Według wielu osób nie jest łatwo oduczyć dorosłego psa sikania w domu. W rzeczywistości proces ten nie różni się bardzo od procesu uczenia czystości szczeniaka. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, dlaczego pies ze schroniska sika w domu. W ten sposób o wiele łatwiej będzie ci zrozumieć jego zachowanie, a także wprowadzić odpowiedni trening czystości.

Dorosły pies ze schroniska sika w domu – przyczyny zachowania

Można wyróżnić kilka podstawowych przyczyn, z powodu których pies ze schroniska sika w domu. Na wstępie musisz uświadomić sobie, że powinieneś nauczyć psa czystości, bo on sam z siebie nie wie, gdzie powinien się załatwić. Mając nowego psa w domu, zaplanuj sobie czas na taki trening, podczas którego będziesz uczyć psa prawidłowego zachowania. Możesz ten okres spożytkować też na inne ćwiczenia, aby czworonóg umiał zostawać w domu czy wychodzić na spacery na smyczy.

Lęk i niepewność

Jeśli pies ze schroniska załatwia się w domu tak, aby nikt z domowników tego nie widział – na przykład w kątach czy w trudno dostępnych miejscach – przyczynami mogą być lęk i stres. Dorosły pies w nowym domu nie czuje się od razu komfortowo. Średnio potrzebuje ok. 3 miesięcy, aby zaaklimatyzować się w środowisku na dobre. Jeśli widzisz, że pies ze schroniska sika w domu poza twoim zasięgiem albo gdy sie do niego nagle zbliżysz lub podniesiesz głos, taka przyczyna zachowania jest bardzo prawdopodobna.

Z tego samego powodu bardzo ważne jest twoje zachowanie, gdy pies załatwi się w domu. Nigdy nie krzycz i nie stosuj metod awersyjnych. Przyniosą one skutek odwrotny od zamierzonego.

Złe doświadczenia

Nawet dorosły pies może mieć złe doświadczenia związane z wyprowadzaniem na spacery. Zdarza się, że napawa on psiaka takim lękiem, że nie jest on w stanie sikać na dworze. Wstrzymuje potrzeby, a potem załatwia się w domu, bo tam czuje się bezpieczniej. W takiej sytuacji musisz pamiętać, że to, jak pies czuje się na spacerze, wynika z jego doświadczeń. Staraj się nie zabierać go w miejsca, w których są liczne bodźce, hałasy i natarczywi ludzie czy psy. Aby nauczyć psa załatwiania się na dworze, musisz go najpierw nagradzać za samo spacerowanie. W ten sposób pozytywnie skojarzy wyjścia.

Brak treningu czystości

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, istnieje spora szansa, że dorosły pies ze schroniska sika w domu, bo nie został nauczony innego zachowania. Jeśli pies do tej pory załatwiał się w kojcu, a wcześniej nie mieszkał w domu, może po prostu nie wiedzieć, jakie masz oczekiwania. W takiej sytuacji wyprowadzaj psa i przeprowadź taki trening czystości w domu, jak w przypadku szczeniaka.

Lęk separacyjny

Jeśli twój pies ze schroniska sika w domu tylko w trakcie twojej nieobecności, prawdopodobnie w grę wchodzi lęk separacyjny. Jest to zaburzenie behawioralne, które powoduje, że pies bardzo stresuje się, gdy opiekun wychodzi – czasem nawet na kilka minut. W efekcie zwierzę może niszczyć przedmioty, wyć, a także załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu. Rozwiązaniem jest niekoniecznie nauczenie czystości psa, a rozwiązanie problemu lęku.

Choroba lub podeszły wiek

Twój psi towarzysz może cierpieć na rozmaite choroby, np. problemy z pęcherzem. Jeśli pies ze schroniska sika w domu, w pierwszej kolejności odwiedź lekarza weterynarii, aby sprawdził jego stan zdrowia. Z kolei starsze psy, zwłaszcza po kastracji, mogą mieć po prostu kłopoty ze zwieraczami i nie kontrolować oddawania moczu. Na tę sytuację trudno cokolwiek poradzić, choć istnieją farmakologiczne metody, które mogą zmniejszyć uciążliwość problemu.

Szczenię załatwia się w domu – nauka czystości szczeniaka

Żaden pies nie rodzi się z wiedzą o tym, że nie może załatwić się w domu. Zachowanie swojego szczeniaka możesz porównać do zachowania niemowlęcia. Musisz najpierw nauczyć psa, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby, a gdzie nie jest to mile widziane. Wiele osób decyduje się nauczyć psa sikać na matę, co jest rozwiązaniem niezbędnym, jeśli szczenię chorowało albo nie ma szczepień, a ty nie masz swojego ogródka. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć tak, że pies załatwia się w domu właśnie z powodu przyzwyczajenia do maty. Zastanów sie, czy nie lepiej adoptować szczenię przynajmniej po pierwszych szczepieniach.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie krzycz na psa i nie zachowuj się wobec niego agresywnie, bo nasili to niepożądane zachowania. Uniemożliwi też trening czystości na dworze, bo pies będzie bał się załatwiać w twojej obecności. Gdy zdarzy się wpadka, posprzątaj odchody bez słowa. Nie wciskaj w nie nosa psa i nie krzycz. Następnie wyjdź na spacer i pochwal psa za załatwienie się poza domem. W ten sposób zdrowe zwierzę szybko pojmie, jakie są twoje oczekiwania.

Jeśli pies ze schroniska sika w domu, a ty chcesz go tego oduczyć, musisz wygospodarować odpowiednio dużo czasu. Wychodź z psem przynajmniej kilka razy dziennie. Stopniowo eliminuj liczbę spacerów, zostawiając tylko te trzy, na które i tak będziesz wychodzić. W przypadku szczeniąt, psów przewlekle chorych czy starszych częstotliwość spacerów powinna być większa. Pamiętaj, żeby zawsze mieć ze sobą smakołyki i nie szczędzić pochwał, gdy pies załatwi się na dworze.

Jeśli pies ze schroniska sika w domu, możesz go tego oduczyć. Potrzebujesz jednak wiele cierpliwości i konsekwencji. Pamiętaj – zwierzę nigdy nie robi ci nie złość! Takie emocje są mu całkowicie obce.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.