Istnieje wiele sposobów na to, aby pozbyć się pcheł z sierści zwierzaka, ale to nie wszystko. Pchły faktycznie rozmnażają się w sierści psów lub kotów, a do składania jaj potrzebna jest im ich krew. W przeciwieństwie do wielu innych pasożytów – na przykład do wszy – nie mają możliwości przyklejania swoich jaj do nasady włosa. Złożone jaja spadają ze zwierzaka i rozsypują się w całym domu. Właśnie dlatego odkrycie tego pasożyta w futerku pupila oznacza sporo dodatkowej pracy dla właścicieli. Pchły mogą zagnieździć się też u osób, które nie mają czworonogów. Wystarczy kontakt ze zwierzęciem, a nawet przypadkowe spotkanie z człowiekiem, by w domu pojawiły się pasożyty. Dlatego warto wiedzieć, jak się pozbyć pcheł z domu.
Pchły – najważniejsze informacje o tych pasożytach
Pchły są bardzo niepozornymi owadami i właśnie dlatego walka z nimi może być trudna. Dorosły osobnik ma 2–3 milimetry długości, a przez swoją brązowo-czerwoną barwę bardzo dobrze ukrywa się zwłaszcza w ciemnej sierści oraz zakamarkach domów i mieszkań. O tym, że szkodniki zdążyły się dobrze zagnieździć, uciążliwym drapaniem się „poinformują” nas zwierzęta domowe. Zanim dowiesz się, jak się pozbyć pcheł z domu, sprawdź, jak usunąć je ze zwierzaka.
Pchły lubią przede wszystkim okolice brzucha i tylnych części ciała. Również ludzie nie unikną ukąszeń – objawiają się one małymi, czerwonymi krostkami. Choć samo ugryzienie nie jest bolesne, to późniejsze uczucie swędzenia mocno daje się we znaki. Trzeba się jednak powstrzymać przed rozdrapywaniem, aby w rankę nie wdała się infekcja.
To zresztą niejedyne niebezpieczeństwo związane z ugryzieniami pcheł, ponieważ powodują one wiele groźnych chorób. W przeszłości bardzo przyczyniły się do rozprzestrzeniania epidemii dżumy. Obecnie wywołują między innymi bakteryjną chorobę kociego pazura, są też pośrednimi żywicielami psiego tasiemca. Po dostaniu się do ludzkiego organizmu powodują bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych czy uczucie ogólnego zmęczenia (przy chorobie kociego pazura), natomiast tasiemiec zaburza pracę przewodu pokarmowego. Obie przypadłości są niebezpieczne dla dzieci.
Pchły u kota i psa – jak się ich pozbyć?
Zarówno pchły ludzkie, jak i psie oraz kocie są przynoszone do domu przez swoich żywicieli. Jak się pozbyć pcheł z domu? Należy uwolnić od nich najpierw pupila. W tym celu zwierzę należy wykąpać, używając do tego bezpiecznych preparatów – kupisz je w sklepie zoologicznym, można też zasięgnąć rady weterynarza. Aby usunąć jajeczka pasożytów, należy dokładnie umyć sierść psa lub kota, a także obficie i dokładnie spłukać wodą. Później najlepiej zastosować obrożę przeciwko pchłom i kleszczom. Na rynku są też dostępne odstraszacze, które emitują ultradźwięki. Na pchły u kota lub psa pomocne jest regularne wyczesywanie sierści, dzięki czemu właściciel może na bieżąco kontrolować futro pupila.
Jak się pozbyć pcheł z domu – skuteczne sposoby zwalczania pcheł w domu
Wyklute larwy pcheł grupują się w ciemnych miejscach. Po przepoczwarzeniu się w dojrzałe osobniki poszukują żywicieli. Stąd ich ciągła obecność w domu, nawet po odpchleniu pupila. Inwazja może trwać wiele miesięcy, dlatego jedynym sposobem na odzyskanie spokoju jest całkowite wytępienie intruzów. Konieczne będzie bardzo dokładne sprzątanie. Trzeba skrupulatnie odkurzyć całe mieszkanie, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznych miejsc, czyli tych chłodnych i zacienionych, które pchły uwielbiają. Skup się na listwach przypodłogowych, szczelinach podłogowych oraz szparach w fotelu i sofie, bo właśnie tam lubią ukrywać się insekty. Podczas odkurzania nie pomijaj oczywiście dywanów.
Jeżeli masz dostęp do myjki parowej lub mopa parowego, koniecznie z niego skorzystaj, ponieważ wysoka temperatura zabija jaja i larwy pcheł, a także pchły już w pełni przekształcone. Po zakończonym odkurzaniu wyjmij worek, dobrze go zabezpiecz, a przed wyniesieniem na śmietnik wystaw na słońce.
Jednak odkurzacz nie załatwi sprawy – zobacz kolejne kroki, które pomogą ci zwalczyć pchły:
- Aby szybko i skutecznie usunąć pchły, wypierz legowiska i koce swojego pupila w jak najwyższej temperaturze;
- Jeśli w odkurzaczu masz wielorazowy worek lub pojemnik, koniecznie spryskaj go środkiem owadobójczym;
- Problem z pchłami pomoże rozwiązać wietrzenie pościeli, koców oraz narzut. Najlepiej położyć je na słońcu, które sprawi, że dorosłe pchły zginą;
- Tapicerkę warto nie tylko odkurzyć, ale również wyprać chemicznie;
- Jeśli inwazja pcheł jest naprawdę duża, a inne sposoby zawiodą, użyj środków chemicznych, np. z permetryną. Stosuj go tylko wtedy, gdy masz możliwość dokładnego przewietrzenia domu oraz gdy nie ma w nim kota – permetryna jest dla niego silnie trująca.
Domowe sposoby na pchły
Jak się pozbyć pcheł z domu, stosując naturalne sposoby? Są one trudne do wytępienia, dlatego nie tylko regularnie pierz posłania i legowiska, ale także wypróbuj triki, które pomogą ci usunąć pasożyty domowym sposobem. Warto wiedzieć, że spray na pchły możesz zrobić samodzielnie. Wykorzystaj do tego olejek herbaciany – wystarczy dodać kilka kropel do wody, a następnie przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać wszystkie zdatne do tego powierzchnie.
Naturalny preparat na pchły to także sól. Należy posypać nią dywan, podłogi albo tapicerowane meble, a po trzech godzinach odkurzyć. Sól likwiduje pasożyty, wysuszając je. Największą skuteczność ma ta najdrobniejsza. Innym domowym sposobem są miski z wodą, która będzie odbijać światło, przyciągając owady. To jednak nie pomoże skutecznie się ich pozbyć, ponieważ utopią się tylko dorosłe osobniki, a larwy i jaja pozostaną w trudno dostępnych miejscach.
Czego boją się pchły? To skutecznie odstrasza pchły!
Jakie są inne metody, aby usunąć pchły z domu? Jeśli nie chcesz, by mogły dalej gryźć czworonoga i pozostałych członków rodziny, sięgnij po odpowiedni zapach, który odstraszy pchły. Pasożyty nie znoszą mocnych aromatów, więc używanie w mieszkaniu olejków eterycznych może zapobiec ich obecności. Oprócz herbacianego dobrze sprawdzi się różany, miętowy czy eukaliptusowy – możesz podgrzewać je na przykład w specjalnym kominku. Warto także przygotować saszetki z płatkami róży, suszoną miętą lub skórką cytryny, by umieścić je w szafach i szufladach z ubraniami. Przypominamy, że owady te lubią ciemne miejsca i chętnie się w takich gromadzą.
Sposobów na to, jak się pozbyć pcheł z domu jest naprawdę wiele, ale wymagają systematyczności oraz sumienności. Pomocne jest regularne sprzątanie i cykliczne odkurzanie szpar w kanapie i innych meblach. Poza tym właściciele czworonogów muszą zadbać o profilaktykę, którą są kąpiele, obroże czy preparaty, mające na celu odstraszenie pcheł.