Sypialnia to ważna przestrzeń w domu, w której wypoczywasz i nabierasz sił na kolejny dzień pracy. Dlatego tak ważne jest, aby była ona miejscem komfortowym, w którym chętnie przebywasz. Bywa to trudne, gdy łóżko jest nagminnie zajmowane przez psa, a ślady jego obecności, takie jak ślina i sierść, widoczne są na całej pościeli. W przypadku wielu opiekunów i tak jest to „najmniejszy” problem, ponieważ próby ściągnięcia psa z łóżka kończą się warczeniem i kłapaniem zębami. Nie wiesz, jak oduczyć psa spania w łóżku? Dowiedz się, dlaczego psy lubią leżeć w łóżku i sprawdź, co zaoferować w zamian!

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Najpierw poznaj przyczynę!

Wielu właścicieli psów nie ma świadomości, że niejednokrotnie sami tworzą problem. Kiedy pies jest uroczym szczenięciem, które piszczy i domaga się uwagi, zabierają pupila do łóżka, by ten czuł się bezpiecznie. Zdarza się, że powód jest bardziej prozaiczny. Gdy człowiek musi wstać do pracy o 5 rano, nie ma czasu i ochoty, by pół nocy wysłuchiwać psiego skomlenia, zaprasza pupila do siebie. Przygarnięcie psiaka i otulenie kołdrą od razu go uspokaja… Z czasem jednak pies rośnie, a jego zachowanie bywa coraz bardziej uciążliwe. Wśród przyczyn zamiłowania psa do łóżka opiekuna należy wymienić:

  • nieświadome postępowanie człowieka – nawet jeśli pies, jak w powyższym przykładzie, nie był notorycznie przygarniany do łóżka w okresie szczenięcym, zdarza się, że właściciele pozwalają swoim psom wchodzić na łóżko okazjonalnie, gdy akurat mają świetny humor i ochotę na przytulanie z pupilem. Pies nie rozumie, że dzisiaj może wejść, jutro niekoniecznie, ale w przyszłą niedzielę ponownie dostanie przyzwolenie. Skoro raz otrzymał zaproszenie i było miło, dlaczego ma nie dążyć do powtórzenia tej przyjemności? Zasady muszą być przejrzyste i nie mogą ulegać zmianie w zależności od nastroju opiekuna. Konsekwencja to podstawa, niezależnie jaką metodę tego, jak oduczyć psa spania w łóżku zastosujesz;
  • poczucie bliskości i bezpieczeństwa – ta kwestia wiąże się z atawizmem, czyli zachowaniem charakterystycznym dla przodków psa. Dzikie psy żyły (i w niektórych obszarach świata żyją nadal) w stadach, bo to zapewniało większe bezpieczeństwo i prawdopodobieństwo przetrwania niż życie w odosobnieniu. Przebywanie w grupie dotyczyło nie tylko np. polowania, ale także snu. Co więcej, najlepszym miejscem na sen jest właśnie to na podwyższeniu, z którego można obserwować otoczenie. Pies utulony w ramionach ukochanego człowieka, leżący na wysokim łóżku, czuje się znacznie bezpieczniej niż zmuszony do spania na podłodze;
  • tęsknota za właścicielem – ten punkt także związany jest poniekąd z poczuciem bliskości i bezpieczeństwa. Pies, który wskakuje do łóżka podczas twojej nieobecności, nie robi tego złośliwie i nie korzysta z okazji z premedytacją. Łóżko to miejsce, które silnie naznaczone jest zapachem właściciela. Kiedy nie ma go w domu, ów zapach działa na psa zdecydowanie uspokajająco;
  • brak własnego legowiska lub niewygodne legowisko dla psa – jak się okazuje, nie każdy pies ma własne legowisko. Brak wygodnego miejsca do spania może więc „rekompensować” sobie wylegiwaniem się w łóżku. Wiele psów posiada też legowiska niedostosowane do ich potrzeb, np. za twarde czy za małe. Dobre posłanie dla psa to takie, na którym może się swobodnie wyciągnąć. Jeśli, chcąc w całości zmieścić się na nim, musi zwijać się w kłębek, oznacza to, że nie jest ono odpowiednie. Poza tym, nawet jeśli „psie łóżeczko” spełnia wszelkie normy, może znajdować się w miejscu, które psu z jakiegoś powodu nie odpowiada.

Jak widzisz, zamiłowanie psa do spania w łóżku to zagadnienie złożone. Jeśli jest to dla ciebie zachowanie uciążliwe i chcesz go oduczyć, skup się nie na karceniu psa czy konsekwentnym mówieniu „nie”, ale przede wszystkim na realizacji psich potrzeb. Jak to zrobić? Czytaj poniżej!

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Poznaj sprawdzone sposoby

Zanim podejmiesz jakikolwiek działania, musisz dobrze przemyśleć, co chcesz osiągnąć. Ustalonych zasad musi przestrzegać cała rodzina! Jeśli uznasz, że pies w ogóle nie może wchodzić na łóżko, żaden z jej członków nie może się „wyłamać” i zaprosić psa w chwili słabości. Pies z pewnością z takiego zaproszenia skorzysta. Możesz też ustalić wspólnie z domownikami, że uczycie czworonoga wchodzić na łóżko i schodzić z niego na wyraźną komendę. Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć psa spania w łóżku, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • nie karć psa – karcenie, bez względu na okoliczności, tak naprawdę nie przynosi efektów, ponieważ nie niesie za sobą informacji o tym, jakiego zachowania oczekujesz od psa! Jest to wyłącznie objaw frustracji i bezsilności właściciela. Co więcej, karcąc pupila, ryzykujesz utratę jego zaufania i pogorszenie relacji;
  • zwróć uwagę na legowisko – dobrym pomysłem może okazać się zakup legowiska na podwyższeniu, na którym pies będzie czuł się bezpieczniej. Sprawdź, czy jest ono odpowiednio duże i czy leży we właściwym miejscu. Możesz położyć je przy twoim łóżku, by w nocy pies czuł twoją obecność, pomimo tego, że będzie spał na własnym posłaniu. Przekonaj psa do jego „łóżeczka”, np. naprowadzając go na nie smakołykiem (możesz wyćwiczyć w ten sposób komendę „na miejsce”). Nigdy nie odsyłaj psa na legowisko w ramach kary! Powinno ono budzić w nim wyłącznie dobre skojarzenia i być atrakcyjniejsze od twojego łóżka;
  • naucz psa komend „wejdź” i „zejdź” – lub jakichkolwiek innych, które jednak będą oznaczać te konkretne zachowania. To znacznie lepsze rozwiązanie niż ściąganie psa siłą z łóżka i narażanie się na pogryzienie. Do nauki możesz wykorzystać np. niewielki koc. Nałóż go na łóżko i naprowadź na nie psa smakołykiem. Po kilku powtórzeniach, gdy pies zacznie wskakiwać na łóżko, powiedz „wejdź”. Następnie wyrzuć przysmak na podłogę i w chwili, gdy pupil będzie zeskakiwał z łóżka, powiedz „zejdź”. Powtarzaj wielokrotnie. Za każdym razem, zanim zachęcisz psa do wskoczenia na łóżko, nakładaj koc, by pupil skojarzył, że dopiero jego pojawienie się oznacza zielone światło.

Podczas ćwiczeń ważna jest konsekwencja. Pamiętaj o nagradzaniu psa smakołykami, np. gryzakami, i pochwałach za pożądane zachowanie.

Podsumowanie

Wiesz już, jak oduczyć psa spania w łóżku. Pamiętaj o tym, że wyłącznie od ciebie zależy, czy pies będzie spał z tobą, czy na swoim legowisku. Jeśli uwielbiasz wspólne spanie z psem, to twoja decyzja, która też ma wiele zalet! Gdy natomiast uznasz, że pies w łóżku to kiepski pomysł, zastosuj powyższe porady. Pies musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, co może potrwać. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i okaż odrobinę wyrozumiałości swojemu podopiecznemu. Jeżeli nie poradzisz sobie samodzielnie lub pies zacznie na ciebie warczeć i próbować gryźć, skonsultuj się z behawiorystą. Powodzenia!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.