Przede wszystkim bezpieczeństwo

Choć każdy pies jest inny, a jego aktywność i temperament w dużym stopniu zależą od rasy, generalnie szczeniak potrzebuje dużo więcej uwagi niż dorosły pies. Istnieje spore ryzyko, że w procesie wychowania zniszczy niektóre domowe sprzęty. W młodym wieku psy uczą się zasad obowiązujących w domu i socjalizują się zarówno z rodziną, jak i innymi ludźmi czy zwierzętami. To ważny etap i jeśli zostanie zburzony, może się to odbić na zachowaniu czworonoga w dorosłym życiu. Dlatego należy tak zorganizować przestrzeń, by dostarczała jak najmniej stresu zarówno zwierzęciu oraz opiekunowi. Co to oznacza w praktyce?
Szczeniaki często testują granice i sprawdzają jakie zachowania są akceptowane w jego otoczeniu, a jakie nie. Prócz tego proces wyrzynania zębów sprawia, że chętniej gryzą buty, rogi mebli, kable czy nawet tapety. Aby uniknąć strat i związanych z nimi nerwów warto uporządkować dom lub mieszkanie, jeszcze nim szczeniak do niego trafi. Obuwie powinno być schowane w szafkach, kable zabezpieczone, a drobne przedmioty, które pies może pogryźć lub połknąć poza jego zasięgiem. W ten sposób chronimy nie tylko swoje mienie, ale i zdrowie psiego dziecka.
Żaden pies, a szczególnie ten młody nie powinien też swobodnie wychodzić z mieszkania lub domu w przestrzeń, gdzie nie mamy nad nim kontroli. Zasady trzymania zwierząt w bloku są jasne i nie mogą one przebywać w częściach wspólnych bez nadzoru opiekuna. Nim przywitamy czworonoga w przestrzeni mieszkalnej, sprawdźmy też czy schody lub progi nie stanowią dla niego zagrożenia. Problemem mogą być też ciasne zakamarki, do których szczeniak wciśnie się ze strachu lub przebodźcowania. Pamiętamy by lokum było urządzone tak, by mieć nad zwierzakiem pełną kontrolę.
Poznaj potrzeby swojego psa
Znajomość potrzeb pupila jest kluczowa na każdym etapie jego rozwoju. Jak wspominaliśmy na wstępie, każdy pies jest inny, ale zachowanie i tryb opieki nad szczeniakami jest dość podobny. Młodziutkiego psa trzeba nauczyć nie tylko zasad rządzących kontaktem z innymi ludźmi i zwierzętami, ale też reguł pozwalających zachować czystość w przestrzeni domowej. Nauka załatwiania się na zewnątrz może trochę potrwać i wymaga cierpliwości od opiekuna. Na ten etap warto też odpowiednio przygotować lokum. Należy schować na jakiś czas kosztowne dywany, a na posadzkach, które łatwo się brudzą ułożyć podkłady higieniczne.
Zarówno dla młodego, jak i starszego psa niezbędne jest też jego własne miejsce spoczynku i przestrzeń, w której może odpocząć od bodźców. Nim zaprosimy do domu nowego członka rodziny, kupmy odpowiednie legowisko i zaplanujmy miejsce gdzie będzie ono leżeć. Musi być to zaciszna część domu, gdzie pies nie będzie przeszkadzał domownikom i na odwrót, członkowie rodziny nie powinni niepokoić zwierzaka tam gdzie śpi. Wielu doświadczonych posiadaczy psów inwestuje w klatkę lub kojec dla pupila. Jeśli i my o tym myślimy, warto zaopatrzyć się w nią odpowiednio wcześniej i przyzwyczajać zwierzę do tego miejsca od małego.
Pies w mieszkaniu i domu
Przestrzeń, w której żyje pies, ma dla niego fundamentalne znaczenie. Dobry opiekun potrafi zadbać o jakość życia pupila, ale pies żyjący w ciasnocie zawsze będzie cierpiał. Nim zdecydujemy się na czworonoga sprawdźmy, czy nasze mieszkanie jest dla niego odpowiednio duże. Spędzi w nim sporo czasu. Właścicielom domów z ogródkiem łatwiej sprostać wymaganiom czworonoga. Szczeniak powinien ostrożnie i pod opieką przewodnika zwiedzać teren wokół domu, nawet gdy jest on ogrodzony. Dobrze utrzymany płot decyduje o bezpieczeństwie również dorosłego zwierzęcia, żyjącego przy domu.
Osoby dysponujące własną parcelą dużo chętniej decydują się na psa, a zwierzęta otoczone otwartą przestrzenią są szczęśliwsze. Nim młodziutki pies zacznie eksplorować tereny wokół domu, należy je dokładnie uprzątnąć. Na podwórku nie powinno być śnieci czy starych sprzętów, które mogą przewrócić się na ciekawskie szczenię. Warto też upewnić się, czy na posesje nie mają wstępu inne zwierzęta, które mogłyby go zaatakować. Adoptując psa, zabezpieczamy podjazd by zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Jeśli nasza działka wokół domu nie jest ogrodzona, pies powinien się po niej poruszać tylko z opiekunem. Warto pamiętać, że biorąc do siebie czworonoga, stajemy się za niego odpowiedzialni również w świetle prawa.
Materiał promocyjny