Dla większości opiekunów lękliwy pies ze schroniska to twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony emocje ludzkie działają tak, że wielu opiekunów współczuje psu i chce dla niego jak najlepiej. Z drugiej pojawia się brak zrozumienia dla zachowania psa i tego, że zwierzak nie jest na swój sposób wdzięczny za ratunek, który zaoferował mu człowiek. Aby pomóc pupilowi, który się boi, musisz najpierw wiedzieć, z czego wynika jego nastawienie. O tym przeczytasz w artykule.

Lękliwy pies ze schroniska – jak go rozpoznać?

Dużym problemem w rozpoznaniu takiego psiaka przed adopcją jest to, że w warunkach schroniskowych większość psów wykazuje objawy stresu i strachu. Oczywiście u niektórych są one bardziej widoczne albo poważniejsze. Jednak trudno jest stwierdzić, jak bardzo jest lękliwy pies ze schroniska, póki nie przyzwyczai się on nieco do nowych warunków. Co może świadczyć o tym, że trafiłeś na takiego psa, który bardzo się boi? Przede wszystkim:

 • niechęć do wchodzenia w interakcje z człowiekiem;
 • oddawanie moczu i kału na widok człowieka albo w sytuacji, gdy ten nagle podejdzie do psa;
 • chowanie się w bezpiecznym miejscu;
 • zamieranie w trakcie głaskania;
 • drżenie ciała w każdej nowej dla psa sytuacji;
 • piszczenie, wokalizowanie;
 • niszczenie przedmiotów;
 • niechęć do jedzenia i picia pomimo dobrej kondycji zdrowotnej, zwłaszcza gdy obok jest człowiek;
 • niechęć do zabawy z człowiekiem;
 • agresja lękowa.

Wielu osobom wydaje się, że lęk u psa wyklucza jakiekolwiek agresywne zachowanie. Warto wiedzieć, że agresja lękowa może rozwinąć się u niektórych psów, zwłaszcza tych po doznanej traumie.

Pies po przejściach – z czego wynika jego zachowanie?

Lękliwy pies ze schroniska zazwyczaj ma za sobą gwałtowne, negatywne doświadczenia. Często nie doświadczył w większym stopniu socjalizacji. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt trzymanych np. w zamkniętych pomieszczeniach, kojcach, na łańcuchach. W efekcie pies może reagować nieadekwatnie do sytuacji, bo nie jest nauczony żadnej innej reakcji. Lęk, co warto przypomnieć, nie jest indukowany czynnikami zewnętrznymi, a raczej doświadczeniami. To znacznie utrudnia jego leczenie, ale również sprawia, że zwierzęciu trudno jest nad nim zapanować. W efekcie, aby odbudować zaufanie do człowieka, trzeba poświęcić zwierzakowi wiele tygodni przemyślanego szkolenia.

Adopcja psa ze schroniska – jak się przygotować na zwierzę po przejściach?

Musisz brać pod uwagę, że pies wzięty ze schroniska przez pierwsze tygodnie będzie żył w stresie. Warunki domowe, choćby wiele razy lepsze od schroniskowych, będą powodować u niego strach. Lękliwy pies ze schroniska może nie chcieć podejmować smakołyków z ręki, wpadać w konflikty z innym psem, a także w ogóle nie nawiązywać kontaktu z nowym opiekunem. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli dasz mu święty spokój. Niech twój psi towarzysz spokojnie obejrzy nowy dom i pozna swoje legowisko czy miejsce, w którym stoją miski. To w połączeniu z twoim spokojem i rutyną codziennego dnia zbuduje w nim poczucie bezpieczeństwa. A co dalej?

Większość psów przebywających w schroniskach ma złe doświadczenia z ludźmi. Musisz więc dać psu pozytywny przykład i skojarzyć mu się z czymś dobrym. Krótko mówiąc – złe skojarzenia zastąpić tymi przyjemnymi dla zwierzęcia. Jeśli pies będzie miał jasne zasady od początku, kiedy z tobą zamieszka, będzie czuł się bezpiecznie. Staraj się nie zmieniać reguł, bo jakakolwiek zmiana wprowadza zamęt w psim życiu.

Jak przekonać lękliwego psa ze schroniska do człowieka?

Zanim zaczniesz uczyć psa podstaw posłuszeństwa, musisz zasłużyć na jego zaufanie.

 1. Praca powinna opierać się początkowo na nienachalnym zachęcaniu psa do kontaktu z człowiekiem. Możesz np. przygotować smaczki i podrzucać je psu, siedząc do niego bokiem. W ten sposób czworonóg nie czuje się postawiony w konfrontacji do ciebie, a jednocześnie kojarzy cię z czymś pozytywnym.
 2. Nie krzycz na przygarniętego psa. Praca ze zwierzęciem musi być dla niego przyjazna.
 3. Wspólne spędzanie czasu na początku nie oznacza wcale, że musicie się aktywnie bawić. Do budowania więzi często wystarczy twoja spokojna obecność.

Pamiętaj przy tym, że pewnym wyzwaniem w trakcie pierwszych dni mogą okazać się spacery. Lękliwy pies ze schroniska, szczególnie bity w przeszłości, może bać się smyczy i nowej sytuacji, zwłaszcza gdy nagle mieszka w centrum miasta. Daj mu czas, aby poczuł się pewniej i bezpieczniej. Nie naciskaj na długie spacery, tylko na początku pozwól psu na dłuższej smyczy eksplorować otoczenie.

Lękliwy pies ze schroniska często ma za sobą traumatyczne doświadczenia. W przypadku zwierząt adoptowanych ze schroniska nierzadko potrzebna jest pomoc specjalistów, m.in. behawiorysty czy lekarza weterynarii. Ten ostatni dobierze odpowiednie leki, jeśli poziom lęku u psa nie pozwala mu normalnie funkcjonować.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.