Każdy jest dziś pewien tego, że psy odczuwają emocje. Co prawda, według naukowców, nie są one tak zaawansowane, jak ludzkie, jednak nie zmienia to faktu, że są też bardzo silne i wpływają na samopoczucie czworonogów. W związku z tym warto wiedzieć, czy psy płaczą? W końcu w sieci nie brakuje filmików, na których psy zalewają się łzami, bo zostały właśnie porzucone w schronisku czy ich opiekun zmarł. Czy jednak faktycznie oznacza to płacz? Czy pies może płakać, a przede wszystkim – czy psy potrafią płakać tak, jak robią to ludzie? Warto zagłębić się w ten temat.
Czy psy płaczą? Mimika psów
Twój pupil smutno na ciebie patrzy? To nie jest odpowiedź na pytanie, czy psy płaczą! Pamiętaj, że zwierzęta, choć odczuwają wiele emocji, przekazują je w nieco inny sposób. Jako właściciel psa musisz wiedzieć, że wyraz pyska twojego psa wynika z kilku aspektów:
- przystosowania do potrzeb człowieka – według naukowców psy dostosowały wyraz pyska tak, aby okazywać emocje, na które reagują opiekunowie, w tym przypadku odbierane jako swój smutek;
- obserwacji opiekuna – każdy pies indywidualnie wie, jakie zachowanie najlepiej wpływa na opiekuna, dlatego wywołuje je, gdy potrzebuje zainteresowania;
- selekcji ras – ludzie, bardziej lub mniej świadomie, przez wieki selekcjonowali psy w ramach ras w taki sposób, aby odpowiadały one im oczekiwaniom. Z tego powodu wiele ras towarzyszących ma błagalny, płaczliwy wyraz pyska. Nie jest to jednak odpowiedź na pytanie, czy psy płaczą, tylko cecha związana z przynależnością do danej rasy.
Z tego powodu warto brać poprawkę na oznakę smutku w formie płaczliwej mimiki.
Czy psy płaczą? Łzy z psich oczu
Nie ma wątpliwości, że psy odczuwają całe wachlarze różnych emocji – także smutek. Czy psy płaczą jak ludzie? W żadnym wypadku! Załzawione oczy to wyraz nie emocji, a choroby. Bardzo możliwe, że twój zwierzak podrażnił sobie oczy na spacerze. Istnieje także szansa, że coś wpadło mu pod powiekę i wywołuje wzmożoną pracę kanalików łzowych. Na pewno nie jest to natomiast spowodowane emocjami. Pamiętaj, że wydzielanie łez służących do nawilżania oka jest naturalne dla psów, podobnie jak ludzi.
Łzy u psów – przyczyny
Psy posiadają kanaliki łzowe, które służą przede wszystkim produkcji i rozprowadzeniu wydzieliny na gałce ocznej. Łzy u psów mają przede wszystkim funkcję ochronną i nawilżającą. Wydzielina jednak nie jest produkowana w takiej ilości, żeby kapać czy spływać w formie łez.
Jeżeli zwierzę ma mokre oczy albo wręcz wygląda, jakby płakało, mogą to być:
- zapalenie spojówek u psa;
- jaskra;
- zaćma – zwłaszcza gdy oczy psa są zamglone;
- entropia;
- grudkowe zapalenie trzeciej powieki;
- reakcja na alergen;
- uszkodzenie mechaniczne rogówki, np. zadrapanie.
Łzawienie oczu pojawia się czasem u psów brachycefalicznych, czyli tych ze spłaszczoną mordką. W takim przypadku zazwyczaj jest efektem niedrożnych kanalików łzowych, czyli zatkaniem przewodu nosowo-łzowego. Taki stan wymaga diagnostyki przez lekarza weterynarii i leczenia, czy to kroplami, czy w formie zabiegu operacyjnego. Na pewno nie jest odpowiedzią na pytanie o to, czy psy płaczą.
Co zrobić, gdy pies płacze?
Jeżeli zastanawiasz się, czy psy płaczą, bo twoje wydają się to robić – idź z nimi do lekarza weterynarii. Pamiętaj, że łzy nie oznaczają, że pies jest smutny i nie definiują stanu psychicznego psa. Są zazwyczaj objawem choroby. Jeśli towarzyszą im skomlenie i np. apatia, w oku może znajdować się jakieś ciało obce, które powoduje fizyczny ból. Zakażenie oka w takim przypadku rozwija się bardzo szybko i może być groźne dla wzroku czworonoga.
Czy psy płaczą? Wycie i piszczenie a płacz
Dźwięki, które wydają psy, często kojarzą się właścicielom czworonogów z negatywnymi emocjami. Warto pamiętać, że pies potrafi wydawać z siebie wiele dźwięków i jest to zachowanie atawistyczne. W ten sposób wyraża nie tyle swoje emocje, ile raczej nastawienie w danej chwili czy dyskomfort. Z tego powodu wycie czy piszczenie może być sygnałem cierpienia i odczuwania bólu przez psa. Jeśli dochodzą do tego łzy psa, może oznaczać to infekcję oka, które wydziela więcej filmu łzowego.
Czy psy płaczą, wyjąc i piszcząc? Pies wyraża wiele odczuć poprzez te zachowania. Choć płacz psa, jak określają go opiekunowie, pojawia się często w chwilach smutnych czy negatywnych, zwykle dźwięki świadczą o innych kwestiach. Mogą to być np. strach przed zostaniem samemu czy wysoki poziom podekscytowania sytuacją albo obiektem.
Chociaż odpowiedź na pytanie, czy psy płaczą, brzmi nie, w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie odczuwają one emocji. Wyrażają je po prostu w sposób inny niż ludzie. Jeśli twój czworonożny przyjaciel będzie miał wiele nagromadzonych, negatywnych emocji, zauważysz u niego niepożądane zachowania. To one zwykle świadczą o stresie, dlatego warto wiedzieć, jak pies okazuje smutek i w jaki sposób mu pomóc.