład bloodhound – jednak prawda jest taka, że każdy pies ma do dyspozycji od 200 do nawet 300 milionów komórek węchowych. To kilkadziesiąt razy więcej niż my (u człowieka jest to od 5 do 6 milionów)! Psy są w stanie doskonale zlokalizować źródło każdego zapachu, który sprawia im dyskomfort i skutecznie go omijać.

Dlaczego psi węch jest tak wyczulony? To najbardziej rozwinięty zmysł, który służy im do poznawania otoczenia. Dzięki niemu zapamiętują miejsca, przedmioty, a także ludzi. Według szacunków psy są w stanie zapamiętać ponad pół miliona różnych aromatów. Co więcej, potrafią skojarzyć je z jakąś sytuacją oraz osobą. Dlatego tak ważne jest, jakich zapachów nie lubią psy.

Wonie, których psy nie lubią – jak na nie reagują?

Po jakim zachowaniu swojego pupila rozpoznasz, że dany aromat mu nie odpowiada? Najczęściej jest to kichanie, oblizywanie się oraz wycieranie. Czworonogi sprawiają wrażenie, jakby chciały jak najszybciej zapomnieć o tym, co właśnie poczuły. Jeżeli trafią na zbyt intensywny zapach, który szczególnie im nie odpowiada, po prostu starają się znaleźć jak najdalej od jego źródła.

Jakich zapachów nie lubią psy? Cytrusy, perfumy, ocet

Jakich zapachów nie lubią psy? Na liście „zakazanych” zapachów znajdują się nie tylko cytrusy i ocet. Psy nie przepadają między innymi za ostrymi przyprawami oraz naftaliną z kulek na mole. Są to więc rzeczy, które często mamy w domu, a które mogą drażnić powonienie pupili. Zobacz, co dokładnie znajduje się wśród ostrych zapachów, źle oddziałujących na zmysł czworonoga.

Ocet

Wśród nielubianych zapachów ocet zajmuje pierwsze miejsce. Jeśli zwierzak go wyczuje, ucieka z tego miejsca czym prędzej. Ma nie tylko silny zapach, nieprzyjemny dla psiego nosa, ale także jest wyczuwalny z dużej odległości, choć w miarę szybko wietrzeje. Stanowi świetny ekologiczny środek czyszczący, jednak mając w domu czworonoga, warto używać go ostrożnie.

Amoniak

Amoniak, podobnie jak ocet, skutecznie niweluje inne zapachy. Wrażliwy nos czworonoga na pewno na niego zareaguje, zmuszając zwierzę do ucieczki. Dlatego, jeśli nie jest ci niezbędna, staraj się wyeliminować tę substancję ze swojego otoczenia.

Cytrusy

Odpowiadając na pytanie, jakich zapachów nie lubią psy, nie można pominąć owoców cytrusowych. Chociaż cytrusowy aromat działa na ludzi orzeźwiająco, psy zdecydowanie ich unikają. Cytrusy często stanowią składnik olejków eterycznych, które ludzie lubią dodawać do kąpieli czy kominków zapachowych. W dużym natężeniu te zapachy mogą być dla psa drażniące.

Ostre przyprawy

Pieprz, zapach ostrych papryczek (na przykład chili) czy innych przypraw, bez których trudno jest wyobrazić sobie gotowanie, również źle działają na powonienie czworonoga. Co gorsze, mogą podrażniać błony śluzowe zwierzęcia i powodować u niego problemy z oddychaniem. Dlatego, jeśli masz kontakt z przyprawami, przed głaskaniem i zabawą z psem koniecznie dokładnie umyj ręce.

Naftalina

Zapach naftaliny to kolejny, na który pies reaguje negatywnie. Na szczęście, ponieważ po połknięciu choćby jednej kulki tego preparatu mógłby poważnie zachorować lub umrzeć. W tym przypadku to, jakich zapachów nie lubią psy, może uratować im życie.

Perfumy

Perfumy także nie przypadną twojemu pupilowi do gustu. Jak dla niego zbyt dużo się tam dzieje – to wiele różnych aromatów o zbyt dużym natężeniu. W dodatku perfumy powstają na bazie alkoholu, którego psy również starają się unikać.

Środki czyszczące

Domowa chemia to coś, co psy skutecznie omijają. Wiele środków do utrzymania czystości zawiera chlor lub amoniak, a w dodatku bywają wzbogacone cytrusową nutą. Taka kombinacja wywołuje skrajne zachowania, można łagodnie powiedzieć, że psy na pewno nie mają ochoty się do nich zbliżać.

Świeże rośliny

Taka wiedza przyda się ogrodnikom, dbającym o swoje trawniki, na które psy lubią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. To zresztą tylko jeden z problemów, często rośliny są przez znudzone psy wykopywane. Aby zwierzaki trzymały się z daleka od roślin, oprócz zapewnienia im odpowiedniej rozrywki, w ogrodzie można posadzić odstraszający je berberys, tzw. boże drzewko oraz rozmaite zioła, np. rozmaryn.

Zapachowe odstraszacze psów – jak skutecznie odstraszyć psa?

Wiele środków odstraszających psy ma w swoim składzie wyciągi z roślin cytrusowych, a te najsilniejsze także pieprz. Sprej można przygotować samodzielnie w domu, korzystając z octu bądź olejków eterycznych rozcieńczonych z wodą. Takim preparatem wystarczy spryskać powierzchnie, na które pupil lubi załatwiać swoje potrzeby albo je gryźć, by powstrzymać go przed takimi zachowaniami (nigdy nie należy stosować spreju wobec psa). Intensywny i drażniący zapach domowego środka można wykorzystać też w ogrodzie, ale najpierw warto się upewnić, w jaki sposób zadziała na rośliny.

Te zapachy lubią czworonogi

Wiemy już, jakich zapachów nie lubią psy, ale interesujące jest także to, co sprawia im przyjemność. Panuje przekonanie, że za najbardziej atrakcyjny uważają zapach zgnilizny – kompost, śmieci, a nawet padlina są dla nich niezwykle kuszące. Do tej listy trzeba także dodać odchody innych zwierząt, które pies wyczuwa doskonale. Na szczęście niektóre aromaty lubiane przez psy dla opiekunów nie są tak odstręczające. To na przykład lawenda – pupile lubią się ocierać o te rośliny. Naturalny zapach opiekuna również jest atrakcyjny dla psa.

W życiu psa wonie odgrywają bardzo dużą rolę. Dzięki nim poznaje świat, a także buduje swoje wspomnienia. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, jakich zapachów nie lubią psy, a które cenią. Jedne stymulują go pozytywnie, inne wręcz przeciwnie.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.