Szkolenie psów wymaga wiedzy na temat konkretnych metod oraz narzędzi stosowanych przy tresurze. Obroża dla psa z kolcami była stosowana jako narzędzie mające zniwelować niepożądane nawyki i zachowania. Czy jest dla psa bezpieczna? W jaki sposób używać jej, by nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat obroży z kolcami dla psa.

Czym jest obroża dla psa z kolcami?

Niegdyś kolczatka, czyli obroża dla psa z kolcami, była wykorzystywana jako ochrona dla psów pasterskich. Miała zapobiegać ewentualnemu zagryzieniu psa przez dzikie zwierzęta, np. kojoty. Z czasem obroża dla psa z kolcami zaczęła być używana przez treserów, by wyeliminować szkodliwe zachowania. W ten sposób upowszechniono jej użytkowanie, szczególnie popularna była wśród właścicieli dużych psów.

Od dłuższego czasu coraz więcej mówi się o szkodliwości stosowania kolczatki, a także wskazuje na lepsze efekty szkolenia psów przy użyciu pozytywnej tresury. W wielu krajach europejskich zakazano nawet jej używania. Jako pierwsza na ten krok zdecydowała się Austria, a następnie Szwecja, Norwegia, Finlandia oraz Australia.

Zastosowanie kolczatki u psów

Obroża dla psa z kolcami była niegdyś często stosowana, by uzyskać konkretne efekty. Obroża może być wykonana ze skóry, plastiku lub metalu. Ta ostatnia była najbardziej popularna, a zarazem najbardziej skuteczna. Metalowe kolczatki były złożone z kilku segmentów tworzących obrożę, oraz metalowych kolców tępo zakończonych.

W czasie spaceru, gdy pies nadmiernie ciągnął smycz, kolce wbijały się w skórę, powodując ból. Ten bodziec miał sprawić, że pies zaprzestanie ciągnięcia, gdyż będzie je kojarzył z reakcją bólową. Sposób ten był skuteczny, jednak mało kto zastanawiał się, czy jest dla zwierzęcia bezpieczny.

Obroża dla psa z kolcami – czy jest bezpieczna?

Coraz więcej mówi się na temat szkodliwości stosowania metod awersyjnych, takich jak obroża dla psa z kolcami, w tresurze. Behawioryści często podkreślają, że stosowanie takich metod może skutkować brakiem zaufania zwierzęcia do właściciela. Stres związany ze stosowaniem praktyk wywołujących ból może przyczyniać się do osłabienia zdrowia psychicznego i fizycznego, a tym samym licznych chorób. Źle zakładana i nadmiernie używana kolczatka może powodować uszkodzenia ciała, a także przyczyniać się do rozwoju chorób neurologicznych.

Jak dobrać i stosować kolczatkę?

Jeśli uważasz, że obroża dla psa z kolcami będzie potrzebna, przy zakupie pamiętaj, by rozmiar był dostosowany do wielkości psa. Warto zwrócić też uwagę na bezpieczeństwo, dlatego obroża powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Kolczatka nigdy nie powinna być zakładana na szyję zwierzęcia jako jedyna uprząż. Musi znajdować się powyżej zwykłej obroży i być do niej przymocowana za pomocą karabińczyka. Jeden koniec smyczy powinien zostać przyczepiony do obroży właściwej, drugi – do kolczatki.

Obroża z kolcami dla psa nigdy nie powinna być zakładana metalowymi kolcami na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo. Taki sposób noszenia, choć popularny wśród właścicieli psów dużych, może być bardzo niebezpieczny. W czasie kontaktu psa z innymi zwierzętami oraz dziećmi może doprowadzić do groźnych uszkodzeń ciała.

Ozdobna obroża dla psa z kolcami

Na rynku dostępny jest duży wybór eleganckich skórzanych obroży z ozdobnymi okuciami, podszytych zamszem, które mają podkreślać groźny wygląd niektórych ras, np. pitbulli czy amstafów. Obroża skórzana dla psa z ćwiekami sprawia, że pies wygląda efektownie. Taka obroża dla psa z kolcami pełniącymi jedynie funkcję ozdób zazwyczaj jest też solidna, wykonana z naturalnej skóry bydlęcej, najlepiej w roślinnym garbunku, i szyta mocnymi nićmi. Okucia powinny być odporne na korozję. Choć spełnia walory estetyczne, obroża ze skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak smycz skórzana czy inne wyroby, by mogła cieszyć oko przez długi czas.

Obroża dla psa z kolcami niegdyś była używana do tresury. Stopniowo zaczęto odchodzić od tego typu metod awersyjnych, wskazując na ich zbyt drastyczny charakter. Nie należy samodzielnie, bez doświadczenia i konsultacji z behawiorystą, stosować kolczatki, aby nie zrobić krzywdy psu. Tym samym obroża dla psa z kolcami, a raczej jej ozdobna wersja, powinna służyć głównie jako element dekoracyjny u większych ras.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.