Rozmnażanie psów poza hodowlą nie jest dobrym pomysłem z bardzo wielu powodów. Mimo wszystko niejednokrotnie można się znaleźć w sytuacji, kiedy jest już za późno. Jeżeli nie zdecydujesz się na kastrację aborcyjną, będziesz musiał przygotować się do przyjścia na świat szczeniaków.
Poród u psa zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji ze strony człowieka. W niektórych przypadkach suczka może jednak potrzebować naszej pomocy. Ile trwa poród i jak przewidzieć, że się zbliża? Jakie mogą być ewentualne komplikacje? Ta wiedza może ci się przydać w nieoczekiwanym momencie. Dowiedz się więcej o psich porodach!
Poród u psa – co będzie potrzebne?
Wielu opiekunów zastanawia się, jak dobrze przygotować się do porodu suczki. W przytłaczającej większości przypadków nie będzie ona potrzebowała żadnej interwencji z twojej strony. Prawdopodobnie do porodu psa dojdzie w momencie, kiedy nawet tego nie zauważysz.
Niestety, w wielu przypadkach podczas rodzenia się szczeniąt może dojść do komplikacji. Warto więc przygotować się na wszelkie okoliczności i zgromadzić potrzebne narzędzia. Zaopatrz się więc w:
- wagę kuchenną;
- termometr;
- jałowe rękawiczki;
- podkłady higieniczne.
Jakie są oznaki zbliżającego się porodu u psa?
Masz w domu ciężarną suczkę? Prawdopodobnie będziesz świadkiem zjawiska, które popularnie określa się jako „wicie gniazda”. Przyszła mama wybierze sobie miejsce, w którym planuje urodzić szczeniaki. Może być to szafa, ustronne miejsce w domu, a nawet… nogi twojego łóżka.
Poród u psa – objawy
Jeżeli zastanawiasz się, czy poród psa jest blisko, przygotuj termometr. Temperatura psa przed porodem znacznie spada. Aby pomiary były jednak wiarygodne trzeba dokonywać ich codziennie przez kilka dni.
Najlepiej zdecyduj się na to mniej więcej tydzień przed przewidywanym terminem. W momencie, kiedy wyniki staną się znacznie niższe niż wcześniej (mniej niż 37,2°C), będziesz mieć pewność, że zbliża się rozwiązanie.
Poród u psa – objawy inne niż temperatura
Ważna jest bardzo dokładna obserwacja przyszłej mamy, ponieważ oznaki porodu u psa bardzo łatwo przeoczyć. Bezpośrednio przed rozwiązaniem suka zaczyna szybciej oddychać. Bardzo prawdopodobne, że będzie także więcej piła. Symptomatyczne jest również wylizywanie się w okolicach krocza. Zwróć też uwagę na powiększone źrenice.
Poród psa – ile trwa? Przebieg porodu
Poród psa można podzielić na trzy fazy, które występują bezpośrednio po sobie.
Faza I
Pierwszą fazę porodu łatwo przeoczyć, chociaż doświadczeni hodowcy zazwyczaj potrafią ją rozpoznać. To moment, kiedy płody przygotowują się do przejścia przez kanał rodny i układają się w macicy we właściwych pozycjach.
Pojawia się rozwarcie a suczka zaczyna nerwowo kręcić się w miejscu, które uznała wcześniej za gniazdo. To bardzo długa faza, która może trwać nawet trzy doby. W tym okresie temperatura ciała psa spada, suczka więcej pije i może mieć przyspieszony oddech.
Faza II
W tej fazie następuje pełne rozwarcie i pojawiają się skurcze. Pies układa się na boku i zaczyna oddychać w nierówny sposób. Oddech na zmianę jest płytki i głęboki, szybki i wolny. Czasami pojawiają się wymioty, które nie świadczą o komplikacjach, ale są fizjologicznie normalne. Odchodzą także wody płodowe.
Długość tej fazy porodu psa jest bardzo różna. Wiele zależy od tego ile piesków ostatecznie ma przyjść na świat. W niektórych przypadkach szczeniaki mogą rodzić się nawet przez dwie doby.
Ile trwa druga faza porodu psa?
Od pierwszych skurczów do urodzenia pierwszego szczeniaka mija zazwyczaj od jednej do dwóch godzin. Przerwy między pieskami również mogą mieć bardzo różną długość i trwają od kilku minut do nawet dwóch godzin. Przejście jednego pieska przez kanał rodny zajmuje około dziesięciu minut. Matka sama przegryza pępowinę.
Faza III
Ostatnia faza porodu psa obejmuje wydalanie łożysk. Każdy z urodzonych piesków ma swoje własne łożysko, dlatego powinieneś zwrócić uwagę, czy ich liczba zgadza się z liczbą szczeniaków, które przyszły na świat. Nieurodzenie wszystkich łożysk grozi zakażeniem, dlatego w takim wypadku koniecznie trzeba zgłosić się do weterynarza.
Zjadanie łożyska podczas porodu psa
Zjadanie łożyska jest naturalną reakcją suki. W ten sposób przyswaja składniki odżywcze i mikroelementy w nim zawarte. Jeżeli jednak szczeniaków jest i więcej niż trzy-cztery, to resztę łożysk lepiej pozbierać i wyrzucić. Zjedzenie nadmiaru może poskutkować biegunką.
Rodzenie psa a sytuacje niebezpieczne
Jaka jest rola człowieka w psim porodzie? W momencie, kiedy wszystko przebiega prawidłowo, twoim najważniejszym obowiązkiem jest nieprzeszkadzanie suczce. Takie wydarzenie bardzo często budzi wiele emocji. Ważne jednak, aby zachować spokój i nie przenosić stresu na psa. Zapewnij suczce także stały dostęp do wody.
Poród psa zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Między innymi dlatego nie jest zalecane rozmnażanie zwierzaków poza hodowlą. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. O jakich objawach mowa? Są to:
- pojawienie się wydzieliny z dróg rodnych już po porodzie;
- brak kolejnego szczenięcia przez okres ponad dwóch godzin.
Dlaczego warto przed porodem psa wykonać RTG?
Kiedy suczka jest już w zaawansowanej ciąży, warto przynajmniej raz wykonać badanie RTG, aby dowiedzieć się, ile piesków ma przyjść na świat. W ten sposób będziesz już przed porodem psa miał pewność, że żaden maluch nie zaklinował się w drogach rodnych.
Jeśli tak by się stało, ta sytuacja byłaby niezwykle groźna dla życia suczki. Nie wykonałeś badania i nie wiesz, ile dokładnie piesków powinno się urodzić? Możesz zadzwonić po weterynarza, który palpacyjnie sprawdzi, czy w macicy nie został żaden szczeniak.
Poród psa – na co zwrócić uwagę, gdy są już szczeniaki?
Kiedy pieski są już na świecie, koniecznie zwróć uwagę na ich stan. Maluchy przychodzą na świat w błonach, które matka zdejmuje jeszcze przed przegryzieniem pępowiny. Jeżeli tego nie zrobi, będziesz musiał zrobić to za nią. Koniecznie załóż wtedy jałowe rękawiczki i użyj podkładu higienicznego albo pieluchy. Jeżeli tego nie zrobisz, szczeniaki mogą się udusić.
Poród psa i tylko jeden szczeniak
Suka może urodzić od jednego do nawet kilkunastu szczeniaków. Zależy to w dużej mierze od jej rozmiarów i rasy. Wbrew pozorom bardziej niebezpieczna podczas porodu psa jest sytuacja, kiedy rodzi się tylko jeden piesek.
W macicy płody poruszające się wzajemnie motywują się do porodu. Jeżeli jest tylko jeden, mówi się o tak zwanym syndromie jednego szczenięcia. Może on być wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Kiedy po porodzie psa wezwać weterynarza?
Szczenięta po urodzeniu nie widzą i nie słyszą, jednak są bardzo wokalne. Piszczą, czołgają się i mają odruch ssania. Jeżeli nie wykazują takich objawów, konieczna będzie interwencja lekarza. Kiedy cała akcja porodowa jest już zakończona, daj suce trochę czasu na ochłonięcie i nakarmienie szczeniaków.
Poza zarejestrowanymi hodowlami nie powinno dochodzić do psich porodów. Niestety, świat nie jest idealny, dlatego ciągle wiele suk rodzi szczeniaki, które nie były planowane. Jeżeli z jakiegoś powodu czekasz na poród psa, zadbaj o to, aby przyszłej mamie i jej dzieciom dać jak najwięcej szans na przeżycie w dobrym zdrowiu.