Jeśli twój pies znaczy teren w domu, oznacza to, że albo nie jest w odpowiedni sposób nauczony czystości, albo istnieje głębsza przyczyna takiego zachowania, np. behawioralna lub zdrowotna. Nie bagatelizuj problemu, bo tylko będzie się pogłębiał. Nie karć też psa, gdy znajdziesz w domu „niespodziankę” w postaci moczu czy odchodów.
Jakie są przyczyny takiego zachowania? Co zrobić, aby je wyeliminować? Sprawdź koniecznie już teraz!
Pies znaczy teren w domu – jakie są przyczyny?
Przede wszystkim musisz spróbować odróżnić, czy pies znaczy teren w domu, czy też po prostu potrzebuje wypróżnienia się, bo nie mógł już dłużej czekać. Jakie są najczęstsze przyczyny przykrej niespodzianki w postaci plamy moczu w domu? Oto kilka z nich.
Zaległości w kwestii nauki czystości
Pupil sam z siebie nie nauczy się tego, że nie może załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w domu, musisz mu w tym pomóc. Najczęściej jest tak, że czworonogi nie wypróżniają się w gnieździe i jego najbliższej okolicy.
W domu owym gniazdem jest psie legowisko, ale już kanapa, dywan czy miejsce pod stołem mogą wydawać się psu bardzo dobrą przestrzenią do wykonania wiadomej czynności. Problem z zachowaniem czystości miewają nie tylko szczeniaki, ale też psy dorosłe, np. schroniskowe, które nie były uczone pożądanych zachowań.
Zbyt długie przerwy między spacerami
Dotyczy to przede wszystkim szczeniąt, z którymi trzeba wychodzić zdecydowanie najczęściej. Pamiętaj jednak o tym, że nawet zdrowy, dorosły pies, który wie o tym, że wypróżnianie dozwolone jest wyłącznie na zewnątrz, może w końcu nie wytrzymać, jeśli przez wiele godzin nie zostanie wyprowadzony.
Choroba
Jeśli pies znaczy teren w domu od niedawna, choć do tej pory zachowywał się prawidłowo, jedną z możliwych przyczyn są m.in. choroby układu moczowego. Jeśli dodatkowo obserwujesz inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się z psem do lekarza weterynarii i w razie konieczności podejmij niezbędne leczenie.
Stres, lęk separacyjny
Oddawanie moczu wiąże się z pewnym rodzajem ulgi. Pies znaczy teren w domu, jeśli z różnych przyczyn żyje w ciągłym stresie, ponieważ wypróżnienie przynosi mu chwilową poprawę nastroju.
Ekscytacja, radość
Niektóre psy emocjonują się tak bardzo, np. na widok wracającego do domu właściciela czy wizytę gości, że „zapominają się” podczas powitania.
Karcenie psa w chwili, gdy „przyłapiesz go na gorącym uczynku” nie rozwiąże problemu, a może go jedynie pogłębić, o czym szerzej poniżej. Jeśli zauważasz, że pies znaczy teren w domu, spróbuj dotrzeć do jego przyczyny. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym.
Pies sika w domu – dlaczego nie warto go karać?
Karcenie tak naprawdę nie przynosi żadnego efektu wychowawczego, bo nie daje psu informacji o tym, czego właściciel od niego oczekuje. Poza tym, jeśli skarcisz psa za to, że oddał mocz w domu, może on skojarzyć, że jest źle traktowany za to, że… robi to przy tobie.
Efekt będzie taki, że nadal będzie to robił, ale np. chowając się za kanapę. Co więcej, w skrajnych przypadkach, może dojść do tego, że kiedy wyjdziesz z psem, nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz, będąc na smyczy, bo będzie się bał skarcenia. Kiedy natomiast wróci do domu, zrobi to w ustronnym miejscu.
Pies oddaje mocz w domu – co zrobić?
Jeśli masz szczeniaka, który jeszcze nie odbył treningu czystości, musisz uzbroić się w cierpliwość, wykazać się spokojem i empatią, bo wpadki zapewne was nie ominą. Koniecznie zapewnij psu możliwość częstego wyjścia na choćby krótki spacer. Wyjdź z nim obowiązkowo po posiłku, zabawie (jeśli się mocno „nakręci”, z pewnością się zesika), zaraz po drzemce.
Nagradzaj malucha za to, że wypróżnia się na zewnątrz. Szybko skojarzy wówczas, że jest to zachowanie przez ciebie pożądane. Jeżeli już zdarzy się wypadek w domu, nie reaguj, nie karć psa, nie krzycz na niego, nie tłumacz, że nie może tego robić. Kiedy odejdzie z „miejsca zbrodni”, spokojnie posprzątaj.
Twój dorosły pies znaczy teren w domu, choć do tej pory nie miewał tego typu wpadek? Koniecznie przyjrzyj się bliżej jego zachowaniu.
Możliwe, że przyczyna tkwi w jego psychice (np. stres, uraz, lęk separacyjny etc.) lub w chorobach różnego rodzaju, jak np. schorzenia układu moczowego. Gdy wykluczysz te ostatnie, a zachowanie nie minie lub wręcz będzie się nasilać, zgłoś się do behawiorysty.
Maty i podkłady – czy warto je stosować?
Maty i podkłady to często bardzo przydatne akcesoria. Szczególnie świetnie sprawdzają się np. w przypadku psów po operacjach, chorych, starszych, które nie mogą chodzić. Wielu psich opiekunów sięga po nie także wówczas, gdy w domu pojawia się szczeniak.
Jeśli chcesz, możesz z nich korzystać, ale musisz mieć świadomość, że ich stosowanie może opóźnić naukę czystości. Dlaczego? Ponieważ, pomimo tego, że pies będzie wypróżniał się w jednym miejscu, wyłącznie na matę, nadal jednak będzie to robić w domu, a nie na zewnątrz.
Jeśli twój pies znaczy teren w domu, nie możesz tego zachowania zbagatelizować. Nie denerwuj się, ale spróbuj dotrzeć do przyczyny. Tak naprawdę tylko jej odnalezienie i zrozumienie może doprowadzić do rozwiązania problemu. Nigdy więc nie karć psa, zachowaj spokój i jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć samodzielne działanie, skontaktuj się ze specjalistą.