Psy przez stulecia polowały na zdobycz od momentu zapadnięcia zmroku aż do nastania poranka, co w procesie ewolucyjnym sprawiło, że dzisiaj mogą widzieć świat w określony sposób. To specyficzna budowa oka psa (m.in. soczewka skupiająca światło, powierzchnia rogówki oraz duża źrenica) sprawia, że psy rozpoznają kształty i ruchy otaczających je obiektów nawet w słabo oświetlonym miejscu i odnajdują się w ciemności o wiele łatwiej niż ich opiekunowie. Ludzie zdobywali pożywienie w blasku dnia, więc lepsze rozeznanie w ciemności nie było nam do niczego potrzebne. Jednak nadal otwarte pozostaje pytanie, czy psy widzą w ciemności?
Wzrok psa – jak dobrze widzą psy?
Stwierdzenie, że najbardziej rozwinięty jest psi węch oraz słuch, to niezaprzeczalny fakt. Jednak wśród mitów należy już umieścić przekonanie, że czworonogi widzą wyłącznie w odcieniach szarości. Oko psa jest zbudowane podobnie do ludzkiego, a różnice w postrzeganiu rzeczywistości wynikają przede wszystkim z odmiennych połączeń pomiędzy poszczególnymi zmysłami.
Narząd wzroku naszych pupili jest wyposażony w dwa rodzaje receptorów. Przez czopki w siatkówce zwierzaki odbierają kolory, a przez pręciki, których mają więcej niż ludzie, mogą szybciej rozpoznawać poruszające się przedmioty, a także odróżniać jasne od ciemnych. Biorąc to pod uwagę, bardzo interesującą kwestią jest, czy psy widzą w ciemności?
Czy psy widzą w ciemności?
Na pytanie, czy psy widzą w ciemności, należy odpowiedzieć twierdząco. Dzięki większej liczbie fotoreceptorów mogą obserwować otoczenie niezależnie od oświetlenia, ale na pewno nie w całkowitej ciemności.Potrzebne im są jakiekolwiek źródła światła (np. księżyc lub świecąca za oknem latarnia). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kotów – więc kolejny mit związany z tymi zwierzakami został obalony. Naszych czworonożnych przyjaciół łączy jeszcze jedna kwestia, mianowicie świecące oczy.
Dlaczego oczy psów świecą w ciemności?
Psy posiadają charakterystyczną dla zwierząt polujących w nocy błonę odblaskową (tapetum lucidum). Makata odblaskowa zbudowana jest z komórek, które zawierają kryształy guaniny, znajduje się pomiędzy blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych. Odbija światło i kieruje je do fotoreceptorów, co ma wpływ na to, czy psy widzą w ciemności i po zmroku lepiej niż człowiek. To właśnie ona powoduje, że oczy naszych pupili świecą.
Jak poszczególne rasy widzą w ciemności?
Na to, czy psy widzą w ciemności, nie ma wpływu ich rasa. Natomiast ma ona znaczenie, jeśli chodzi o ostrość wzroku, co jest spowodowane niewielkimi różnicami w budowie siatkówki zwierzaków. Do ras krótkowzrocznych należy między innymi rottweiler oraz owczarek niemiecki, które ostro widzą przedmioty znajdujące się blisko, natomiast rozmyty jest obraz daleki. Natomiast na przykład charty posiadają większą zdolność widzenia przedmiotów w dużej odległości, niż tych w pobliżu.
Na widzenie wpływa także budowa czaszki psa. Na przykład mopsy, które mają krótką kufę i oczy osadzone z przodu, mają mniejszy kąt widzenia niż psy o dłuższej kufie, wymuszającej inne ułożenie oczodołów.
Czy psy widzą w ciemności ostro?
Ostrość widzenia w nocy może zależeć od rasy – dotyczy głównie lokalizacji przedmiotów. Psy, dzięki temu, że skuteczniej niż ludzie wychwytują światło, mają o wiele lepszą orientację w ciemnych pomieszczeniach od swojego właściciela. Oprócz tego dobrze zapamiętują rozkład mieszkania, więc po ciemku nie mają problemu z poruszaniem się wśród znanych sprzętów. Jednak również poza domem potrafią rozpoznać otoczenie i znakomicie się w nim odnajdują. Pomagają im w tym nie tylko oczy, ale wspaniale rozwinięty węch oraz słuch.
Czy psy widzą w ciemności kolory?
Zacznijmy od tego, że psy potrafią rozróżniać kolory. Jak wspominaliśmy wcześniej, długo panował mit, że psy widzą świat monochromatyczny (czerń, biel, szarość).Gałka oczna czworonogów ma mniejszą liczbę czopków, przez co nie rozpoznają tylu barw, co ludzie. Wiemy jednak, że psy odbierają odcienie żółtego oraz niebieskiego. Czerwienie mogą interpretować jako ciemne szarości, z kolei fioletowy to dla naszych pupili niebieski.
Natomiast nocą ich zmysł wzroku zachowuje się podobnie jak ludzki, co znaczy, że nie rozróżniają żadnych kolorów, a większość widzianych przedmiotów wydaje się ciemna (w różnym stopniu).
Czy pies widzi w ciemności lepiej niż człowiek?
Czy psy widzą w nocy lepiej niż ludzie? Tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości, ponieważ wynika to ze specyficznej budowy psiego oka. Poza tym mają wyższą wrażliwość na ruch, co oznacza, że nawet po zmroku szybciej dostrzegą poruszający się obiekt, a także większe pole widzenia. Wzrok człowieka skierowany jest do przodu, więc kąt widzenia wynosi maksymalnie 190 stopni (często jest mniejszy). Z kolei dzięki temu, że psie oczy umiejscowione są bardziej po bokach, ich kąt widzenia obejmuje aż 250 stopni. Pozwala im to przeskanować większy obszar już za pomocą jednego spojrzenia.
Chociaż zwierzaki widzą po zmroku o wiele lepiej niż ludzie, mamy nad nimi pewną przewagę. Nocą widzimy ostrzej niż nasze czworonogi, dotyczy to zwłaszcza przedmiotów, które znajdują się w większej odległości. Należy jednak brać pod uwagę perspektywę. Właściciele psów są wyżsi od swoich podopiecznych i już chociażby z tego względu mogą szybciej dostrzegać ewentualne niebezpieczeństwo.
Odpowiedź na pytanie, czy pies widzi w ciemności, jest teraz oczywista. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebuje do tego przynajmniej minimalnego źródła światła – w innym przypadku, jakim jest atramentowa ciemność, nawet psie tapetum lucidum nie będzie stanowiło żadnej pomocy. Właśnie dzięki tej makacie nasi czworonożni przyjaciele lepiej radzą sobie po zapadnięciu zmroku niż my, chociaż dzieje się to kosztem ostrości widzenia.