Dla większości opiekunów lękliwy pies ze schroniska to twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony emocje ludzkie działają tak, że wielu opiekunów współczuje psu i chce dla niego jak najlepiej. Z drugiej pojawia się brak zrozumienia dla zachowania psa i tego, że zwierzak nie jest na swój sposób wdzięczny za ratunek, który zaoferował mu człowiek. Aby pomóc pupilowi, który się boi, musisz najpierw wiedzieć, z czego wynika jego nastawienie. O tym przeczytasz w artykule.
Lękliwy pies ze schroniska – jak go rozpoznać?
Dużym problemem w rozpoznaniu takiego psiaka przed adopcją jest to, że w warunkach schroniskowych większość psów wykazuje objawy stresu i strachu. Oczywiście u niektórych są one bardziej widoczne albo poważniejsze. Jednak trudno jest stwierdzić, jak bardzo jest lękliwy pies ze schroniska, póki nie przyzwyczai się on nieco do nowych warunków. Co może świadczyć o tym, że trafiłeś na takiego psa, który bardzo się boi? Przede wszystkim:
- niechęć do wchodzenia w interakcje z człowiekiem;
- oddawanie moczu i kału na widok człowieka albo w sytuacji, gdy ten nagle podejdzie do psa;
- chowanie się w bezpiecznym miejscu;
- zamieranie w trakcie głaskania;
- drżenie ciała w każdej nowej dla psa sytuacji;
- piszczenie, wokalizowanie;
- niszczenie przedmiotów;
- niechęć do jedzenia i picia pomimo dobrej kondycji zdrowotnej, zwłaszcza gdy obok jest człowiek;
- niechęć do zabawy z człowiekiem;
- agresja lękowa.
Wielu osobom wydaje się, że lęk u psa wyklucza jakiekolwiek agresywne zachowanie. Warto wiedzieć, że agresja lękowa może rozwinąć się u niektórych psów, zwłaszcza tych po doznanej traumie.
Pies po przejściach – z czego wynika jego zachowanie?
Lękliwy pies ze schroniska zazwyczaj ma za sobą gwałtowne, negatywne doświadczenia. Często nie doświadczył w większym stopniu socjalizacji. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt trzymanych np. w zamkniętych pomieszczeniach, kojcach, na łańcuchach. W efekcie pies może reagować nieadekwatnie do sytuacji, bo nie jest nauczony żadnej innej reakcji. Lęk, co warto przypomnieć, nie jest indukowany czynnikami zewnętrznymi, a raczej doświadczeniami. To znacznie utrudnia jego leczenie, ale również sprawia, że zwierzęciu trudno jest nad nim zapanować. W efekcie, aby odbudować zaufanie do człowieka, trzeba poświęcić zwierzakowi wiele tygodni przemyślanego szkolenia.
Adopcja psa ze schroniska – jak się przygotować na zwierzę po przejściach?
Musisz brać pod uwagę, że pies wzięty ze schroniska przez pierwsze tygodnie będzie żył w stresie. Warunki domowe, choćby wiele razy lepsze od schroniskowych, będą powodować u niego strach. Lękliwy pies ze schroniska może nie chcieć podejmować smakołyków z ręki, wpadać w konflikty z innym psem, a także w ogóle nie nawiązywać kontaktu z nowym opiekunem. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli dasz mu święty spokój. Niech twój psi towarzysz spokojnie obejrzy nowy dom i pozna swoje legowisko czy miejsce, w którym stoją miski. To w połączeniu z twoim spokojem i rutyną codziennego dnia zbuduje w nim poczucie bezpieczeństwa. A co dalej?
Większość psów przebywających w schroniskach ma złe doświadczenia z ludźmi. Musisz więc dać psu pozytywny przykład i skojarzyć mu się z czymś dobrym. Krótko mówiąc – złe skojarzenia zastąpić tymi przyjemnymi dla zwierzęcia. Jeśli pies będzie miał jasne zasady od początku, kiedy z tobą zamieszka, będzie czuł się bezpiecznie. Staraj się nie zmieniać reguł, bo jakakolwiek zmiana wprowadza zamęt w psim życiu.
Jak przekonać lękliwego psa ze schroniska do człowieka?
Zanim zaczniesz uczyć psa podstaw posłuszeństwa, musisz zasłużyć na jego zaufanie.
- Praca powinna opierać się początkowo na nienachalnym zachęcaniu psa do kontaktu z człowiekiem. Możesz np. przygotować smaczki i podrzucać je psu, siedząc do niego bokiem. W ten sposób czworonóg nie czuje się postawiony w konfrontacji do ciebie, a jednocześnie kojarzy cię z czymś pozytywnym.
- Nie krzycz na przygarniętego psa. Praca ze zwierzęciem musi być dla niego przyjazna.
- Wspólne spędzanie czasu na początku nie oznacza wcale, że musicie się aktywnie bawić. Do budowania więzi często wystarczy twoja spokojna obecność.
Pamiętaj przy tym, że pewnym wyzwaniem w trakcie pierwszych dni mogą okazać się spacery. Lękliwy pies ze schroniska, szczególnie bity w przeszłości, może bać się smyczy i nowej sytuacji, zwłaszcza gdy nagle mieszka w centrum miasta. Daj mu czas, aby poczuł się pewniej i bezpieczniej. Nie naciskaj na długie spacery, tylko na początku pozwól psu na dłuższej smyczy eksplorować otoczenie.
Lękliwy pies ze schroniska często ma za sobą traumatyczne doświadczenia. W przypadku zwierząt adoptowanych ze schroniska nierzadko potrzebna jest pomoc specjalistów, m.in. behawiorysty czy lekarza weterynarii. Ten ostatni dobierze odpowiednie leki, jeśli poziom lęku u psa nie pozwala mu normalnie funkcjonować.