Zwierzęta nie są w stanie przekazać nam dokładnie, kiedy źle się czują i jakie objawy gnębią je w danym momencie. Właśnie dlatego warto dokładnie przyglądać się swojemu pupilowi, ponieważ nawet drobne zmiany w zachowaniu mogą świadczyć o tym, że z jego zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest temperatura u psa. Warto wiedzieć, jaki jest jej prawidłowy pomiar i co może wskazywać na to, że gorączka u psa rośnie.
Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Podwyższona temperatura u psa jest objawem, który powinien wzbudzić twoją czujność. Nie zawsze jest ona tożsama z poważnym schorzeniem, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o wielu nieprawidłowościach. Żeby móc jednak rozpoznać kłopoty, warto wiedzieć, jakie są prawidłowe pomiary temperatury ciała u psa.
Psy mają nieco większą temperaturę ciała niż ludzie. Możemy stwierdzić, że wszystko jest w porządku, jeżeli wynosi ona od 37,5 do 38,5 stopnia Celsjusza. Standardowa temperatura ciała może różnić się od siebie w przypadku różnych psów. Zazwyczaj przyjmuje się, że im mniejszy pies, tym większa temperatura.
Jaka jest prawidłowa temperatura psa?
Opiekunowie psów, szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w tej roli, często z niepokojem zwracają uwagę na to, że ich pupile mają ciepłe nosy. Tymczasem nie jest to żaden powód do zmartwień. Zwierzęta tego gatunku są naturalnie cieplejsze od ludzi.
Stan podgorączkowy u psa może być brany pod uwagę, kiedy temperatura o jeden stopień przekracza standardową temperaturę ciała zwierzaka. O gorączce natomiast mówimy, kiedy wzrasta ona o 1-3 stopni. Pamiętaj jednak, że psy ras olbrzymich naturalnie mają temperaturę bliżej początku niż końca normy. Ważne jest więc to, aby znać prawidłową temperaturę swojego zwierzaka – tylko w ten sposób można z całą pewnością stwierdzić, że rośnie mu gorączka.
Podwyższenie temperatury ciała, czyli hipertermia, bywa reakcją fizjologiczną na określone przeżycia, między innymi na szczepienie, duży stres czy zbyt intensywną zabawę. W takich wypadkach nie powinna budzić niepokoju i zazwyczaj mija samoistnie. Jeżeli jednak utrzymuje się zbyt długo, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Objawy gorączki u psa
Zwierzę nie posługuje się ludzkim językiem, dlatego czasami trudno zauważyć, kiedy dzieje się z nim coś niepokojącego. Wiele psów ma także tendencję do ukrywania problemów zdrowotnych czy bólu, dlatego rozpoznanie ich bywa czasami trudne.
Gorączka u psa rzadko występuje samoistnie. Najczęściej towarzyszy jej szereg innych objawów, dzięki którym łatwiej zorientować się w sytuacji. Niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o podwyższonej temperaturze to między innymi:
- wzmożone zapotrzebowanie na wodę,
- brak apetytu lub jego pogorszenie,
- osłabienie i osowiałość,
- brak ochoty na zabawę,
- wymioty lub biegunka,
- ocieplenie uszu, nosa i opuszek łap.
Nie wszystkie z tych objawów muszą pojawiać się równocześnie. Jeżeli jednak coś cię zaniepokoi, a zachowanie zwierzaka zmieni się, zabierz go do lekarza weterynarii.
Jak rozpoznać wysoką temperaturę psa?
Wiele osób obawia się samodzielnego pomiaru temperatury psa. Na początku warto więc zaznaczyć, że jeżeli nie czujesz się w tym swobodnie i masz obawy, że zrobisz zwierzakowi krzywdę, zaczekaj na wizytę u lekarza weterynarii.
Jak zmierzyć temperaturę psu? Będziesz do tego potrzebował termometru. Ważne jest to, aby nie był to stary model wypełniony rtęcią. Zachodzi wówczas ryzyko stłuczenia oraz dostania się śmiertelnie trującej substancji do organizmu zwierzęcia. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowany termometr weterynaryjny. Jeżeli nie masz takiego w domu, możesz skorzystać ze zwykłego „ludzkiego” termometru. W takim wypadku należy jednak być bardziej ostrożnym.
Do pomiaru temperatury ciała u psa warto zabrać się w towarzystwie drugiej osoby, która będzie w stanie go przytrzymać. Pamiętaj także, aby robić to w sytuacji, kiedy zwierzak jest spokojny. Po bieganiu albo intensywnej zabawie temperatura jego ciała w naturalny sposób podwyższa się, dlatego pomiary nie będą miarodajne.
Temperaturę psa mierzy się per rectum, czyli przez odbyt zwierzęcia. Zanim zabierzesz się do badania, przygotuj lubrykant (najlepiej wazelinę). Następnie delikatnie wsuń termometr i włącz pomiar. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu elektrycznego, który działa stosunkowo szybko i posiada elastyczną końcówkę. Im bardziej sztywne zakończenie, tym łatwiej o uszkodzenie ściany jelita.
Po odczytaniu wyniku najlepiej go zanotować, aby potem – w razie konieczności – przekazać prawidłowy pomiar lekarzowi weterynarii. Dobrym pomysłem będzie także nagrodzenie zwierzaka smaczkiem, ponieważ proces mierzenia temperatury może być dla niego naprawdę stresujący.
Niska temperatura ciała psa – co oznacza?
Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podwyższona temperatura może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Bardzo często jednak pomija się fakt, że obniżenie temperatury także nie jest pożądanym zjawiskiem i może być bardzo niebezpieczne.
Hipotermię można podejrzewać w momencie, kiedy pies:
- ma temperaturę ciała poniżej 38 stopni Celsjusza,
- jego uszy są wyraźnie chłodne w dotyku,
- pojawia się drżenie, pies wyraźnie się trzęsie,
- zwierzę jest apatyczne, odmawia zabawy i wyraźnie brakuje mu energii.
Dlaczego w ogóle pojawia się hipotermia? Najczęściej dzieje się tak w wyniku przemarznięcia organizmu lub choroby. Obniżenie temperatury może być objawem schorzeń takich jak na przykład:
- zatrucie,
- niewydolność oddechowa,
- cukrzyca.
Jeżeli zauważysz u swojego psa objawy hipotermii umieść go w ciepłym pomieszczeniu. W jego pobliżu warto położyć termofor. Jeżeli nie masz go w domu, świetnie sprawdzą się ciepłe butelki owinięte w szalik lub skarpetkę. Upewnij się, że stan zwierzaka jest stabilny i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Podwyższona temperatura psa – co robić, gdy pies ma gorączkę?
Jeżeli pomiar temperatury wskazuje na to, że pies ma gorączkę, warto zacząć działać szybko. Na początku wyklucz jednak przegrzanie, które może wynikać z przebywania na zewnątrz podczas upału lub bardzo intensywny spacer, lub zabawę.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie podawać psu żadnych leków na własną rękę. Popularne „ludzkie” specyfiki, takie jak ibuprofen czy paracetamol, są bardzo toksyczne dla zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem będzie telefoniczny kontakt z lecznicą weterynaryjną. Umówienie się na wizytę jest bardzo ważne, jednak jednocześnie możesz uzyskać potrzebne wskazówki.
Domowe sposoby na zbicie temperatury ciała u psa
A co można zrobić na własną rękę w oczekiwaniu na wizytę? Przygotuj ręcznik zmoczony w chłodnej (ale nie zimnej!) wodzie. Przemyj nim okolice brzucha i pachwin zwierzaka. Bardzo ważne jest także to, aby pilnować, żeby pies spożywał odpowiednią ilość płynów. Jeżeli jest bardzo słaby i sam nie chce pić, możesz podać mu wodę prosto do pyska ze strzykawki.
Temperatura psa jest o kilka stopni wyższa od temperatury człowieka. Właśnie dlatego nosy naszych pupili zazwyczaj są dosyć ciepłe. Jeżeli jednak twój pies zdradza objawy gorączki (albo odwrotnie – hipotermii) jak najszybciej zapisz go na wizytę u weterynarza. Zaburzenia temperatury mogą bowiem świadczyć o bardzo różnych problemach zdrowotnych.