Interaktywne zabawki dla psa pobudzają inteligencję, uspokajają i rozwijają naturalne instynkty zwierzaka. Pies bawi się nimi samodzielnie i aby otrzymać nagrodę (najczęściej w formie przysmaku), musi wykonać jakieś zadanie. Zabawkę edukacyjną dla psa możesz dobrać ze względu na skalę trudności. Można ją dopasować do wieku, poziomu zaawansowania i potrzeb zwierzaka. Jaka będzie odpowiednia?

Zabawki edukacyjne dla psa – rodzaje

Obecnie na rynku zoologicznym można spotkać wiele rodzajów inteligentnych zabawek edukacyjnych dla psa. Można podzielić je na kilka kategorii: 

  • zabawki wyciszające – to gryzaki z mocnych tworzyw sztucznych. Do ich wnętrza wkłada się mokrą karmę lub smakową pastę. Psy żują i liżą przysmak w celu wydobycia przysmaku. Zabawka dla psa na smakołyki relaksuje i wycisza czworonoga;
  • zabawki pobudzające – najczęściej są to różnego rodzaju kule smakule i inne przedmioty. Ich poruszenie sprawia, że przysmak wypada.
  • zabawki logiczne dla psa – skonstruowane w taki sposób, że zwierzak przed dostaniem się do przysmaku musi nosem poprzesuwać szereg szufladek lub innych elementów. Takie zabawki edukacyjne dla psa pobudzają inteligencję i doskonalą węch. 
Zabawki dla psow Doggy Village Grafika 6

Zabawka interaktywna dla psa – dlaczego warto?

Zabawka edukacyjna dla psa to obowiązkowy element wyposażenia każdego czworonoga. Behawioryści i trenerzy od dawna podkreślają, że szczęśliwy pies to taki, którego potrzeby zostały zrozumiane i zaspokojone. 

Różne rodzaje zabawek interaktywnych zdecydowanie wspierają:

  • myślenie;
  • tropienie;
  • wyciszanie się;
  • zrównoważoną aktywność fizyczną.

Każda z nich powinna być obecna na wszystkich etapach życia psa i dostosowywana do jego aktualnych potrzeb. Dobrze dobrane zabawki będą wsparciem dla opiekuna, a psu zagwarantują rozrywkę i rozwój. 

Zabawka edukacyjna dla psa – czy sprawdzi się w każdym przypadku? 

Często można spotkać się z przekonaniem, że rasy psów dzielą się na mniej i bardziej inteligentne. Oczywiście, predyspozycje intelektualne są dziedziczone i niektóre rasy (ze względu na swój użytkowy charakter) są bardziej przystosowane do skupienia się na zadaniu. Nie oznacza to bynajmniej, że zabawki dla psa na inteligencję są zarezerwowane wyłącznie pracujących owczarków. 

Inteligentne zabawki dla psa to niejedyna opcja

INTERAKTYWNA PILKA NA PRZYSMAKI DLA PSA PRIZE ORB MT7102 11

Każdy pies potrzebuje ruchu, wyciszenia i myślenia. Jeżeli twój zwierzak dobrze reaguje na przysmaki, możesz podarować mu manualną kulę smakulę lub jej bardziej zaawansowaną wersję dostępną w ofercie sklepu  https://doggyvillage.pl/. Taka zabawka interaktywna dla psa zachęci go do ruchu i wypełni potrzebę ścigania, która jest właściwa wielu rasom z myśliwską przeszłością. Jakie jeszcze można wybrać?

  1. Zabawki do lizania i żucia sprawdzą się w nauce odpoczywania. Pozwolą psu zrelaksować się i wyciszyć w sytuacji przyjmowania gości lub w okolicznościach, które mogą stanowić dla niego potencjalne źródło stresu. W tej roli świetnie sprawdzą się naturalne gryzaki. 
  2. Z kolei zabawki dla psa na inteligencję wspierają węch i poprawiają zdolności poznawcze. To bardzo ważne dla zwierzaka każdej rasy i w każdym wieku. Stopień trudności zabawki możesz zawsze dopasować do możliwości zwierzęcia. W nowoczesnej wersji funkcję tę na pewno spełni zabawka Prize Orb. 

Zabawka edukacyjna dla psa – jaką wybrać? 

INTERAKTYWNA ZABAWKA DLA PSA SMART BONE MT7109 10

Wybór zabawki edukacyjnej dla twojego psa powinien być uzależniony od jego potrzeb i predyspozycji. Jeżeli masz problem z nauczeniem go odpoczynku, z pewnością dobrze sprawdzi się jedna z zabawek wyciszających. 

Uciekające kule na przysmaki będą zaś świetnym rozwiązaniem dla psów, które mają problem z podjęciem dodatkowego wysiłku fizycznego. W tej roli sprawdzą się także nowoczesne zabawki, na przykład sterowana smartfonem kość Smart Bone, którą możesz bawić się z psiakiem na odległość. 
Zabawka edukacyjna dla psa będzie dobrym wyborem niezależnie od rasy i wieku zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że żaden pies nie jest zwierzęciem, które poradzi sobie z nią bez wsparcia opiekuna. Interaktywne zabawki z pewnością będą wspierały jego rozwój i urozmaicały codzienną rutynę. Nie zastąpią jednak spacerów i wspólnej pracy z psem, nie powinny więc być traktowane jako ich zamiennik.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.