Dlaczego pchły są niebezpieczne dla psa?

Pchły są małymi, wysysającymi krew pasożytami. Stanowią utrapienie zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Inwazja pasożytów może powodować alergię i alergiczne zapalenie skóry u psa. Niektóre czworonogi są uczulone na ślinę pcheł, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Ukąszenie pasożyta wywołuje intensywny świąd, zaczerwienienie, strupy i łuszczenie się skóry, a nawet miejscowe wyłysienie. Jeśli pies połknie pchłę, może zarazić się tasiemcem. Ponadto pasożyty składają jaja na sierści czworonoga, w budzie lub legowisku.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać pchły u psa? Podczas wyczesywania czworonoga możesz zauważyć małe, ciemne grudki. Aby odróżnić pasożyty od innych zabrudzeń, strząśnij je na papierowy ręcznik lub białą kartę. Zwilż je wodą, a następnie sprawdź, czy zabarwiły się na czerwono. Jeśli tak, masz do czynienia z pchlimi odchodami. Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z insektami!

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Pamiętaj, żeby dokładnie odkurzać mieszkanie i regularnie prać posłanie psa. Po sprzątaniu wyczyścić rurę odkurzacza, aby nie zalęgły się w niej pchły. Wyrzuć worek i umyj ręce. Koniecznie wypierz legowisko, koce i pluszaki psa w wysokiej temperaturze. Możesz też umyć podłogę wodą z octem, w ten sposób odstraszysz insekty.

Szukasz domowego sposobu na pozbycie się pcheł? Przygotuj roztwór wody i octu, który zabija pasożyty, a przy tym nie wywołuje alergii u czworonoga. Wystarczy, że wlejesz łyżkę octu jabłkowego do miski z wodą. Spryskaj mieszanką sierść pupila i poczekaj, aż wyschnie. 

Jeśli domowe sposoby nie działają, sięgnij po szampon od pcheł dla psa. Najpierw powinieneś zmoczyć sierść czworonoga, następnie nałożyć odrobinę preparatu i spienić. Na koniec dokładnie spłukać, a w razie potrzeby powtórzyć zabieg. W ten sposób pozbędziesz się pcheł i kleszczy w otoczeniu psa.

Domowe sposoby na pchły u psa

Zastanawiasz się, jak skutecznie usunąć pchły? Przede wszystkim powinieneś regularnie czesać pupila grzebieniem o drobnych zębach. W ten sposób przyjrzysz się sierści czworonoga, a jednocześnie pozbędziesz się pasożytów. Jednak nie próbuj ich miażdżyć, ponieważ mogą Ci wtedy uciec. Zamiast tego zanurz je w gorącej wodzie z mydłem, dzięki czemu zabijesz nie tylko dorosłe osobniki, lecz także jaja i larwy. 

Niektóre olejki eteryczne odstraszają pchły, dlatego warto je wypróbować. Największą skutecznością cieszą się olejki: lawendowy, herbaciany, cytronelowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, a także z drzewa herbacianego i mięty pieprzowej. Zanim zaczniesz go używać, zapytaj weterynarza, czy nie widzi przeciwwskazań. Pamiętaj, żeby odpowiednio rozcieńczyć olejek eteryczny (0,1–1%) przed nałożeniem. Wlej kilka kropli produktu do 300–400 ml wody i rozpyl bezpośrednio na sierść pupila. Niektórzy właściciele zakładają psu chustkę lub bandamkę nasączoną olejkami eterycznymi. 

Pchły atakują przez cały rok, dlatego należy podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Możesz założyć czworonogowi obrożę przeciwpchelną, podawać mu doustne tabletki lub stosować preparat typu spot-on. Skonsultuj się z weterynarzem, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego pupila.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.