Wybierając rasę, większość osób decyduje się na nią ze względu na wygląd, opinie znajomych lub z sieci. Zwykle nie jest to dobry sposób, co widać po liczbie psiaków, z którymi część opiekunów zwyczajnie sobie nie radzi… Wiele takich decyzji kończy się oddaniem. Jak wybrać rasę, by potem nie narzekać?
Najważniejszy w wyborze rasy – przyszły opiekun
Myśląc o szczeniaku, zastanów się nad swoim stylem życia, zwłaszcza gdy ma to być twój pierwszy pies w domu. Przemyśl:
- ile czasu codziennie możesz poświęcić psu na spacery i pielęgnację;
- jak wygląda twoja codzienna aktywność fizyczna;
- ile czasu możesz przeznaczyć na treningi i szkolenie;
- jak często i na jak długo musisz znikać z domu bez psa?
Znaczenie ma też twój budżet, nie tylko na potrzeby żywieniowe! Niektóre rasy częściej niż inne wymagają wizyt u lekarza weterynarii. Weź pod uwagę także swoje warunki mieszkaniowe. Szczeniaki dużych ras nie powinny chodzić często po schodach.
Jak prawidłowo żywić psa?
Wielu początkujących opiekunów ma kłopot z wyborem karmy dla swojego pierwszego psa. Dowiedz się, co pies jadł w hodowli lub poprzednim miejscu swojego pobytu i nie zmieniaj od razu karmy. Nowy pokarm wprowadzaj stopniowo. Nie oferuj nadmiernych ilości przysmaków, by nie rozstroić żołądka pupila. Postaw na dobrej jakości zbilansowaną karmę.
Szczególnie ważne jest żywienie młodych, rosnących psiaków. Możesz postawić np. na Brit Fresh kurczak z ziemniakami dla szczeniąt wszystkich ras. Maluch jadł tylko mokrą karmę? Wybierz dobrej jakości puszki, np. serię Brit Pate & Meat Puppy. Z powodu szybkiego wzrostu szczególnej troski wymagają szczenięta ras olbrzymich, np. dogi i nowofundlandy. Dedykowane są im specjalne karmy, jak Carnilove True Fresh Junior Large Breed. Nie zapomnij o stałym dostępie do świeżej wody!
- pełnoporcjowa receptura
- bez zbóż i ziemniaków
- wyłącznie świeże mięso
- holistyczna formuła
- ze świeżym mięsem
- dodatek warzyw, owoców i ziół
- pełnoporcjowa receptura
- dla szczeniąt i młodych psów
- bez zbóż, soi i GMO
Pierwszy pies – twoje preferencje
Zastanów się nad własnymi preferencjami. Chciałbyś, by twoim nowym członkiem rodziny był duży pies, średni czy raczej mały? Małe pieski często są ruchliwe i szczekliwe, ale żyją dłużej, a ich utrzymanie jest zwykle tańsze. Niektóre rasy wymagają większej aktywności fizycznej niż inne! Warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich predyspozycji.
Sierść ma być krótka, czy może długa, ale niewymagająca? Jeśli cierpisz z powodu alergii, nie mamy dobrych wieści – to nie psia sierść uczula, ale wydzieliny i naskórek. Nic więc nie pomoże to, że twój pierwszy pies nie będzie linieć. Nie ma rasy dobrej dla alergików. Pamiętaj o tym, nim kupisz szczeniaka.
Do czego ci pies?
Odpowiedz sobie – do czego ci pies? To ważne pytanie! Gdy szukasz idealnej rasy na swojego pierwszego psa, powinieneś znać swoje oczekiwania. Jeżeli marzysz o towarzyszu porannego joggingu, buldog angielski to kiepski wybór! Z kolei aktywny i przebojowy owczarek niemiecki nie odnajdzie się na kanapie, mając jedynie trzy krótkie spacery dziennie. Potrzebuje szkolenia i zajęcia! Wędkujesz i chcesz spokojnego towarzysza nad jezioro? Sprawdź nowofundlanda i clumber spaniela. A może widziałeś pokazy agility i jesteś chętny na treningi? Owczarek szetlandzki to dobry wybór, również jako pierwszy pies!
Lepszy duży pies czy mały?
Wiele osób nad tym się zastanawia, ale nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Są rasy dużych psów, które lepiej nadają się na czworonoga dla początkujących, niż niektóre małe. Przykładem może być golden retriever – bywa zwykle mniej kłopotliwy niż niewielkie, ale zadziorne jamniki! Rozmiar nie ma aż takiego znaczenia – liczy się charakter i to, co początkujący właściciel może zaoferować psu. Warto jednak mierzyć siły na zamiary. Z psem miałaby wychodzić czasem na smyczy osoba starsza? Wybór silnej rasy, która potrzebuje dużo ruchu, to pomysł chybiony.
Pierwszy pies – jak wybrać rasę?
Każda rasa ma konkretne przymioty wyróżniające ją wśród innych. Są to nie tylko cechy wyglądu i budowy, ale również psychika i instynkty, ukształtowane przez użytkowość.
Wielu przedstawicieli ras myśliwskich, jak np. labrador, sprawdza się jako pierwszy pies. Wymagają one jednak na ogół dużej dawki ruchu, cierpliwości i konsekwentnego wychowania. Molosy (np. mastiff, owczarek kaukaski) są bardzo oddane swojej rodzinie, ale źle prowadzone i na niezabezpieczonym terenie mogą stać się groźne dla otoczenia. Sumienne szukanie informacji o rasach, które wpadły ci w oko, pomoże w dobrej decyzji, zgodnej z oczekiwaniami twojej rodziny.
Charakterystyka grup FCI
FCI dzieli rasy psów na 10 grup. Do każdej z nich należy grupa ras posiadająca podobne użytkowanie, pewne cechy charakteru i instynkty, czasem także wygląd. Każdy, nawet początkujący opiekun może wytypować pupila dla siebie. Uznanych ras psów jest blisko 400 – przejrzyj je, gdy zastanawiasz się, jaką rasę wybrać. Istnieją także rasy dopiero starające się o uznanie (nie mylić z tzw. hybrydami, czyli… mieszańcami). Należą do nich m.in. polski spaniel myśliwski, odis i buldog kontynentalny. Nie kieruj się modą – to fatalny doradca. Takie „wybory” później często cierpią w schronisku…
Gdzie szukać informacji o rasie?
Pierwszy pies to wielka odpowiedzialność. Z kim warto porozmawiać o jego wyborze? Informacje najlepiej pozyskaj u doświadczonych hodowców danej rasy psów. Hodowcy są prawdziwą kopalnią wiedzy, warto słuchać ich rad dotyczących opieki nad pierwszym psem. Możesz zapytać o wszystko, co budzi twoje wątpliwości. Mogą też pomóc np. wybrać karmę dla szczeniaka. Dobry hodowca przedstawia rasę całościowo – zna nie tylko jej plusy, ale i minusy. Bez wiedzy o wadach nie ma mowy o świadomej decyzji przy wyborze pupila! To bardzo ważne, jeśli ma być to pierwszy pies w twoim domu. Idealny pies nie istnieje.
Pierwszy pies – przykładowe rasy
Które rasy z sukcesem mogą odnaleźć się w roli pierwszego psa? Są to m.in.:
- owczarek szkocki;
- polski owczarek nizinny;
- berneński pies pasterski;
- nowofundland;
- pinczery i sznaucery;
- staffordshire bullterier;
- cocker i springer spaniel;
- większość retrieverów.
Nie sposób pominąć grupy IX FCI – psów towarzyszących. Zwykle mają nieskomplikowany charakter, szybko się uczą i są świetnymi towarzyszami. Należą do niej m.in.:
- pudel;
- cavalier king charles spaniel;
- gryfoniki;
- papillon.
Zanim kupisz szczenię ze sprawdzonej hodowli, powinieneś się dowiedzieć jak najwięcej o danej rasie. Dostosowuj swoje wybory do swojego trybu życia!
Czy adopcja to dobry pomysł?
Szczeniak czy dorosły pies ze schroniska to już zwierzaki po przejściach. Zaoferowanie im pokarmu i ciepłego legowiska nie oznacza, że będą wdzięczne, grzeczne i unikniesz problemów. U psów ze schroniska często pojawia się lęk separacyjny, co uniemożliwia zostawianie ich samych w domu. Po okresie adaptacji zwierzaki mogą zacząć prezentować zachowania, których nie było na początku, np. gryźć swoich właścicieli. Te psy nie są złe! Bywają jednak wymagające pod względem pracy nad ich problemami behawioralnymi. Nie zawsze są więc dobrym wyborem dla początkujących jako pierwszy pies.
Pierwsze dni w nowym domu
Pierwsze dni w nowym domu mają duże znaczenie dla młodego psiaka. Nie jest tak, że szczeniaki uwielbiają się przytulać – to mit. Piesek raczej doceni spokój, trzeba mu go zapewnić. Uważaj na zbyt intensywne zabawy. Mogą sprawić, że psiak ulegnie kontuzji. Nie ma sensu kąpać psa, o ile nie jest naprawdę bardzo brudny. Po szczepieniu zadbaj o kontakt z innymi, dobrze ułożonymi psami. Pierwsze lekcje zacznij od reagowania na imię i przywołania. To najważniejsze rzeczy, których trzeba nauczyć psa.
Właśnie zrobiłeś pierwszy krok w stronę świadomego wyboru pierwszego psa do domu. To, na jakiego psa się zdecydujesz, zaważy na waszych wspólnych kilkunastu latach razem. Świadome podejście i opieka sprawią, że pies będzie czuł się z tobą dobrze. Życzymy powodzenia w dobrym wyborze i powitaniu nowego członka rodziny!