Pies domowy (Canis familiaris) został towarzyszem człowieka w okresie od 12 do 17 tysięcy lat temu. Pomimo całych wieków wspólnego życia czasami jeszcze ciągle nie potrafimy się porozumieć. Mowa psa nie jest wcale trudna do zrozumienia, trzeba jednak znać najważniejsze klucze do jej interpretacji. W poniższym artykule znajdziesz kilka głównych założeń, które pozwolą ci zrozumieć swojego zwierzaka.
Mowa psa – sygnały uspokajające
Znajomość sygnałów uspokajających psa jest kluczem do dobrego życia z czworonogiem. Popularne CS-y (calming signals) zostały wyszczególnione przez Turid Rugaas, norweską trenerkę psów. To mowa ciała psa, która ma przekazać innym osobnikom (nie tylko własnego gatunku), że zwierzak nie ma złych zamiarów. Używając konkretnych sygnałów, psiak chce uspokoić innego osobnika, samego siebie i uniknąć konfliktu. Mowa tu o takiej mowie psa, jak:
- odwracanie głowy;
- ziewanie;
- podchodzenie po łuku;
- oblizywanie nosa;
- siadanie i poruszanie się powoli;
- merdanie ogonem;
- mruganie;
- odwracanie się;
- podnoszenie łapy, ukłony
- znaczenie terenu.
Warto nauczyć się poprawnie odczytywać te sygnały, ponieważ w ten sposób można najskuteczniej uniknąć nieporozumień w relacji człowiek-pies.
Mowa psa – sygnały agresywne
Psy są zwierzętami społecznymi, które żyją wśród ludzi i innych zwierząt. To właśnie z tego powodu zachowania agresywne są naturalnym elementem ich życia. Już na początku warto uświadomić sobie, że zwierzę ma prawo do wysyłania sygnałów odstraszających – to również mowa psa. Są to zachowania takie jak:
- warczenie;
- ekspozycja uzębienia;
- najeżenie sierści;
- patrzenie prosto w oczy;
- napięte mięśnie.
To sygnały, które wysyła pies, aby dać znać, że jego granice zostały przekroczone. W momencie, kiedy zwierzak czuje się zagrożony, coś go boli lub po prostu nie ma ochoty na kontakt z innym psem może się do nich uciec.
Oczywiście większości osób nie podoba się to, że ich pupil warczy na dziecko, inne zwierzę lub nawet na nich samych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to naturalne zachowanie, do którego pies ma prawo. Zdrowe i stabilne zwierzę nie zaatakuje, jeżeli nie zostanie do tego zmuszone. Jeżeli nauczysz się odczytywać te sygnały, lepiej zrozumiesz mowę psa.
Czy pies wstydzi się, kiedy zrobi coś złego?
Na pewno kojarzysz to specyficzne zachowanie psa, który zrobił coś złego. W internecie roi się od filmików, na których pies, który pogryzł meble lub załatwił się w domu, na widok właściciela czołga się, wije po podłodze i piszczy. Najczęściej odczytujemy to jako wstyd lub poczucie winy. Nic bardziej mylnego. „Przyłapany” pies, który zachowuje się w ten sposób, wcale cię nie przeprasza. Takie psie zachowanie świadczy o stresie i lęku, a w tym nie ma przecież nic zabawnego. Jeżeli byłeś świadkiem takiego zachowania u swojego zwierzęcia, dobrym pomysłem będzie rozważenie spotkania ze szkoleniowcem.
Mowa psa to nie tylko szczekanie. Większość tego, co chce nam przekazać zwierzak, zawiera się w mowie jego ciała. Wbrew pozorom zrozumienie psiej mowy ciała wcale nie jest takie proste. Ciągle jeszcze pokutuje wiele mitów i uprzedzeń, które wynikają z nieznajomości psiego języka i nadmiernego porównywania zachowań zwierzęcia do zasad, które obowiązuje w ludzkim świecie.