Jakie są najlepsze kojce dla psów – metalowe czy drewniane? O czym pamiętać, budując schronienie dla swojego pupila? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Bezpieczny kojec dla psa – o czym pamiętać?

Bezpieczny kojec dla psa to taki, który nie zagraża życiu czworonoga i pozwala zaspokoić jego codzienną potrzebę ruchu. O to, o czym powinieneś pamiętać, decydując się na zbudowanie schronienia dla swojego czworonoga.

Materiał

Kojce dla psa często budowane są z drewna. Choć materiał ten jest bezpieczny i odpowiedni dla pupili, warto zwrócić uwagę na to, że podczas drapania drewnianych belek, Twój pies może wbić sobie w łapę drzazgę. W tym przypadku istotne są także czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy opady deszczu, które z czasem mogą naruszyć integralność strukturalną konstrukcji. Drewniane belki na ogół montuje się bardzo blisko siebie, co nie pozwala zwierzęciu obserwować otoczenia. 

Alternatywą są metalowe kojce dla psów wykonane z ocynkowanych drutów, które zapewniają doskonałą widoczność, ale także właściwą wentylację. Można postawić je na dowolnej powierzchni (trawiastej, drewnianej, betonowej) i, w razie potrzeby, przenosić z miejsca na miejsce.

Wielkość

Kojec dla psa powinien być odpowiedniej wielkości, aby zapewniał pupilowi wystarczająco dużo miejsca do odpoczynku i zabawy. Jeśli chcesz zainwestować w boks, kiedy Twój pies jest szczeniakiem, powinieneś uwzględnić to, jakiej wielkości będzie za kilka lat. Psy poniżej 50 cm w kłębie wymagają kojca o powierzchni co najmniej 9 m², natomiast powyżej 65 cm – nie mniejszego niż 15 m². Wymiary te narzuca ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Zadaszenie

Na etapie projektowania kojca dla psa, powinieneś uwzględnić zadaszenie. Zapewni ono psu właściwą ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i odpowiednią ilości cienia w słoneczne dni. Dach kojca stanowi także dodatkowe zabezpieczenie, które uniemożliwi zwierzęciu wydostanie się na zewnątrz. Można wykonać go np. z blachy falistej – materiału odpornego na korodowanie i gnicie. 

Dostęp do wody

Niezależnie od wielkości kojca i materiału użytego do jego budowy, nie możesz zapominać o dostępie do świeżej wody. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w upalne dni. Jeśli jesteś właścicielem psa dużej rasy, możesz zamontować specjalny podajnik z kilkulitrowym zbiornikiem wody, który zapobiegnie jej wylaniu podczas zabawy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że podczas Twojej nieobecności pies będzie mógł zaspokoić swoje pragnienie. 

Metalowe kojce dla psów – bezpieczne i trwałe

Istnieje wiele pomysłów na funkcjonalny boks dla psa, jednak tylko przemyślana inwestycja sprawi, że nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo czy wygodę swojego pupila. Świetnym rozwiązaniem są gotowe metalowe kojce dla psów oferowane przez firmę Didex-Stal. Producent dostarcza gotowe, wysokiej jakości boksy, które można zamontować w dowolnym miejscu. Pozwoli Ci to oszczędzić czas oraz koszty związane z zakupem materiałów i robocizną.

Didex-Stal oferuje opcji konfiguracyjnych, co pozwala na dopasowanie różnych parametrów konstrukcji, w tym:

  • wymiarów (długość, wysokość),
  • typu dachu (ze spadem lub bez),
  • rodzaju podłogi (opcjonalnie),
  • wykończenia (ocynk, akryl),
  • koloru (dowolny z palety RAL).
Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.