Powitanie w domu nowego czworonożnego członka rodziny jest sporym wyzwaniem. Pies już od pierwszych dni w nowym domu powinien znać obowiązujące zasady. Początek wspólnego życia to także najlepszy czas, aby rozpocząć naukę podstawowych komend. To bardzo ważne, jeśli chcesz, aby wasza relacja była pełna radości i wzajemnego zrozumienia. Zaniedbanie okresu socjalizacji wiąże się z pojawieniem się różnych niechcianych zachowań. Jeśli nie zajmiesz się odpowiednio swoim psiakiem, później może się okazać, że wasza relacja nie będzie harmonijna. Jeśli chcesz uniknąć gryzienia, niszczenia rzeczy i nieposłuszeństwa, możesz wybrać się na szkolenie psa. Jednym z miejsc, gdzie zwierzak może je przejść, jest przedszkole dla psów. Jakie zajęcia się tam odbywają? Czego nauczy się pupil w kluczowym okresie socjalizacyjnym? Przekonaj się, czytając nasz tekst!
Czym jest przedszkole dla szczeniąt?
Czy wiedziałeś wcześniej, czym jest przedszkole dla szczeniąt? Większość osób kojarzy przedszkole z miejscem, do którego wysyła się dzieci, aby uczyły się funkcjonowania w grupie i samodzielności. W przypadku zwierzaków cel jest podobny. Opiekun czworonoga udaje się na szkolenie razem ze swoim pieskiem i pod okiem doświadczonych behawiorystów i trenerów uczy się współpracy ze zwierzakiem. Oczywiście, nie każdy musi od razu decydować się na odwiedzanie psiego przedszkola. Proces socjalizacji i szkolenie psa może odbywać się także w domu i na wspólnych spacerach. Jednak pamiętaj, że potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat wychowania zwierząt.
Zajęcia w psim przedszkolu
Od którego miesiąca życia można wybrać się ze szczeniakiem na szkolenie? Przedszkola dla psów są odpowiednie zazwyczaj dla czworonogów od drugiego do piątego miesiąca życia. Miej jednak na uwadze, że aby zwierzak mógł wziąć udział w szkoleniu, musi przejść wszystkie szczepienia.
Przedszkole dla psów i jego podstawowe zadania
Na czym polegają zajęcia w psim przedszkolu? Przede wszystkim zwierzaki mają opanować znajomość podstawowych komend, a właściciel ma nauczyć się panowania nad pupilem. Czas socjalizacji jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie wtedy u psa utrwalają się różne zachowania i reakcje na bodźce. Zwierzę powinno oswajać się zarówno z ludźmi, innymi zwierzętami, różnymi przedmiotami, dźwiękami, jak i sytuacjami. Doświadczony trener pokaże ci, w jaki sposób pracować z psem, aby dla każdej ze stron szkolenie było przyjemnością.
Zalety szkoły dla psów
Zorganizowane szkolenia psów pod okiem profesjonalnych trenerów i behawiorystów mają wiele zalet. Twój pupil podczas szkolenia w przedszkolu dla psów nauczy się między innymi:
- koncentrowania uwagi na opiekunie, nawet w sytuacji, gdy obok są inni ludzie lub zwierzęta;
- chodzenia na tak zwanej luźnej smyczy, co znaczy, że nie będzie ciągnął i szarpał podczas spacerów;
- reagowania na podstawowe komendy (np. siad, waruj, daj łapę, chodź, stój, przynieś);
- obcowania z innymi zwierzętami i ludźmi.
Czego w przedszkolu dla psów nauczy się opiekun?
Jeśli udasz się ze zwierzęciem do przedszkola dla psów, będziesz miał okazję nauczyć się, jak bawić się z pupilem, jak go nagradzać, motywować czy reagować na niepożądane zachowania. Warto pamiętać, że czas spędzony z psiakiem na szkoleniu lub zabawie pozwala stworzyć silną i wartościową więź. Jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu, możesz mieć pewność, że twój psi przyjaciel będzie ci wierny, lojalny i obdarzy cię ogromną miłością. Uczestnictwo w takich zajęciach to najlepszy sposób na nauczenie swojego psa posłuszeństwa i zbudowanie wartościowej relacji opartej właśnie na zaufaniu i miłości.
Co powinieneś wziąć na zajęcia grupowe?
Jeśli chcesz udać się ze swoim zwierzakiem do szkoły dla psów, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim sprawdź wytyczne obowiązujące w wybranej przez ciebie szkole. Z pewnością niezbędna będzie książeczka zdrowia potwierdzająca obowiązkowe szczepienia. Powinieneś zabrać ze sobą również obrożę, smycz, zabawkę, a także ulubione smakołyki twojego psiaka. Nie możesz zapomnieć o misce ponieważ, twój pupil musi mieć stały dostęp do wody.
Przedszkole dla psów – jak wybrać najlepsze miejsce?
Świadomość dotycząca wychowania psów wciąż rośnie, co oczywiście jest bardzo pozytywne. Wielu właścicieli, którzy decydują się na zakup szczeniaka z hodowli lub przygarnięcie malucha ze schroniska, wie, jak ważny jest proces socjalizacji i odpowiednie wychowanie już od pierwszych tygodni życia. Wybierając szkołę dla psów, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Jak sprawdzić, czy miejsce, które oferuje takie zajęcia, okaże się odpowiednie? Na co opiekunowie psów powinni zwracać szczególną uwagę w kontekście zajęć psiego przedszkola? Warto poznać cechy dobrego przedszkola dla psów:
- Zajęcia powinny odbywać się w małych grupach. Jedynie wtedy trener jest w stanie poświęcić wszystkim wystarczająco dużo czasu. Pamiętaj, że na zajęcia przychodzicie po to, aby wiele się nauczyć, a nie by tylko miło spędzić czas. Chaos zdecydowanie nie sprzyja szkoleniu.
- Trener powinien być specjalistą w swojej dziedzinie. Musi umieć panować nad zwierzakami, również tymi nieco agresywnymi i konfliktowymi. Jak przekonać się o jego kompetencjach? Najlepiej porozmawiać z nim osobiście, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć.
- W zajęciach powinny uczestniczyć szczeniaczki różnych ras i wielkości. Na tym właśnie polega socjalizacja. Pies ma poznawać różne zwierzaki i uczyć się obcowania z nimi.
Co jeszcze sprawdzić, zanim wybierzesz przedszkole dla psów?
Musisz się także przekonać, czy twój psiak będzie bezpieczny podczas zajęć. Teren obiektu powinien być dobrze zabezpieczony przed ewentualną ucieczką. Sposobem na weryfikację miejsca jest również zapoznanie się z opiniami innych uczestników zajęć. Co jeszcze warto zrobić? Możesz porównać oferty kilku szkół i wybrać, tę, która wydaje ci się najlepsza. Zastanów się również nad tym, czego właściwie oczekujesz po takim szkoleniu. Wybierz ofertę szkoły, która odpowiada na twoje potrzeby i cieszy się dobrą opinią.
Jeśli chcesz przywitać w swoim domu nowego zwierzaka, koniecznie powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim wybierz sprawdzoną hodowlę, a jeśli planujesz przygarnąć psa ze schroniska, porozmawiaj wcześnie z behawiorystą. Psy, które przez jakiś czas żyły w schronisku, mogą mieć znacznie więcej problemów behawioralnych, z którymi będziecie musieli sobie wspólnie poradzić.
Rozpoczęcie szkolenia w specjalnym przedszkolu dla psów jest świetnym rozwiązaniem, więc jeśli masz taką możliwość, to nie zastanawiaj się i skorzystaj z pomocy doświadczonych osób, które świetnie znają się na swojej pracy i potrafią przekazywać wiedzę. Na takich szkoleniach będziesz się świetnie bawił z pupilem i umacniał waszą więź, a przede wszystkim zapewnisz mu dawkę nauki podstawowych komend i sprawisz, że pupil stanie się posłuszny. To droga do harmonijnego rozwoju twojego psa.